1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со SSL сертификат

Дискусија во форумот 'Останато' започната од D3N1EL, 21 Јануари 2017.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Користам бесплатен SSL од CloudFlare, на руски хостинг - jino.ru (доменот и хостингот се купени од тука). Симнат е сертификатот и кључот и истите се закачени преку админ панелот, на доменот. Исто така е наместен во .htcaccess редиректот од http на https.

  Проблемот е кога ќе пристапам од било кој компјутер и браузер што го имам на располагање, дава untrusted и не ми дава да пристапам кон страната.
  Имам напишано во техничка подршка на самиот хостинг, од нивна страна немаат никаков проблем и кај нив дава trusted.

  Сајтот е idaniel.ru

  Не ми е прв пат да ставам од CF бесплатен сертификат, но со овој хостинг до сега немам работено. Ако се провери преку SSL Checker, дава зелено

  p.s. " i " во линкот е првата буква од моето презиме , никаква врска со Apple нема ;)
   
  Последна промена: 21 Јануари 2017
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Незнам преку што отвараш ама на фајрфокс кажува дека е ок, root authority COMODO ECC Domain Validation Secure Server CA 2.

  Инаку страницата не ти ја отвара односно има некој проблем со редиректирањето, види си тоа.
   
  На D3N1EL и Oktar им се допаѓа ова.
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Chrome, Firefox - исто.
  1.jpg

  Ова е тоа што ми е во .htcaccess и ми е дадено од техничка подршка.
  Код:
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Protocol} !=https
  RewriteRule .* https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
   
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Screenshot_2.png
  Изгледа не отвараме исти страни...
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Видов дека во CloudFlare ми е вклучено Automatic HTTPS Rewrites. Не знам кога сум успеал да го упалам, но да не е поради ова конфликтот? Сега го изгасив.
   
 6. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,257
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Имаш Cloudflare, види дали во SSL е наместено да биде FULL, кај мене на Chrome не ја отвара страната воопшто.
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 7. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Беше на Flexible, сега е на Full.
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,030
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сега ти го отвара како што треба.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сега е ОК... барем кај мене :)
   
 10. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Дефинитивно отвараме различни веб страни :D

  Пробувам да исчистам кеш, сертификати и си го добивам истото...
   
 11. Wasted Cobe

  Wasted Cobe
  Intern

  61
  39
  11 Јуни 2011
  Машко
  кај мене ја отвара страницата без проблем (користам Хром) и пишува secured.
   

Сподели

Вчитување...