• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so startuvanje na procesite

  • Ја почнал/а темата
  • #1

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Можеби ова прашање е слично со претходното поставено но мислам дека е потребно да отворам нова тема заради тоа што претходниот корисник има проблеми со времето на отварање на процесите.

Значи ова е мојот проблем:
Кога го вклучувам компјутерот често пати не ми се вклучуваат сите процеси и тоа не се едни исти туку како рандом да ги пушта. Да речеме ова вклучување ќе се вклучат едни процеси следното вклучување други процеси. Интересно е во таск менаџерот под Processes се прикажуваат скоро сите како вклучени а во таскбарот не ми ги јавува нивните иконки.

Еве да речеме иконата со звучничето за аудио контролите ми ја нема.. како да го средам ова?

Поздав.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Оди во Control Panel->Administrative Tools->Services и од таму можеш да подесиш кои процеси да зсе стартуваат со стартувањето со windows-от т.е. automatic. Само внимавај кои процеси ги уклучуваш/исклучуваш бидејќи некои се за стартувањето на windows-от.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Ke si go izvadis TuneUP Utilities 2008 i tamu imas za podesuvanje i sreduvanje na Windows. Imas StartUP Manager kade mozes da vidis koi programi se startuvaat i od koj proizveduvac se taka da ke znaes koi se za windows nema da zaglavis nikade. imas i drugi aplikacii za streduvanje na registri, defragmentacija na hdd i mnogu drugi. izvadi go probaj pa pisi sto si napravil.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Ke si go izvadis TuneUP Utilities 2008 i tamu imas za podesuvanje i sreduvanje na Windows. Imas StartUP Manager kade mozes da vidis koi programi se startuvaat i od koj proizveduvac se taka da ke znaes koi se za windows nema da zaglavis nikade. imas i drugi aplikacii za streduvanje na registri, defragmentacija na hdd i mnogu drugi. izvadi go probaj pa pisi sto si napravil.
Mozhe i taka.. Inaku eve link za download: TuneUp-Utilities-2008 ( Programchevo preku linkov e vo red, testirano, sigurno i rabovi kako shto treba)

btw. Vo TuneUp, toa shto reche za processite i za site komponenti koi se startuvaat na StartUp, gi prikazhuva isto kako i preku msconfig...
Potochno.. start-->run-->msconfig--->otvori go tabot "StartUp" i odshtikliraj se nepoznato..
Inaku jas lichno mislam deka vo sluchajov mozhe da e i nekoj malciozen program, shtom ti gi mesha processite, t.e kako shto reche random vkluchuvanje na processi, pri sekoe novo ukluchuvanje na kompjuterot..
Taka da, bi bilo pozhelno, da skenirash so nekoj podobri anti(virus/spyware) programi dokolku go nemash napraveno toa..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Се е тоа ОК. Јас знам како да се снајдам со тоа кои процеси ќе се стартуваат и све тоа. Ама ви велам дека проблемот е друг. Значи не ми се стартуваат процеси кои се важни.. како антивирусот, аудио контролата и слично. Плус немам звук од апликациите од интернет explorer-от како што се звуци од you tube или слично а звуци од медиа плеерот си се пуштаат најнормално.

Чудното е што кога ќе влезам во таск менаџерот ми ги јавува овие процеси како стартувани а доле (кај саатчето :) ) ги нема..

И јас мислам дека може е некој малициозен софтвер и слично па препорачајте ми што да инсталирам за антивирус. Моментално користам еден стар NOD32 ама си update-ува све нормално ама не знам колку работи како што треба. И го користам исто така AdAware. Поздрав
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@angjeleski
vaka..Mozhebi gi imash sledeno nekoj od moite postovi za anti-virusni..
Znachi vo sekoj moj post od taa oblast preporachuvam samo eden i edinstven...
My old Rule: BitDefender Total Security 2008.

И го користам исто така AdAware
a Ad-Aware mislam deka e dobar..

ps. Bidejki jas BitDefenderov go koristam platen i licenciran, nemam problemi so toa.. No, za tebe kolku za test mozhesh da si go downloadirash 30 dena trialtuka (Bidejki linkov vodi do officialnata strana na BitDefender, nema shto da se plashish..Siguren i testiran :) ).

I kako shto imam spomnato povekje pati, mozhesh da si proverish, mislam deka priblizhno realno se sporedeni produktite na sajtov. Anti-Virus Top Ten
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно