• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со switch-ови

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Chinpoko

Intern
27 мај 2007
9
0
Во 6 месеци ми се случува два пати да ми се заебаат два switch-ови Gembird NS-5P. Делиме интернет со комшија, кабелот од рутер од кај него (2 спрат зграда) до кај мене (4 спрат) е околу 50тина метри. Првиот пат се заеба на сред сурфање, немаше ни невреме надвор ни ништо, едноставно се заеба и работеше само ако има поврзан компјутер на еден порт, ако имаше поврзани на два или повеќе портови воопшто никој компјутер не добиваше ЛАН и сите лед диоди за лан портите наизменично се исклучуваа и вклучуваа. Не ми признаваа гаранција и зедов ист таков нов.

Денес се будам, гледам свети само лед диодата за Power а останатите ништо. Можно е да е дека денес имаше невреме, ама не ми се верува. Чудно ми е дека другар има ист ваков switch во нет кафе повеќе од две години па немал никаков проблем. Имал некој ваков сличен проблем или јас само сум голема несреќа? :)
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Да и јас имам Gembird рутер. Два пати ми се расипуваше слично како кај тебе. Меѓутоа проблемот беше до адаптерот. Слаби адаптери имаат. Па ми дадоа 2-3 волти појак адаптер и сега нема гајле. Пробај и ти со малце појак адаптер
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Gembird не се квалитетни, така ми личи.
Chinpoko надвор ти стои switchot?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Gembird svichovi.......:LOL::LOL::LOL:...........zivo gjubre:)
Zatoa sto gi nosat kujznae od kade i prasanje e dali se stvarno Gembird:ua:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,407
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно