• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со стартување на компјутерот

Статус
Затворена за нови мислења.

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
neznaev vo koj del da ja otvoram temava taka da izvinete ako utnav.
imam problem so kompjuterot pred nekolku minuti mu praev generalka go cistev cel i si go sklopiv pa i sea koga go pustiv mi blokira postojano ne stiga ni da se pojavi windows xp na ekranot nemoze ni na safe mode a se mu e prikluceno kako sto treba samo ne sum siguren za edni mali zicki sto ja povrzuvaat maticnata so kopcinjata na kukisteto neznam dali moze da e do niv
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
sea vidov sto e problemot ama pa neznam zasto taka javuva mi vika deka cpu temp mi e 81:S a kulerot raboti
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Дај ни повеќе информации, дали свире кога го уклучуваш, дали се појавува нешто на мониторот, каде заглавува?

Пробај да го рестартираш CMOS-от и види дали пак ќе главе.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
222
228
Најверојатно си го разлабавил кулерот несакајки. Сега пожелно е да го извадиш и да намачкаш паста и да го наместиш поубаво.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Некои кулери ги имаат тие мали жички кои треба да бидат уклучени во матичната за да работи кулерот. Сум имал случај каде жичките од РЕСЕТ копчето не биле на правилно место и тогаш компјутерот не стартуваше.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
go napraiv sum go izmestil hladnjakot i poso se obiduvav da go uklucam se zapekla pastata :D i cela pocrnela haha i ova so pastava ne e normalno abe u cel grad da nema pasta i posle tolku baranje deckite od rainbow mi dadoa edna na gaga:d lol

mi rece decko eve ti edna od mene ja castam:D
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
за мене не беше проблем да се најде паста, едноставно јас отидов до револутион и побарав термална паста, но ја немале на лагер и затоа уште наредниот ден набавија паста и јас си ја купив :D
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
eee ama mene mi trebase odma poso nesmeev da go otvaram pc to bas poradi toa so ke go rasipam i pred da vidi tatko mi trebase da se pusti nekako:D
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
ако го извадиш капакот од компјутерот нема да го расипеш, туку ако чепкаш нешто внатре.. и за генералка не си морал да го вадиш кулерот, туку само вентилаторот, бидејќи не може да се собере прашина под кулерот..во иднина внимавај на ова... се вади само матичната и све тоа.. рамот, хддто, и другите драјвови се вадат, чистат и проверуваат за ладни лемови и сл. кулерот од процесорот не си требало да го вадиш освен ако не менуваш паста, само вентилаторот требало... :D а и препорачливо е да се извади и отвори напајанјето и со една јака пумпа за точак или слично (јас користев за физио топка) и ќе ја издуваш прашината, мислам на балкон на маса ќе ставиш и све ќе издуваш оти дома внатре ќе напраиш лом... не знам до колку ти помогнав ама да надополнам со ова.... :p
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
eee ama mene mi trebase odma poso nesmeev da go otvaram pc to bas poradi toa so ke go rasipam i pred da vidi tatko mi trebase da se pusti nekako:D

Баш ме интересира како си го чистел......а добро беше и она со....."не сум сигурен за едни жички":)) Си имал среќа што не си го тутуносал сосем
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Баш ме интересира како си го чистел......а добро беше и она со....."не сум сигурен за едни жички":)) Си имал среќа што не си го тутуносал сосем

ќе го запали.. ќе има чад.. понекогаш и пламен :D владимир, во иднина внимавај
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
и за генералка не си морал да го вадиш кулерот, туку само вентилаторот,

Мислам дека не му беше важно чистењето :) Само (рас)склопувањето

Интересно е а и си направил авантура со: морам да го поравам пред да дојде татко ми:)):))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
ЛОООЛ и јас така направив на еден другар и не го наместив убаво кулерот и оној цркна.. од старите пентиум тројки беше, арно ама имав у подрум нешто процесори така да го решив проблемот одма.. ова што го вадев кулерот ми беше нешто како авантура, интересно.. ама фатална грешка беше тоа.. :chudenje:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
ЛОООЛ и јас така направив на еден другар и не го наместив убаво кулерот и оној цркна.. од старите пентиум тројки беше, арно ама имав у подрум нешто процесори така да го решив проблемот одма.. ова што го вадев кулерот ми беше нешто како авантура, интересно.. ама фатална грешка беше тоа.. :chudenje:

Тоа не е ништо. Пред некое време на еден форум, типче со проблем со рестартирањa/високи температури на новиот процесорот што тој го ставил. Го прашаа што вид на thermal paste употребува а неговиот одгговор беше.....what is therminal paste? :isplashen::rofl2:

И нормално потоа стана јасно дека тој го изгребал затоа што мислел дека тоа е заштитна гума за кулерот:))
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
he na drugiot comp. iam fotka kako mi izglease pc to koga go rasklopiv celo inace ne mi e prv pat samo nesakajki sum go mrdnal hladnjakot a samo perkata ja vadev koga zavrsiv so vadenje na delovi za cistenje ostana samo limot:rolleyes: poso toj e zakacen so nitni:lut2: morav da vidam kako ke izglea:)) a i da izgorese nemase da mi bide prv:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно