• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со стриминг сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Сакам да направм аудио стриминг преку интернет со медиа енкодер но имам
проблем. Кога одам преку рутер ми пишува URL to internet connections:
http://192.168.1.101:8080/ и така никој преку интернет не може да ме слуша
а доколку кабелот за интернет (LAN) директно го ставам во мрежната на
компјутерот ја да дава мојата ИП адреса на која другите би се конектирале.
Дали има некој начин да се реши овој проблем или да си купам еден свич?
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
На кој провајдер си приклучен? Како точно сакаш да изгледа твојата мрежа и дали сакаш стримерот да се „гледа“ на интернет? Колку вкупно компјутери имаш во локалната мрежа?
Малку ти е конфузно објаснувањето: велиш „кабелот за интернет (LAN)“, а тоа се две меѓусебно исклучиви работи - или е „за интернет“, т.е. WAN, или за локална мрежа, LAN.
Исто така, дали користиш рутер или имаш само WAN модем (кој модел?)? Тоа се две различни работи.
Ако си „купиш свич“, а немаш рутер, не си завршил работа...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Види мене не ми треба стриминг за во ЛАН на моите компјутери.
Ми треба за некој од друга држава да може да ме слуша.
Кабелот со кој ми се дистрибуира интернет до дома е ЛАН кабел

Во првиот пост се е објаснето
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Niki, напрај port forwarding на рутерот, и целиот трафик кој е за порт 8080 да ти го праѓа на компјутерот на кој е кренат серверот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Има една опција
Remote management
Disable
ОК Enable
remote management port number(1025~65535): 8080

Но на стриминг серверот ми вика (Could not detect)
пак нејке
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,269
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно