• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со струја во стан

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Ве молам за совет, живеам во стан во зграда од 90та.
Саатите за струја од становите се на приземје заклучени од нивна страна.

Во станот имам стара табла со топлински осигурачи кои се поставени во 3 нивоа. 1 ниво од нив (значи цела линија од таблата) осигурачите немаат струја, осигурачите се во ред, ги проверив со манометар, и со фазомер директно во дупките за нив не дава струја, веројатно некој главен осигурач од ЕВН е паднат.

Во поново време знам дека ЕВН става 3 осигурачи, дали знаете во тоа време дали е ист случај и веројатно кај нив треба да се јавам да пратат екипа да провери или?

Имал некој слично искуство?
Фала однапред!
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
мерилата се заклучени, 3 главни осигурачи се над нив и не се заклучени, внимавај само бројот на твојот стан, прегорен ти е 1 од нив. Од 80 и понови згради секаде без исклучок главните осигурачи се оделени од броилата.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
466
589
Скопје
Ова што напиша Гамон е тоа, освен ако целата зграда нема една фаза, што веројатно не е случај... Туку како испита осигурач или присуство на напон со манометар, лебати?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Ова што напиша Гамон е тоа, освен ако целата зграда нема една фаза, што веројатно не е случај... Туку како испита осигурач или присуство на напон со манометар, лебати?
Pecatna greska pred spienje, multimetar hahaha

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Fala vi na pomosta, gi smeniv dole 3te osiguraci just in case staviv 3 novi iako samo 1 bese izgoren, toplinski se inaku, po celi 25A, se pretrgnale elektricarive vo zgradava so 25A po faza.... Sakav da stavam 35A, arno ama burenceto ne sobira 35A, a pogolemo burence od 35A ne go sobira pa gvintot vo lezisteto na tablata, inace ke ja odstrafuvav keramickata zastita za glavata na osiguracot za da pojacam so 35A :)

Isto primetiv deka starite bea reparirani so zicki, tatko mi gi popraval (verojatno vo momentot nemal originalni) pa sega so novive bi trebalo da izdrzi.
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
470
386
Fala vi na pomosta, gi smeniv dole 3te osiguraci just in case staviv 3 novi iako samo 1 bese izgoren, toplinski se inaku, po celi 25A, se pretrgnale elektricarive vo zgradava so 25A po faza.... Sakav da stavam 35A, arno ama burenceto ne sobira 35A, a pogolemo burence od 35A ne go sobira pa gvintot vo lezisteto na tablata, inace ke ja odstrafuvav keramickata zastita za glavata na osiguracot za da pojacam so 35A :)

Isto primetiv deka starite bea reparirani so zicki, tatko mi gi popraval (verojatno vo momentot nemal originalni) pa sega so novive bi trebalo da izdrzi.
Амперажата на осигурачите ја одредува пресекот на кабелот кој го штитат од преоптоварување и самозапалување. Не се работи за штедење на електричарите, туку по некој проект согласно стандарди. Ставајќи несоодветно појаки осиурачи ја доведуваш инсталацијата во ситуација да ја запали зградата. ВНИМАВАЈ!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Амперажата на осигурачите ја одредува пресекот на кабелот кој го штитат од преоптоварување и самозапалување. Не се работи за штедење на електричарите, туку по некој проект согласно стандарди. Ставајќи несоодветно појаки осиурачи ја доведуваш инсталацијата во ситуација да ја запали зградата. ВНИМАВАЈ!
Da da jasno mi e toa, kako sto rece, proporcionalno stedele i na kabli :) Do dusa Jugoslovenskite 4ki kabli se kako denesnive 6ki, bidejki bakarot denes e gjubre.

Na vikendica od EVN kaj saatot imam 40A, pa 10ka kabel pa 32A na kukja sanduceto za po spratovi, pa pd 32A do spratna tabla 6ka kabel. I sekoj steker go napraviv na poseben 16A osigurac, osven boljer, grealka, masina, niv gi staviv na 20A, Sporetot na 25A, ama toa e koga sam si pravis, a ne drugi nekoi so proekti za da se zastedi na materijali. Dozni nejkam da vidam ni vo komsii, steker>pravec tabla = 1 osigurac min 16A za 1 steker. Cista rabota, dadov 50e plus za kabli i osiguraci ama sum raat.

Realno 25A po faza so dozni e premalku za domakinstvo, minimum treba 35A po faza so 6ka kabel koga ima dozni vo objektot.

Mene me cudi kako porano ne gledale toa, koga bile aktuelni termo peckite, pa ja da pustam edna termo pecka i boljerot otide 25A osiguracot ili kabelot (od oko lici na 4ka, samo malce se gleda od tablata).
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
47
37
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Што ли ке приклучуваш по дома за да ти требаат толку директни линии со таа трајно дозволена струја.... Реално во едно домаќинство потрошувачи се само грејни тела а за тоа 25А по фаза т.е 17,2kW вкупно се повеќе од доволни.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Na vikendica od EVN kaj saatot imam 40A, pa 10ka kabel pa 32A na kukja sanduceto za po spratovi, pa pd 32A do spratna tabla 6ka kabel.
Гледам имаш добро познавање и покрај све тоа си отворил тема на форумов за да прашаш што е работава а спрема твојата логика сам си го најде решението...
Ах бе декса...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Што ли ке приклучуваш по дома за да ти требаат толку директни линии со таа трајно дозволена струја.... Реално во едно домаќинство потрошувачи се само грејни тела а за тоа 25А по фаза т.е 17,2kW вкупно се повеќе од доволни.
Neka ima, da ne go mislam, za sitna para da ne ne boli glava kako vcera :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
793
560
Гледам имаш добро познавање и покрај све тоа си отворил тема на форумов за да прашаш што е работава а спрема твојата логика сам си го најде решението...
Ах бе декса...
Panka za zgradava nemav pojma zatoa prasav, nikogas ne sum vlegol vo taa prostorija bidejki bese pod kluc, mislev da ne pravele nesto razlicno vo 90tite.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,979
3,342
Realno 25A po faza so dozni e premalku za domakinstvo, minimum treba 35A po faza so 6ka kabel koga ima dozni vo objektot.

Mene me cudi kako porano ne gledale toa, koga bile aktuelni termo peckite, pa ja da pustam edna termo pecka i boljerot otide 25A osiguracot ili kabelot (od oko lici na 4ka, samo malce se gleda od tablata).
Не само што гледале, туку и пресметувале како што треба. Денешниве електрични апарати се поекономични од тогашните. А ТА печките се со трофазен приклучок и не се врзуваат со бојлер на иста линија.

Струја е ова, не значи ако ставиш поголем осигурач е подобро, напротив. Си има функција осигурачот, со ставање појак го ограничуваш. Нема да исклучи ако се преоптерети линијата и ете ти беља.

24 киловати чинам беше максималната едновремена моќност за домаќинства, што е далеку повеќе од реалната потреба. Соодветно на тоа се проектира и електричната инсталација.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,349
1,447
Мислам дека пред години читав еден договор од ЕВН за домаќинство и пишуваше максимална моќност по приклучок 40 kW. Конкретно дома го имам користено со проточен бојлер 21 kW + парно на струја 12 kW. Инаку и во нови згради инсталацијата е исто изведена како што ја опиша.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,979
3,342
Мислам дека пред години читав еден договор од ЕВН за домаќинство и пишуваше максимална моќност по приклучок 40 kW. Конкретно дома го имам користено со проточен бојлер 21 kW + парно на струја 12 kW. Инаку и во нови згради инсталацијата е исто изведена како што ја опиша.
Може да е и 40. Има повеќе категории, а и категориите се подложно на измени низ времето. Но колку и да е, не се менува со ставање на појак осигурувач :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,293
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно