• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со стартување на Mac OS-X Leopard

  • Ја почнал/а темата Laki
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Laki

Intern
24 февруари 2008
16
0
Pred nekolku dena instalirav Mac OS-X Leopard na mojot kompjuter i toa uspesno.Problemot se javi koga po restartiranje na kompjuterot pokusav
da go podignam sistemot.Imeno PC-to ne mozese voopsto da ja locira particijata
na koja e instaliran OS.Da napomenam deka imam vgradeno dva HDD i toa edniot e od 160GB,a vtoriot od 250GB.Na prviot imam instalirano XP,a na vtoriot Vista Ultimate dodeka Mac OS mi e na HDD od 250GB.Dali e potrebno instaliranje
na nekoj boot loader?Vo sto e problemot?Odnapred blagodaram.
Lazar
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Знаши треба да напоменеш дека си инслирал MAC X на PC, т.е. hackingtosh. Да треба да инсталираш boot лоадер, јас истотака имам успешно инсталирано MAC X Leopard но со помош на grub boot лоадерот го поткревав.

Сгеа... не ти треба само grub туку ќе ти треба и партицијата на која е инсталиран MAC Xот да ја направиш бутабилна, т.е. да и инсталираш boot лоадер и на неа за тоа го имам најдено решениете и еве го:

Ќе бутираш од ДВД цдто, и ќе отвориш терминал (немаде горе во алатките беше сместен) и ќе треба да извршеш 3 команди, но подобро погуглај дали има информација за тоа специфишно ДВД. Овие се за X Leopard со patch ставени од ToH:

./dd if=/usr/standalone/i386/boot1h of=/dev/rdiskXsY bs=512

X- Бројката на хард дискот
Y- Бројката на партицијата

cd /Volumes/ToHLeoX86/usr/misc

./startupfiletool -v /dev/rdiskXsY /usr/standalone/i386/boot

./bless -device /dev/diskXsY -setBoot -verbose
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Имам намера ова да го пробам. Запознаен сум но торентот што го симнав не е за мојот процесот. АМД Атлон х2 64. Ако некој го пробал на ваков процесор (има разлики од крак до крак) нека ми пише приватна плиииз
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ќе работи и на АМД хакинтош ако се употриба пач за АМД процесори ама незнам дали таков пач постои
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Има има само треба да пробаш неколку „дистриуции“ пред да ти „фати“ игрицата :LOL:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Vaka, voopsto ne e stabilen OSX.
Jas kaj mene go koristev do pred nekoe vreme, i naednas nesakase da se podigne, pa morav da go stavan CDto i samo taka se digase.

Sega pak po instalacija, kako i kaj tebe ne se podiga na restart.

Stavisi Linux kako coek :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Искрено не верувам дека некој ќе падне на гз за OSX. Повеќе како екперимент. Има многу помалце софтвер, памала поддршка за нормален хардвер..онака колку само да ти помине меракот.

Јас имам работено на оригинален Мек и што знам не ме бендисува освен што интерфејсот е унифициран во сите порграми инаку се друго е ...хм ништо посебно.

А побарајте може пингвинот да го направите исто да изгледа како леопардот :LOL:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Искрено не верувам дека некој ќе падне на гз за OSX. Повеќе како екперимент. Има многу помалце софтвер, памала поддршка за нормален хардвер..онака колку само да ти помине меракот.

Јас имам работено на оригинален Мек и што знам не ме бендисува освен што интерфејсот е унифициран во сите порграми инаку се друго е ...хм ништо посебно.

А побарајте може пингвинот да го направите исто да изгледа како леопардот :LOL:
Според мене не се сложувам дека има помала подршка за хардвер бидејќи напротив подршката е многу подобра за разлика од Линукс.Еве досега од се што сум купил хардвер(принтер,камера,веб камера) освен драјвери за виндоуз добив и драјвери за Мек што не е случај за Линукс.Се убив барајќи драјвер за Линукс ама нема.А и програмите за ;Мек се поразновидни.Во линукс има некои програми кои претствавуваа некаква си замена за фотошоп или autocad и после тоа се јавуваат проблеми со компактибилноста.Додека на Мек ги има и фотошоп и autocad.Мислам дека Мекот е понапреден.во линуксот сеуште многу работи зависат од команди во терминал а во мекот е унифицирано така да обичен корисник немора да се снаога ништо со тоа а во линукс да подесиш адсл мора да отвараш терминал:p
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Затоа јас сум љубител на мртва природа (прозори) а не животни :))

За Мек има само ограничено множество на хардвер кој е поддржан (оној што доаѓа со оригиналните конфигурации па има и драјвери). Има некои јаки ствари во Мекот ама што знам..не е за мене
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Затоа јас сум љубител на мртва природа (прозори) а не животни :))

За Мек има само ограничено множество на хардвер кој е поддржан (оној што доаѓа со оригиналните конфигурации па има и драјвери). Има некои јаки ствари во Мекот ама што знам..не е за мене
Еден другар си купи Imac и секој ден по 2 саати на мсн му објаснувам ситници,ситници и на крај вика се е супер се е неверојатно за компјутеров ама едно е сигурно не е за мене:LOL::LOL::LOL:
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Ke bidam malku Off-topic ama mora da kazam nekoi raboti, prvo - nemozes da cenis MacOS instaliran na hackintosh. Koristi samo Mac edno dve nedeli, pa posle polemiziraj. Ja nikogas veke nema da se vratam na windows, 3 godini imam Mac, i go drmozam muski, so softweri milion, hardwer nesto menuvav, gajle nema, ni ednas ne mi ima padnato ili da ne startuva... niti potreba ima od nekakvi registracii, hackiranja i gluposti, niti virusi ima, i mnogu..mnogu e pobrz... uste torrenti malku ako razbiras, komplet poddrska softwer ke si najdes, ama bas sve sto ti treba...

Znam deka ne sum vo temata, ama morase da odgovoram... Admins..sorry :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
filipvselena, сори за офтопик, Викаш подобар е од Линуксот ? А и двата оперативни се базирани на клон од Јуникс кернелот, знаши скоро да имаат исто срце. После викаш све преку команди зависи ? Може да те уверам дека 70% од администрацијата на Мек се извршува преку конзола а она изгледот на мекот т.е. некои административни програми се само скрипти кои се повикуваат на реални конзолни пропграми и команди. Викаш драјвери нема за Линукс ? Линуксот од сите оперативни има апсолутно НАЈГОЛЕМА колчекција на драјвери и работи на СИТЕ компјутерски платформи за разлика од Мек и Виндоњс кои работат Мек на дарвин платформа а виндоњс на x86 платформа, затоа не давај такви коментари ако не си доволно информиран

Како што рече мендол, Мек на хакинтош НЕ Е МЕК, сега неможете самар направен за магаре да го ставате на коњ нели ?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
filipvselena, сори за офтопик, Викаш подобар е од Линуксот ? А и двата оперативни се базирани на клон од Јуникс кернелот, знаши скоро да имаат исто срце. После викаш све преку команди зависи ? Може да те уверам дека 70% од администрацијата на Мек се извршува преку конзола а она изгледот на мекот т.е. некои административни програми се само скрипти кои се повикуваат на реални конзолни пропграми и команди. Викаш драјвери нема за Линукс ? Линуксот од сите оперативни има апсолутно НАЈГОЛЕМА колчекција на драјвери и работи на СИТЕ компјутерски платформи за разлика од Мек и Виндоњс кои работат Мек на дарвин платформа а виндоњс на x86 платформа, затоа не давај такви коментари ако не си доволно информиран

Како што рече мендол, Мек на хакинтош НЕ Е МЕК, сега неможете самар направен за магаре да го ставате на коњ нели ?
Малку не ме разбра,јас не реков дека во Мек нема команди секој ОС си има команди и така и ќе биде.Јас реков дека Мекот е среден за обичните корисници да работи без потреба од некое системско предзнаење за управување на системот иначе како и секој ОС си има команди за излечување на најдоброто од системот.Точно дека Мек и Линукс се базирани на иста основа но и факт дека Мекот кодот на својот систем тотално го има променето од стандарниот Линукс браќа се но и Џон како што кажува има единстевен код
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Laki

