1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Телеком

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од steelseries, 26 Јули 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Веќе цела година, губам Online сијаличка на рутерот.

  Користев speedport entry 2, па се префлив на појак Serkom, проблемот продолжи. Секој ден по 2 пати губам конекција Онлајн сијаличката и ми бепе речено дека вториот рутер бил проблематичен. Имав Линксис, TpLink, и вчера 2к се опрчив за тенда ac6 како и да е.

  Ги поврзувам лан на лан, тендата исклучен DHCP, и IP 192.168.1.2 бидејќи на главниот е 1.1

  Наводно вториот рутер бил крив, секој ден пријавувам ми пуштаат луѓе шо не знаат што е DHCP...

  Дали некаде јас грешам со сетирање или тоа е нивна грешка?

  Фала однапред
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Смени pool на тендата, пример, моментално ти е 192.168.1.1/24, стави 192.168.4.1/24, уклучи DHCP и кабелчето од идиот-рутерот на телеком стави го во wan на тендата па тестирај.
   
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Како што разбрав, на тендата да сменам Ip 192.168.4.1 (мрежа), да пуштамDHCP , и од главниот рутер лан да поврзам на wan на вториот.

  Се надевам сфатив.

  Фала многу
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Баш така.
  (Btw.. Тендата да ти биде во Dynamic Mode)
   
 5. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Пробав, доделува ИП но нема нет...
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Намести го рутерот во Dynamic Mode.
  Оди во Internet Settings или WAN и намести од PPPoE или Static, стави го во Dynamic --> Save --> Reboot.
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Во Dynamic по дифолт беше. Стварно незнам лај лежи проблемов...
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Нешто ти грешиш :)
  Оди имаш Wizard Setup или нешто слично на тоа, следи ги чекорите еден по еден, откако ке заврши влези во LAN и замени адреса.
   
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Ете уште еднаш ќе пробам.


  Главниот е 192.168.1.1 по дифолт има DHCP on.

  Tendata ставив 192.168.4.1 уклучив DHCP и по дифолт е Dynamic.

  Од главниот поврзан на лан 2 поврзив на тендата во WAN.

  И ќе известам што ќе се случи.

  Фала мајсторе
   
  На Oktar и HardCorec им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...