• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со споро стартување

  • Ја почнал/а темата
  • #1
Z

zlaki

Гостин
go preinstalirav kompjuterot,i sega koga se startira se pojavuva logoto Windows XP a pod nego ima edno krugce koe vrti(pred da go instaliram vrtese do 13 pati) a sega i do 200 so sto mnogu mi go usporuva startiranjeto na windows-ot.go instalirav vo NTFS(qwick) zatoa sto na standardno insatliranje NTFS mu trebase 7.5 casa da se formatira...pa morav da odam na Qwick-ntfs koe go formatira za 10-tina minuti no problemot ostana isti, koga se vklucuva Windows-ot e mnogu cekanje.Sto moze da e??mi treba pomos...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Ova treba da se zapise nekade 7,5 casa formatiranje?Sto formatiranje ke bese ova.Kako prvo greska pravi so quick format.Ne treba da go pravis ovoj vid na format bidejki ova formatiranje e delumno sto znaci ne se brise celosno nekoi raboti ostanuvaat.za da imas cista instalacija treba na Format.A cim tolku se formatira po mene imas epten osteten HDD.Iskreno ova prv pat vo zivot go slusam.Ako podolgo vreme go koristis ovoj hardisk(mislam na preiod pogolem od 4 golemi i povise) treba da napravi s nizok format(taka go vikaat toa e formatiranje bukvalno totalno) i za sekoja marka na HDD postoi razlicen program.Aj pisi koja marka ti e HDD i koga si go zemal a po moznost napisi kratok opis na tvojot PC(konfiguracija).Imas nekoj seriozen problem.A za krukceto takvo sum sretnal samo Kaj Mac OS koga se startuva.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Каков диск ти е, конфигурација на компјутерот??? Дали ти има порано добро работено со XP? Провери го дискот од Bad Sectori со некој програм (Norton Disk Doctor на пример).
Дали после стартот добро работи компјутерот???
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
Z

zlaki

Гостин
HDD-Maxtor 80 GB 7200,RAM 256, i koristam vece 3god.posle uklucuvanjeto se raboti dovolno brzo i se e okej,samo koga go startiram imam problem(sporo e).Dali smeta NortonDisk Doktor zasto koristam Avira..A koga go formatiram vo normalno NTFS ide do 7.5 casa pa taka morav vo NTFS qwick..Programite i se drugo otkako ce se ukluci rabotat normalno i dovolno brzo..ova se sluci samo od pred 1-2dena..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ако го инсталираш само Norton Disk Doktor не би требало да ти направи проблем. Само незнам дали ќе ти помогне, во секој случај ќе провери дали има Bad Sector.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ako najdes BAD sektori na nego, ne se nerviraj, probaj da napravish particija taka da gi zaobikole BAD sektorite.. jas taka na site HDD praam sto imaat bad sektori i super si rabotat
E aj ako sakas kazi na koj nacin bi go napravil toa jas najdov na mojot disk Bad sectors i sega treba da go frlam.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас имам друг проблем. Кога се стартува Windows, се појавува Welcome screen, звукот за најава поминува и Welcome screen стои уште 30+ секунди. Некој да не има некоја идеја, освен Kaspersky ништо друго при старт не се подига, а пробав го исклучив и касперски и пак истиот проблем.
 

integer8

Intern
10 декември 2007
6
0
И јас имам проблем со подигањето на windows XP ми се појавува следната порака: /windows/system32/config/system фајлот недостасува...ама ако го вклучам и исклучам неколку пати компјутерот се стартува нормално...има ли некој совет за да го решам ова?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
И јас имам проблем со подигањето на windows XP ми се појавува следната порака: /windows/system32/config/system фајлот недостасува...ама ако го вклучам и исклучам неколку пати компјутерот се стартува нормално...има ли некој совет за да го решам ова?
Е па дефинитивно тој фајл „system“ треба да го имаш во /windows/system32/config/. Некако си го избришал. Не знам како си успеал.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,910
11,261
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тешко е да се каже. Треба да се дијагностицира проблемот.
Sto pisuva kako posledna poraka? Vaka kazano nevozmozno e da se kaze kade e problemot
 

IntelAmd

Gaining Experience
18 јануари 2012
740
199
Тоа е биосот, не може да го заврши POST тестот, дај објасни ја поточно ситуацијата, колку кратки биип има, а колку долги, за секој систем е различно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно