1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со Стартување на ОС

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од DEJAN9, 14 oктомври 2011.

1. DEJAN9

DEJAN9
    Intern

62
    4
    31 Мај 2011
    Се работи за од брат ми компјутерот Hp compaq presario c700 кој работеше со Windows Vista Os.Изгледа ради вируси кога ќе се уклучи компјутерот излегува само црн екран не се појавува ни менито за биос за да сетирам да се бутибира од цд, па за да го форматирам.Кога ќе ставам цд не го чита цд-то изгледа затоашто по default е сетирано да се крева од хард диск.Идеава ми е следна: да го извам цел хард диск од неговиот лаптоп и да го ставам во мојов а подоцна преку safe mode да го уклучам и да го скенирам и исчистам неговиот хард диск ако е возможно.Секакви предлози препораки совети и идеи се добредојдени.:(

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,828
    26,022
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Ни со F2 не се влегува во биос?

3. DEJAN9

DEJAN9
    Intern

62
    4
    31 Мај 2011
    На жалост не, воопшто не се појавува ни таа да ја наречам страна каде што пушува press F2 to choice boot device, дирекно се појавува црн екран :S

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,828
    26,022
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Епа ондак не ти преостанува друго освен да пробаш тоа што си замислил.

5. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,709
    30 Мај 2010
    Не мора да ти покажува. Дали проба на првото вклучување да стискаш F2, Del, F5, F8 ?

Друго решение ти е рестарт на БИОС. Мислам дека со оние backdoor пасворди нема да успеееш, па ќе мора да го растураш лаптопот.

6. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
    може не се вируси.може е отидена матичната.

7. DEJAN9

DEJAN9
    Intern

62
    4
    31 Мај 2011
    Го однесов на сервис и го поврзаја на др компјутер.Ми рекоја дека на екранот е некој чип прегорен и дека морат да се купит нов 150Eur.Баш се чудам како мојт така екран да прегорит:ermm: од секогаш сум читал за Hp дека хардверот не е нешто баш мн убав ама мислев дека се шпекулации додека не се случи ова.

Сподели

Вчитување...