1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со SSD диск?!

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Kupe3, 1 Април 2019.

Тагови:
 1. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Здраво,

  до скоро имав два Kingston SSD дискови, секој по 240GВ (KINGSTON SV300S37A240G). Се решив да го заменам едниот со поголем од 480GB (KINGSTON SA400S37480G). Го клонирав дискот со Acronis TrueImage 2017 (две партиции, пропорционално во големина). На прв поглед сè беше во ред, но за кратко почнав да забележувам одвреме-навреме застој од неколку секунди, кога целиот систем се блокира и не можам да направам ништо за тоа време, ниту да активирам друг прозор, ниту да отвора win старт мени..ништо. После неколку секунди сè се враќа во нормала. Забележав дека во Resource Monitor, на графиконот за работа на дискот покрај стандардната зелена линија, се појавува уште една плава линија која оди до 100% (прикачен screenshot).

  Мислам дека имам солидна конфигурација која досега работела без проблем/застој (IntelCore [email protected], Gygabyte Z87P-D3, 16GB DDR3 RAM) па сега овие прекини фрустрираат, посебно кога се појават кога ништо посебно не се работи, на пример пишување код во текст едитор или drag&drop на фајл од еден во друг фолдер).

  Дали некој знае што би можело да биде причина за ова? Некоја насока како да го лоцирам проблемот?

  Однапред благодарам.
   

  Прикачени датотеки:

 2. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нова инсталација и ќе се спасиш од маки.
   
  На zirkach и mihovkris им се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Од каде ти е купен дискот, на ebay/ali многу реплики на кингстон, ја лапнав една што ме тераше цели 40 минути.
   
 4. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Се надевам дека некое програмче за оптимизација може да помогне, само немам многу искуство со нив (го разгледував iolo System Mechanic Pro). Ако веќе морам, би преинсталирал и би конфигурирал, но тоа ќе ми одземе 2-3 дена додека не ја подесам работната околина со сите сетинзи и сл.
   
 5. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Од Анхоч
   
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Може да се нагаѓа само што е, пробај некои од начиниве на гоогле
  ssd active time 100 percent windows 10
  Или формат и клонирај го од ново со друг програм.
  едит
  update на софтверот на ssd-то обавезно SSD Manager

  View: https://www.youtube.com/watch?v=HnbcFeBy5KY
   
  PC_GAMER, Astro и на RoninMK им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...