Intern
24 февруари 2008
16
0
Problem so podiganje na Mac OS X Leopapard 10.5.5(iDeneb)

Eve ima nekolku dena kako go instalirav Mac OS X Leopard v.10.5.5/iDeneb/,
no nikako ne uspevam da go podignam sistemot.Imeno koga ce pokusham da go startuvam posle nekolku sekundi doadja samo do restart na kompjuterot.Ne mi e jasno zoshto ne se podiga koga ima instalirano Darwin bootloader,koj dobro funkcionirashe pri instaliranjeto na "iAtkos"v.10.5.4.Da napomenam deka pokraj
Mac OS X imam instalirano i XP Pro SP3.Vo shto e problemot?
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Малку не ме разбра,јас не реков дека во Мек нема команди секој ОС си има команди и така и ќе биде.Јас реков дека Мекот е среден за обичните корисници да работи без потреба од некое системско предзнаење за управување на системот
Тука си во право значи кориснички тоа е многу битно да се напомене :)
Администрација = пис оф шит. Рака им давам само за едно а тоа е унифицираност на изгледот и најубаво изгледа од сите и пак ќе кажам се прави за обични корисници.

иначе како и секој ОС си има команди за излечување на најдоброто од системот.Точно дека Мек и Линукс се базирани на иста основа но и факт дека Мекот кодот на својот систем тотално го има променето од стандарниот Линукс браќа се но и Џон како што кажува има единстевен код
Тоа што беше грешка за драјвери за хардвер за Мек беше во голема грешка. Од друга страна Хакинтош е тој што подржува добра мера на хардвер но ни најмалку не се доближил до тоа колку поддржува Линукс јадрото. Од друга страна јадрото Дарвин (ала FreeBSD) што Apple го користи како основа на нивниот оперативен е осакатено од нивна страна за да се поддржува само нивниот хардвер а не друг. И затоа кога некој кој што има Мек си купи од Apple хардвер и си работи и нема мака.
Искрено на мене ми е многу чудно како може толку да се величи Макот, како што кажа Vivo ништо посебно. Јас Макот го користам само за апдејтирање на телефонот и за ништо друго а споредно од љубопитност научив многу работи за него. А мек и Линукс се далеку од браќа.
ГНУ/Линукс е слободен софтвер а Мек не е (освен јадрото) значи кога ќе собереме 2+2 Apple единственото нешто што го има направено е изгледот.
Немаат ниту една добра апликација за слушање музика и тоа сега ја добија од КДЕ4 (Амарок) пошто го портираа и за Мек и за Виндоус.

@Laki - инсталирај си го пак iAtkos или пак можеш да ја пробаш мојата варијанта: Мекот е инсталиран на посебен хард и кога сакам да го подигам со F11 за да ме праша од кој хард сакам да подигам. Избирам од тој каде ми е инсталиран Мек и ми се подига. После рестарт и се враќам на линукс :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

Laki

Intern
24 февруари 2008
16
0
Go reshiv problemot so podiganje na sistemot,no se javi drug problem.Imeno
koga ce se podigne celosno sitemot dobivam desctop koj e totalno blokiran odn.
ne mozam da startuvam ni eden od programite koi se naodjaat na nego.Izgleda
se raboti za nekoja falichna verzija.Shto se odnesuva do verzijata "iAtkos",kaj
nea se funkcionira osven konekcijata na internet.Koga ce pokusham da se konektiram go dobivam odgovorot:"cable unplugged",shto znachi deka ne se instalirani driver-i za mrezniot adapter/Atheros L2/.Neznam dali voopshto gi ima i kako bi se instalirale.
p.s.koja verzija na Mac OS X imash instalirano.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно