1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со телеком

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од steelseries, 12 Август 2017.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Од прилика секои 15 мин губам нет и 15 имам нет, бидејќи користам АДСЛ и телефонот не работи и сликата на ТВ се замрзнува, имам еден батец од телеком дома сеа и ме прашва до виндоус 10ката дан ти е, дај жити се помагајте дур му се тука алатите да попрам сам....
  Стави нов кабел директно на рутеров од бандерата али не помогна.... што може бити -.-
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  како може до 10ката да е, омг...
  земи тогаш исклучи го компјутерот, поврзи се на интернет од телефон и види дали ќе смемува интернет
   
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  од лаптоп сум, ви фи, нема нет нема тв и нема телефон фиксен, к'з e адсл.... xD сеа за сеа уште работи да се надеваме дека пак нема да снема али нз што можи да е проблемот... сите кабли се сменати од бандера до кај нас....
   
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,399
  2,255
  13 Јануари 2014
  Машко
  Муабетот со 10ката им е стандарден муабет, мене 10ката ми беше крива кога ми паѓаше интернетот на 15 минути :)

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ако снемува слика на максот, логично не е проблем до твојот компјутер. Бидејќи е менувана инсталацијата, претпоставувам дека и рутерот ти е сменет. Ако не е, нека го сменат и него, и ако пак имаш такви прекини најверојатно линијата пука бидејќи ти имаат пуштено повеќе мегабити за да твојата интернет конекција не трпи због максот но изгледа ке мора да намалат.
  Не си ти единствен, имаше и на кајгана еден со речиси ист проблем како твојот и од 13-14 мегабити линиска брзина му намалија на 11 и се среди се.
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Модел на рутер? Внатре знаеш да влезеш и да ги прочиташ податоците за состојбата ан ADSL линијата?
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Хм. А плаќа за 12mbps/768kbps
   
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Потполно те разбирам, на договорот пиши имам 14мб даун, али според спид тест никогаш не иди повеќе од 9 а скоро секогаш е помеѓу 2 и 6 мбпс.Рутерот е сменет пред 1 год, а линијата колку што видов ја смена, не бев дома во моментот да видам шо прави али рече дека смена се освен рутерот....Компјутерот нормално не е крив и така не користам ПЦ, лаптоп вифи терам али не е само на мојот уред проблемот и на др 20-40 уреди....нешо мора да е до линијата и јас така мислам...
  edit : и тел фиксен и тв и нет губам во исто време, барем сеа губам али пократко трае губењето од како ја смена линијата али....
  П.с
  - ме молеше типот после да не звонам во техничка служба во СК зашо им викале на овие во Охрид....

  - јас да ги молам гостиве да не напишат лошо ревју к'з имам проблем со нетот...
   
  Последна промена: 12 Август 2017
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  home gateway speedport 2i.

  знам да влезам и да конфигурирам работи али не дотолку про....
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  Ако го користиш и за гостите во куќата (туристи претпоставувам) тогаш после телекомскиот рутер ќе ставиш салам рутер кој нема да се руши од преголем број на клиенти. На пример MikroTik а ако имаш повеќе спратови MikroTik и екстендери или уште еден MikroTik.
  На Телекомскиот ќе бидеш врзан само ти/домашните и Макс Тв-то.

  Уште нешто Флегма да ти кажит: Без оптика со Макс Тв нема да се усреќиш.
   
  Bojan87, xenon и на steelseries им се допаѓа ова.
 11. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  шо е до мене друже, мене нема да ми е проблем да ставам оптика, али нема оптика во охридов насекаде а уште помалце во мое маало.
  Рутеров немаше проблем кога имаше и 50 души уклучени, а не дека е профи, к'рнтија е али нз колку е можно да ставам главен рутен микротик барем така ми е кажано дека неможе освен од телеком бидејќи немало да може да се конфигурира...(исто така и од телеком така ми е речено али логично е тоа тие да ми го речат сакаат од кај нив да купуваш).
   
 13. krema

  krema
  Professor

  11,068
  10,578
  24 Јуни 2009
  Машко
  Mikrotik ке ставиш после рутерот на телеком, имаш погоре среќни решенија!
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  Епа затоа велам да го ставиш после телекомскиот. Ако сакаш можеш да испонаредиш 1000 рутери, каква врска имаат тие со тоа.
  Останува уште да пробаш, во ситните саати, да работиш само ти. (исклучи wi-fi и телевизор) ако не се руши најверојатно проблемот настанува од одреден модел на мобилен (сум видел случај каде LG правеше ваков проблем)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  тоа @HardCorec ќе ми го среди :p, али работава е да се среди нивното срање па после екстра рутери ќе земам без проблем.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  али како може да снема телефон фиксен да не работи, тв и интернет ако сите се на вифи... неможиш да сјебаш нешо во рутерот без етернет кабел, а тоа што рече во часови јас кога сум само укл исто е цело време паѓа, сеа на пример сите се излезени и се што добивам од линијата се губи (тел тв нет)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дали има проблеми кога не е оптоварен со конекции? Тој што те моли да не пријавуваш, речи му да ти обезбеди Fritz!Box 7360SL наместо SpeedPort-от и чиста работа. Инаку пријавувај на секој проблем. А, дали те сменија на друг порт на DSLAM-от?
   
  Последна промена: 12 Август 2017
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 18. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  па вчера имав али, ај вечерва ќе дремам ко вампир до 4 иако треба во 6 да сум станат па ќе видиме.... и ќе ти кажам, а чепкал тој нешо надвор ми кажаа моите пред да стигнам јас а дали сменал тоа немам појма...
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке кажиш во телеком (ке се јавиш во корисничка поддршка) да ти го направат нивниот рутер во Bride Mode а конекција да ти е крева твој рутер. Ке ти набавам Rb951 или Rb751 којшто ке ти ја крева PPPoE конекцијата и ке си свиркаш и ти и гостите :)

  EDIT!!!
  Моја грешка, не видов дека си имал ТВ и телефон...
  Вака, ке исклучиш WiFi на рутерот на телеком, го Bridge-уваш MikroTik-от и рутерот на телеком со едно печ кабле и мрежата (после рутерот на телеком) ке ја делиш исклучиво преку MikroTik-от.
  Ако не ти е јасно што ти кажувам имаш мој број па барај ме :)
   
  kirev, Sukhoi, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  DSLAM портата се менува во централата, не е кај тебе.
   
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  @steelseries едитиран ми е постот погоре, прочитај уште еднаш за да нема забуна :)
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  Дај најди некој што се разбира да провери сигнал/шум и CRC грешки на линијата или некиј со TeamViewer да провери да ја исклучиме линијата како проблем. Ова го пишува во рутерот
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  прочитав, првин нека го средат проблемов некако што немам тв нет и тел фиксен на секој 5 мин после те барам тебе(го имам бројот секако) па ќе доеш ќе ми средиш во слободно време со микторикот :p
   
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Попрво јас ке ти средам него екипата на телеком :D, ајде барај ме кога сакаш брат
  edit:
  Со лесно :D
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,788
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Бидејќи користиш АДСЛ бате, ете ти го одговорот.
  Види, бакарните врски не чинеа уште во раните 2000-ти, денес сме скоро десетнаесе (20) години подоцна. Телеком веќе не се интересираат за одржување на бакарните водови, така да мора да се задоволиш со тоа што го имаш. Нема никогаш да го решиш тој проблем. Знам, звучи грубо, ама да не се лажеме. Ако немаш оптика, префрлј се на кабелски. ВЕеќе имаш основ да бараш раскинување на договорот. Земај кабелски, вајмакс, GPRS, што и да е...
   
Слични теми
 1. alsas01
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  4,896
 2. bobmkd
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,636
 3. krashot
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,789
 4. bakidota
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  938
 5. shifty
  Одговори:
  380
  Прегледи:
  30,353
Вчитување...

Сподели

Вчитување...