1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со телеком

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од steelseries, 12 Август 2017.

1. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    Од прилика секои 15 мин губам нет и 15 имам нет, бидејќи користам АДСЛ и телефонот не работи и сликата на ТВ се замрзнува, имам еден батец од телеком дома сеа и ме прашва до виндоус 10ката дан ти е, дај жити се помагајте дур му се тука алатите да попрам сам....
    Стави нов кабел директно на рутеров од бандерата али не помогна.... што може бити -.-

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,259
    1,282
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    како може до 10ката да е, омг...
    земи тогаш исклучи го компјутерот, поврзи се на интернет од телефон и види дали ќе смемува интернет

3. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    од лаптоп сум, ви фи, нема нет нема тв и нема телефон фиксен, к'з e адсл.... xD сеа за сеа уште работи да се надеваме дека пак нема да снема али нз што можи да е проблемот... сите кабли се сменати од бандера до кај нас....

4. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

960
    1,473
    13 Јануари 2014
    Машко
    Муабетот со 10ката им е стандарден муабет, мене 10ката ми беше крива кога ми паѓаше интернетот на 15 минути :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,691
    1,140
    16 Јуни 2010
    Машко
    Ако снемува слика на максот, логично не е проблем до твојот компјутер. Бидејќи е менувана инсталацијата, претпоставувам дека и рутерот ти е сменет. Ако не е, нека го сменат и него, и ако пак имаш такви прекини најверојатно линијата пука бидејќи ти имаат пуштено повеќе мегабити за да твојата интернет конекција не трпи због максот но изгледа ке мора да намалат.
    Не си ти единствен, имаше и на кајгана еден со речиси ист проблем како твојот и од 13-14 мегабити линиска брзина му намалија на 11 и се среди се.

6. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Модел на рутер? Внатре знаеш да влезеш и да ги прочиташ податоците за состојбата ан ADSL линијата?

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Хм. А плаќа за 12mbps/768kbps

8. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    Потполно те разбирам, на договорот пиши имам 14мб даун, али според спид тест никогаш не иди повеќе од 9 а скоро секогаш е помеѓу 2 и 6 мбпс.Рутерот е сменет пред 1 год, а линијата колку што видов ја смена, не бев дома во моментот да видам шо прави али рече дека смена се освен рутерот....Компјутерот нормално не е крив и така не користам ПЦ, лаптоп вифи терам али не е само на мојот уред проблемот и на др 20-40 уреди....нешо мора да е до линијата и јас така мислам...
    edit : и тел фиксен и тв и нет губам во исто време, барем сеа губам али пократко трае губењето од како ја смена линијата али....
    П.с
    - ме молеше типот после да не звонам во техничка служба во СК зашо им викале на овие во Охрид....

- јас да ги молам гостиве да не напишат лошо ревју к'з имам проблем со нетот...

Последна промена: 12 Август 2017
  9. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    home gateway speedport 2i.

знам да влезам и да конфигурирам работи али не дотолку про....

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,384
    12,508
    2 Август 2012
    Машко
    Ако го користиш и за гостите во куќата (туристи претпоставувам) тогаш после телекомскиот рутер ќе ставиш салам рутер кој нема да се руши од преголем број на клиенти. На пример MikroTik а ако имаш повеќе спратови MikroTik и екстендери или уште еден MikroTik.
    На Телекомскиот ќе бидеш врзан само ти/домашните и Макс Тв-то.

Уште нешто Флегма да ти кажит: Без оптика со Макс Тв нема да се усреќиш.

Bojan87, xenon и на steelseries им се допаѓа ова.
  11. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
  12. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    шо е до мене друже, мене нема да ми е проблем да ставам оптика, али нема оптика во охридов насекаде а уште помалце во мое маало.
    Рутеров немаше проблем кога имаше и 50 души уклучени, а не дека е профи, к'рнтија е али нз колку е можно да ставам главен рутен микротик барем така ми е кажано дека неможе освен од телеком бидејќи немало да може да се конфигурира...(исто така и од телеком така ми е речено али логично е тоа тие да ми го речат сакаат од кај нив да купуваш).

13. krema

krema
    Professor

8,987
    8,742
    24 Јуни 2009
    Машко
    Mikrotik ке ставиш после рутерот на телеком, имаш погоре среќни решенија!

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,384
    12,508
    2 Август 2012
    Машко
    Епа затоа велам да го ставиш после телекомскиот. Ако сакаш можеш да испонаредиш 1000 рутери, каква врска имаат тие со тоа.
    Останува уште да пробаш, во ситните саати, да работиш само ти. (исклучи wi-fi и телевизор) ако не се руши најверојатно проблемот настанува од одреден модел на мобилен (сум видел случај каде LG правеше ваков проблем)

15. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    тоа @HardCorec ќе ми го среди :p, али работава е да се среди нивното срање па после екстра рутери ќе земам без проблем.

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  16. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    али како може да снема телефон фиксен да не работи, тв и интернет ако сите се на вифи... неможиш да сјебаш нешо во рутерот без етернет кабел, а тоа што рече во часови јас кога сум само укл исто е цело време паѓа, сеа на пример сите се излезени и се што добивам од линијата се губи (тел тв нет)

17. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Дали има проблеми кога не е оптоварен со конекции? Тој што те моли да не пријавуваш, речи му да ти обезбеди Fritz!Box 7360SL наместо SpeedPort-от и чиста работа. Инаку пријавувај на секој проблем. А, дали те сменија на друг порт на DSLAM-от?

Последна промена: 12 Август 2017
  18. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    па вчера имав али, ај вечерва ќе дремам ко вампир до 4 иако треба во 6 да сум станат па ќе видиме.... и ќе ти кажам, а чепкал тој нешо надвор ми кажаа моите пред да стигнам јас а дали сменал тоа немам појма...

19. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,141
    4,361
    4 ноември 2013
    Машко
    Ке кажиш во телеком (ке се јавиш во корисничка поддршка) да ти го направат нивниот рутер во Bride Mode а конекција да ти е крева твој рутер. Ке ти набавам Rb951 или Rb751 којшто ке ти ја крева PPPoE конекцијата и ке си свиркаш и ти и гостите :)

EDIT!!!
    Моја грешка, не видов дека си имал ТВ и телефон...
    Вака, ке исклучиш WiFi на рутерот на телеком, го Bridge-уваш MikroTik-от и рутерот на телеком со едно печ кабле и мрежата (после рутерот на телеком) ке ја делиш исклучиво преку MikroTik-от.
    Ако не ти е јасно што ти кажувам имаш мој број па барај ме :)

kirev, Sukhoi, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    DSLAM портата се менува во централата, не е кај тебе.

21. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,141
    4,361
    4 ноември 2013
    Машко
    @steelseries едитиран ми е постот погоре, прочитај уште еднаш за да нема забуна :)

22. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,384
    12,508
    2 Август 2012
    Машко
    Дај најди некој што се разбира да провери сигнал/шум и CRC грешки на линијата или некиј со TeamViewer да провери да ја исклучиме линијата како проблем. Ова го пишува во рутерот

23. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

668
    398
    20 Декември 2015
    Машко
    прочитав, првин нека го средат проблемов некако што немам тв нет и тел фиксен на секој 5 мин после те барам тебе(го имам бројот секако) па ќе доеш ќе ми средиш во слободно време со микторикот :p

24. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,141
    4,361
    4 ноември 2013
    Машко
    Попрво јас ке ти средам него екипата на телеком :D, ајде барај ме кога сакаш брат
    edit:
    Со лесно :D

25. Astro

Astro
    Guru

6,109
    8,299
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Бидејќи користиш АДСЛ бате, ете ти го одговорот.
    Види, бакарните врски не чинеа уште во раните 2000-ти, денес сме скоро десетнаесе (20) години подоцна. Телеком веќе не се интересираат за одржување на бакарните водови, така да мора да се задоволиш со тоа што го имаш. Нема никогаш да го решиш тој проблем. Знам, звучи грубо, ама да не се лажеме. Ако немаш оптика, префрлј се на кабелски. ВЕеќе имаш основ да бараш раскинување на договорот. Земај кабелски, вајмакс, GPRS, што и да е...

Слични теми
  1. alsas01
    Одговори:
    37
    Прегледи:
    4,457
  2. bobmkd
    Одговори:
    22
    Прегледи:
    2,300
  3. krashot