• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

проблем со ТЕЛЕкабел

  • Ја почнал/а темата
  • #1

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
Проблемиве со интернетов од телекабел се се почести. најново нешто е проблем со download преку торент. коа се јавив пред некој ден типот ми рече дека слаб ми бил сигналот и ќе дошле да го средат. ок, дојдоа, средија (не средија), и на идење на тој му викам, на торент нејќе да крене повеке од 10 кб/с. и тој ми вика не ни може да крене, блокирана е страната за торенти :zbunet3: . а проблемов е веќе појавен кај многу корисници на телекабел, па знае ли некој што му е лекот?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
хмм...стварно чудно. сега и јас гледам, неможе ни на најдобри торенти да крене...
Може во прашање е времето, да причекаме некој ден, може ќе се среди.
Работеше супер пред некој ден.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Незнам веќе се разочарав од Телекабел незнам што е месец ипол веќе по пола ден се дешава да немам ни интернет,телефон,тв.Ништо буквално..Вртам во подршка никој не се јавува.Се викам ајде нешто имаат проблеми ќе се среди ова она ама нема фајде.Брзината ми е катастрофа,дури и кога модемот покажува дека има интернет јас ништо неможам да отворам или да го користам телефонот.А да не збориме за телевизија сите канали што беа подобри ги тргнаа од понуда така да само чекам да излезе он нет со пакет од дигиталната телевизија сигурно ќе има нешто со интернет и телефон.Ако излезе таков пакет одма го мењам:ha:
 

kvarz

Intern
1 јуни 2009
100
0
Копале нешто, ставале нови оптички кабли бидејќи им е исполнет капацитетот на корисници на некои места во Скопје. Наводно ќе траело 30-90 дена.
Ова не е никакво оправдување, требало со време да мислат, а не вака пола Скопје да биде со срање интернет.
Да се надеваме после upgrade-oт дека ќе има и новости во пакетите.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Копале нешто, ставале нови оптички кабли бидејќи им е исполнет капацитетот на корисници на некои места во Скопје. Наводно ќе траело 30-90 дена.
Ова не е никакво оправдување, требало со време да мислат, а не вака пола Скопје да биде со срање интернет.
Да се надеваме после upgrade-oт дека ќе има и новости во пакетите.
30-90дена?Wow ете колку сериозна компанија се.Додека сите оператори ја качија просечната интернет брзина(понуда на најефтини пакети) на 6 mbps (T-Home.On net,Cable tel итн) овие копаат:ua:
ПС сега тестирав и брзината ми ја покажува 1200 kbps а не сум ни поминал ништо:ua:Само нека си копкаат важно ги мењам:p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
оно симс нормал кај сите, и на отварање страни си е како што треба, проблемот е само на даунлоуд од торент (бар како што приметив јас)...
нека провери некој како оди од рапидшер
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@HijackHacker

Исто така големо влијание има и местото и големината на сервисирање на мрежата.За Скопје поправките се обично од прв ред и неможат да експериментираат многу бидејќи највеќе корисници се од таму.А вака за Штип(како јас) и другите градови кај ги има е малце ЛОЛ кога им текне тогаш работат така да...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Update:
Еве ми ја брзината,не ја тестирав на speedtest пошто секогаш ми покажува по 75 мбит еве измерено од друга страна:
Last Result:
Download Speed: 800 kbps (100 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 295 kbps (36.9 KB/sec transfer rate)
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
30-90дена?Wow ете колку сериозна компанија се.Додека сите оператори ја качија просечната интернет брзина(понуда на најефтини пакети) на 6 mbps (T-Home.On net,Cable tel итн) овие копаат:ua:
ПС сега тестирав и брзината ми ја покажува 1200 kbps а не сум ни поминал ништо:ua:Само нека си копкаат важно ги мењам:p
Право на секо је да го избере операторот ...

Иначе зошто те буни временскава рамка кога најмалце 20-30 дена се потребни да ги добиеш сите дозволи од државата за да пуштиш траса од 100тина метри оптика ... нема тоа врска дали си мислел на време или не ...
Иначе кај мене во центар јас чекам телеком 2 години да пушти нов телефонски кабел (бакар не оптика) само затоа што еден комшија не дозволуваше да му копаат низ двор :ha:
 

Busav

Intern
10 ноември 2008
595
21
И јас го имам истиот проблем со 2000 сидери нејке да мрдне повеќе од 60кб/с а додека ги развие тие 60кб/с му треба 1 минута (дизел интернет) :D:D
 

/BRAINIAC\

Баниран/a
12 август 2009
447
7
Незнам на што ќе го трошиш трафикот ако неможеш да слегваш торенти. Ај некој со помал лимит (до кај 20гб) ќе го истроши со youtube.

HijackHacker - лимитирај го upload на 1 ќе се покачат другите брзини за тро.

MaxADSL го нема качено ни лимитот, ни брзината ни намалено цената откако го користам нивниот интернет (1 година негде). Интернет провајдерите ни дават катастрофа брзина и мал лимит... единствено Duo Extreme го крева просекот... ама само некои делови на скопје, а другите градови сонуваме.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
истото како и од претходниот месец не чини нетот. некогаш чини како сега, а некогаш страница не отвара. се јавувам и ми викаат дека ке местеле нова опрема и дека на секаде не чинел нетот не само кај мене. овај месец можи оди бавно ама не број трафик. се изнаслегвав а уште седи на 0:D:D иначе кај ми стигаат 15GB
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
У последната недела у Штип е за никаде.Паѓа интернет на секој саат. Не знам шо е проблемот. Гледам дека можам да го пингам нивнио рутер т.е. мојот default gateway, но понатаму од него ништо.Имале проблеми со Upstream интернет линкот се збори низ корисниците.
 

ivan_wolf

Intern
7 октомври 2009
43
3
15gb имаш месечен трансфер изгледа се рачуна и download+upload над 15gb брзината се намалува на 256/128 kbps мислам не сум баш сигурен а можно е да 512/256 kbps затоа што им е стар ценовникот на сајтот не е абдејтуван оддамна на сајтот пишува и дека трансферот е до 10 gb но затоа сум сигурен дека е сменето на 15 gb за екстра пакетот
 

/BRAINIAC\

Баниран/a
12 август 2009
447
7
Ви препорачувам да не земвате од ниеден кабелски оператор интерент. Истото го правеше МОБИ кај нас во битола, секоја минува паѓаше нетот па мораше да се билдам и да го кревам. Еве гледам се жалите од и кејбел тел. А која е поентата што викат НЕОГРАНИЧЕН ТРАНСФЕР кога на на 3гб поминати ти ја сечат брзината на половина, па 10 на уште една половина. Не се заебавајте, за истите пари, MAX 100 =1640 константна брзина до 100гб... Cabletel LAN = 1500 со многу лимити.

офф:
на една битолка телевизија (меди) врти реклама од пред каменото време, кое вика: срамота е да сурфате со брзини помали од 1мбит/с!! Кејбелтел НАЈДОБРИ ВО ГРАДОТ!!!
 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
927
76
Ви препорачувам да не земвате од ниеден кабелски оператор интерент. Истото го правеше МОБИ кај нас во битола, секоја минува паѓаше нетот па мораше да се билдам и да го кревам. Еве гледам се жалите од и кејбел тел. А која е поентата што викат НЕОГРАНИЧЕН ТРАНСФЕР кога на на 3гб поминати ти ја сечат брзината на половина, па 10 на уште една половина. Не се заебавајте, за истите пари, MAX 100 =1640 константна брзина до 100гб... Cabletel LAN = 1500 со многу лимити.
респект за ова. Тоа ти е само маркетиншки трик. Иначе МОБИ беше на почетокот сега е Телекабел :)
офф:
на една битолка телевизија (меди) врти реклама од пред каменото време, кое вика: срамота е да сурфате со брзини помали од 1мбит/с!! Кејбелтел НАЈДОБРИ ВО ГРАДОТ!!!
:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:
 

the Joker

Intern
10 август 2008
185
1
истото како и од претходниот месец не чини нетот. некогаш чини како сега, а некогаш страница не отвара. се јавувам и ми викаат дека ке местеле нова опрема и дека на секаде не чинел нетот не само кај мене. овај месец можи оди бавно ама не број трафик. се изнаслегвав а уште седи на 0:D:D иначе кај ми стигаат 15GB
УПМ не му работи трафикот а јас планирам овај месец да платам 500 ден со 15 Гб а кај мене на статистика вели дека имам потрошено 3 ГБ и се плашам да не ги надминам

не знам која им е целта шо не му работи мерачот ама изгледа кај сите е така

брзината си е ОК после полноќ ама денски е падни стани

 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Еве ја користам телекабел интернет во штип на пакетот од 500 ден сум(без доплата) и многу сум задоволен од брзината денски и ноќе. А ако не ви работи торент апликацијата пробајте со AVG Internet Security да ги исчистите сите „Tracking Cookies“. Задоволен сум од брзината-еве зошто:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно