• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Standby

 • Ја почнал/а темата
 • #1

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Се работи за Windows 7 Ultimate,кога го ставам комп. на standby т.е sleep комп. сеуште работи а на мониторот пишува дека е на sleep,Кога користев XP и кога беше на standby се исклучуваше , кога ќе помрдниш со глувчето одма се уклучуваше.Ако знај некој ќе ве молам да пишите.:(
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Имам направено up-date на сите драјвери,другото се си работи беспрекорно,незнам во што можи да е проблемот.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
не сум сигурен ама имаше некаде подесување види во power option евентуално дали има да се контролира кога и како оди компјутерот во stand by.
Знам на Acer Emashine win7 ultimate уопште не ја даваше опцијата за stand by. Нешто ќе да е до некој драјвер ама што точно не знам. Пиши шо лап топ имаш
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
не сум сигурен ама имаше некаде подесување види во power option евентуално дали има да се контролира кога и како оди компјутерот во stand by.
Знам на Acer Emashine win7 ultimate уопште не ја даваше опцијата за stand by. Нешто ќе да е до некој драјвер ама што точно не знам. Пиши шо лап топ имаш
ја нема стен бај ама ја има слип.исто или слично е ко стен бај или хибернејт.
 

mitnick88

Intern
14 декември 2010
2
0
Stand-by,sleep i hibernate ti se sosema razlicni modovi (da ne navleguvame vo nepotrebni razgovori) btw proveri gi ACPI podesuvanjata vo BIOS a kako sto spomna ki4ma vo power opt. vidi gi podesuvanjata za spomenatite modovi
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Проверив во BIOS ACPI ,мислам дека се е ок во биосот. A подесувањата во power options си се на default.Иначе не е лаптоп десктоп е матичната е Asus P5B SE.A со драјверите сигурен сум дека сите се up to date.pozzz.Me чуди зошто со xp- тo работеше супер standby а со седмицава зафркава.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
@maci
Да не навлегуваме во номенклатура, немаше ни една опција која го става компjутерот во sleep, stand by, hibernate mode имаше само рестарт и shut down, затоа и ме зачуди најмногу, 7та ја имав инсталирано на преку 50 компјутера и не покажа на ниеден друг такво нешто и заклучив дека мора да е нешто до самиот компјутер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Уште еднаш ги проверив сите драјвери и во биосот да не е нешто но пак не бива работата.Во power options пак ги пробав сите алтернативи и пак не сака да спие (sleep).Мониторот се гасни но кулерите сеуште работат.Дали има некоја опција кога ке одам на sleep да се исклучат и кулерите?Поздрав!!!!!!!!!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Се заврши работата проблем за sleep. Беше штиклирано" Allow this device to wake the computer" јас само го отштиклирав и потоа се си беше ок.Еве ке видите и од сликата.Сега можи клуче поздрав.:bravo:
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,726
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно