• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Проблем со Stereo Hi-Fi појачало D klasa so TDA7498 процесор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Здраво, дали има некој искуство со Stereo Hi-Fi pojacalo (modul) D klasa so TDA7498, треба совет со проблем. Појачалото не дава звук и покрај тоа што kога е приклучено на напојување ламбичката свети. Работен напон можи да му биди од 8 до 36 волти, а како оптимален е наведен 24 волти и 5 ампери. При тазлични напојувања треба да дава различна јачина и до 120 вати. Дали при приклучување на напојување од 19 волти треба амперите да се повеќе од 5 ампери? дали тоа игра улога, а и дали игра улога од каков плеер добива влезен сигнал? Нмеа никаков звук ни при допиранје на кабелот што го поврзува плеерот со појачалото. 316c8b76-00c6-40d5-a05e-a74be7b05517.jpg
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,069
11,453
youtu.be
Види прво дали поларитетот на напојувањето е како што треба (центар обично е плус), сепак овие модули имаат заштита од обратен поларитет.
Во врска со амперите, не игра улога дали ќе свири или не, појачалото треба да проработи и со 2А, но колку повеќе ампери - толку повеќе музика. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Види прво дали поларитетот на напојувањето е како што треба (центар обично е плус), сепак овие модули имаат заштита од обратен поларитет.
Dali ako mu e polaritetot obraten ke sveti lambiceto ko ke go vklucam na napojuvanjeto?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Taka e povrzan, za izvor na zvuk go probav i od aux out od sistemce, i od mobilen i od mp3 pleer ama ne dade zvuk.. i koga go dopiram kabelot, te'est dzekceto ne se slusa nisto, kako da e na mute pozicija.. ima mute i off zalemeni raboti ama po upatstvoto ako tie se premostat togas bi bil vo off ili mute.. off ne e bidejki lambickata sveti koga e na napon, kako mozi da se proveri dali mute pravi problem? na youtube gledav edno video so drug model i procesor od vakov tip na modul i imase takov problem.. ova e linkot od videoto, na drugo video kaj sto ne rabotese ist tip na modul mu imaja pisano komentari da proba so napojuvanje od poveke amperi, ili da povzi posilen izvor na zvuk, makar sso ne izgleda logicki. modulov ima kopcinja ako eventualno izvorot e slab da se prefrlat vo opcija da se zasili zvukot od izvorot. naj cudno e sto ne dava nekoe krckanje ili nekoj signal koga se dopira dzekot povrzan na aux in.. drugiot modul sto go probavme raboti ok, ist model, ama bese povrzan na nekoe domasno napraveno napojuvanje. inaku bi trebalo da raboti bez problem i na napojuvanje za laptop.. ova e linkot od rugoto video kaj sto ne raboti istiot tip na modul, LINK
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Нема никаква врска колку ампери дава напојувањето, доволно е само еден ампер (или помалку) за да се види дали работи засилувачкиот модул, ќе ти заврши работа и 19 волти напојување за лаптоп.
Ако правилно те разбрав, имаш и втор ист таков засилувачки модул, кој работи? Тогаш работата е едноставна - првиов модул е расипан. За поправка - тешко...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Нема никаква врска колку ампери дава напојувањето, доволно е само еден ампер (или помалку) за да се види дали работи засилувачкиот модул, ќе ти заврши работа и 19 волти напојување за лаптоп.
Ако правилно те разбрав, имаш и втор ист таков засилувачки модул, кој работи? Тогаш работата е едноставна - првиов модул е расипан. За поправка - тешко...
nemam jas, ima eden prijatel :) a sto mozi da e rasipano? ako eventualno e procesorot popravka nema..
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Разни работи може да се во дефект - од едноставни (лошо залемена точка), до комплицирани или невозможни за поправка (дефектен интегралец).
Ако вториот засиливачки модул (од твојот пријател) е идентичен со твојот, тогаш приклучи ги двата на напојување и влезен сигнал, па мери напон точка по точка и на двата, можеби ќе откриеш нешто...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,069
11,453
youtu.be
ko eventualno e procesorot popravka nema..
Нема, ако се исправно ти е поврзано и нема никаков резултат тогаш модулот е дефектен, за поправка не ни размислувај доколку не се нафати некој искусен и со трпение електроничар.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Нема, ако се исправно ти е поврзано и нема никаков резултат тогаш модулот е дефектен, за поправка не ни размислувај доколку не се нафати некој искусен и со трпение електроничар.
Мене сепак ми изгледа дека е проблем со мјут опцијата.. Инаку го купив 700 денари така да не се потрошени големи пари. Само што по се изгелда дека дава добар звук па ми е повеке за тоа проблемот.. На јутуб има видеа кај што е поврзан на аудиофилски звучници и дава чист јак звук и не се слуша шум. Правен е како копија на процесор од Texas instruments, само што тие д-класа поачала со таков процесор не се ефтини и се се гаранција. Електроничар имам и сигурно ќе го попраи само треба да се чека. Тој има поправано опрема од продуцентски студијс од скендеровски и од други музичари и студиа. Поправа се, од аудио, видео/тв, компјутери.. Проблем е ако е нкој поголем квар тогаш можи да кошта колку цената од модулот. Ме интересира само да го види и да ми кажи што му е проблемот, тоа е што ме интересира најмногу.. Дали вреди пак да го порачувам, бидејки овие д-класа појачала се мали по димензии, а даваат многу јак силен и многу чист звук..
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,069
11,453
youtu.be
Ајде пробај додека е вклучен да ги кратко споиш двете точки (Mute) и види дали ќе добиеш звук, задржи неколку секунди споено и пушти.
Исто пробај со краток спој и са стендбај позиција (двете точки STBY до Mute).

board.jpeg
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
921
232
Многу возможно е дека чипот умрел, многу се осетливи овие класа д, на едни звучници што ги имав фабрички составени цркна во рок од 3 месеци.

Нареден пат кога ке купуваш класа Д засилувач од алиехпрес, ти го препорачувам овој, имам две плочки и феноменални се, што се гледа и на видеово:

View: https://www.youtube.com/watch?v=CULehzRVurc


Инаку типов редовно прави reviews на овие евтини класа Д засилувачи, и оваа е единствената што вреди да се купи без компромис.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,254
8,505
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
921
232
Razmisluvav za Lepy ama ovaj nekako od videata mi davase poubav zvuk..
Не можеш да процениш квалитет од јутуб видео ама никако, тоа тешко е и да процениш квалитет од звук во живо, бидејки зависи од премногу фактори, типот на звучник, позицијата на звучник, обликот и големина на собата итн. само на осцилоскоп е релевантно.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,254
8,505
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #22

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Не можеш да процениш квалитет од јутуб видео ама никако, тоа тешко е и да процениш квалитет од звук во живо, бидејки зависи од премногу фактори, типот на звучник, позицијата на звучник, обликот и големина на собата итн. само на осцилоскоп е релевантно.
Mozis i toa kako da procenis, ako e videoto snimeno so dobar mikrofon i vo 4k kvalitet, LINK , LINK , a i video so spredba i na ovie pojacala mozi da pomogni koe e podobro..
Мислењето е автоматски споено:

Ама овде е муабетот за неаудиофилски засилувач од десетина долари.
ne stanuva zbor za toa voopsto, mi trebase pomos okolu problemot, stanuva zbor za ovaj modul i za nisto drugo..a za audiofilska oprema treba mnogu poveke od 200 evra :) za 200 dolari nemozis da gi kupis dzekcinjata od kablite za audiofilska oprema, a so zicka probav da gi spojam dvete tocki od mute no nisto ne se slucuva bidejki treba nekakov prekinuvac ili otpornik na zickite za da se sluci nesto.. za audifilski soveti nemase da pisuvam ovde :D ne mi ni treba audifilska oprema bidejki ne sakam da ja slusam kako raboti opremata tuku da slusam muzika.. za toa imam dobro pojacalo i zvucnici.. i da sum miljoner nemi paga na pamet da trosam pari za razni sitnici i oprema sto bi trebalo da postigni efekt deka muzicarite svirat vo sobata, takvo nesto nikakva oprema ne mozi da zameni..
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #23

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
A eve i za toa dali na yotube nemozi da se napravi video so perfekten zvuk (zavisi koj go pravi videotoi koja e opremata, taa audiofilskata) :) da se slusa na full hd opcija na youtube, ova za audiofilite :LOL: LINK
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,069
11,453
youtu.be
a so zicka probav da gi spojam dvete tocki od mute no nisto ne se slucuva bidejki treba nekakov prekinuvac ili otpornik na zickite za da se sluci nesto
Не треба никакви отпорници, тие две точки се користат за mute со директна кратка врска, бидејќи спомна дека се сомневаш дека е заглавено во mute mode ти дадов предлог да го направиш тоа за да евентуално се врати од mute.
Инаку јас спомнав неаудиофилски засилувач, вероватно погрешно си ме прочитал. :)
Останува другар ти да го оправи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,081
Мислења
838,015
Членови
28,994
Најнов член
backA
На врв Дно