1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Problem so Speedport W503v

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Nenad.K, 17 Јуни 2012.

 1. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
  Ako moze nekoj da mi pomogne da go resam ovoj problem na 1-2 sati mi snemuva internet

  17.06.12 20:03:43 Internet connection established successfully. IP address: 77.28.129.147, DNS server: 62.162.32.165 and 62.162.32.5, Gateway: 77.28.128.1, Broadband PoP: TE-BRA-1
  17.06.12 20:03:39 DSL is available (DSL synchronization exists with 5117/767 Kbit/s).
  17.06.12 20:03:27 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 20:03:08 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 20:02:51 Internet connection cleared.
  17.06.12 20:02:52 DSL not responding (no DSL synchronization).
  17.06.12 19:46:01 Internet connection established successfully. IP address: 77.28.129.147, DNS server: 62.162.32.165 and 62.162.32.5, Gateway: 77.28.128.1, Broadband PoP: TE-BRA-1
  17.06.12 19:45:57 DSL is available (DSL synchronization exists with 5117/767 Kbit/s).
  17.06.12 19:45:45 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 19:45:29 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 19:45:05 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 19:44:57 Internet connection cleared.
  17.06.12 19:44:56 DSL not responding (no DSL synchronization).
  17.06.12 19:28:03 Internet connection established successfully. IP address: 77.28.129.147, DNS server: 62.162.32.165 and 62.162.32.5, Gateway: 77.28.128.1, Broadband PoP: TE-BRA-1
  17.06.12 19:28:00 DSL is available (DSL synchronization exists with 5117/767 Kbit/s).
  17.06.12 19:27:47 DSL synchronization starting (training).
  17.06.12 19:27:39 Internet connection cleared.
  17.06.12 19:27:39 DSL not responding (no DSL synchronization).
  17.06.12 12:40:56 Internet connection established successfully. IP address: 77.28.129.147, DNS server: 62.162.32.165 and 62.162.32.5, Gateway: 77.28.128.1, Broadband PoP: TE-BRA-1
  17.06.12 12:40:53 DSL is available (DSL synchronization exists with 5117/767 Kbit/s).

  Dali moze ovoj probelm da se resi nekako ve molam ako moze da mi kazete kako
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Кој пакет го имаш, гледам со 5 Mbps ти се синхронизира ?

  Проба ли да го ресетираш?

  Инаку и мене првиот рутер вака ми правеше по 5-6 пати дневно, па пријавив и го заменија, и после другиот беше во ред. Но сега со новиве пакети од 1ви мај кога се префрлив почна да ми прави пак исто но на 12 саати снемува нет, тв и тел по 1-2 мин.
   
 3. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
  Sea imam MaxADSL start 6 Mbps / 768 Kbps isto taka imam prijaveno vo T-home mi vikaat deka nema nikakov problem no kaj mene pak snemuva net isto taka go imam i restirano i pak go ima istiot problem
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Јави се и прашај колку брзина ти поддржува линијата.

  Пошто гледам со 5мбпс ти се поврзува со централата, а треба со 6144.

  И влези во рутерот, иди во Settings > System > Expert Mode и штиклирај Expert Settings.
  После пробај да го смениш тоа Max Stability и Max Performance, стави го прво на Max Stability и види до утре како ќе се понаша, после пробувај и со другите опции. Еве на сликата за кое станува збор:
  [​IMG]
   
 5. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
  Sea go iam staveno na Max.perfomance i brzina mi e 5117 Mbs ako go staam na Max Stability brzina mi e 4763 ili 3645 Mbs sea kje probam da go staam na max stability pa kje vidam do utre ako ne prae problem kje go civam taka ako prae kje baram care da go resam toj problem
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Ај провери во DSL колку ти е Attainable Data Rate. Тоа ти е колку максимум ти поддржува линијата.

  [​IMG]
   
 7. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Ништо, изглеа слаба ти е линијата, подобро да ти пуштат од таму брзина 4,5 негде за да не паѓа вака волку често.
  Исклучи го од струја и види уште еднаш Attainable data rate, ако е исто пак, слаба е линијата дефинитивно.
   
 9. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
  Eve go iskluciv i vkluciv vo struja eveti slika http://www.zaslike.com/viewer.php?file=i3rgf0cq4034bdyt7uv.jpg a za toa sto vikas 4,5 Mbs iam staveno 3 Max so 12 Mbs ama uste ne mi aktiviran dali mislis deka kje bide brzinata negde do 11 Mbs ili nema da se kaci pogore od 5 Mbs ????? kazimi da znam da ne stavam
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Ќе видиш кога ќе ти го пуштат Максот, ако е се во ред на 12мбпс треба да се синхронизира, можда ќе ти ја средат линијата, ќе те префрлат на друг DSLAM уред во централата или слично, но ако има можност.
   
 11. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
 12. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Сеа со 3 Макс шо си земал, нема да имаш никогаш 12 мегабити, бидејки 3 мегабити ке ти ги лапа телевизијата, .те 12-3=9 мегабити ке имаш. Толку некаде и оди максимум на торенти, т.е 9*100=900 килобајти / с или нешто над тоа. А ова што ти паѓа линијата, од кај нив е, мрежата им е катастрофа, и несакаат да ја средат, а сигурен сум дека мрежата не им чини.
   
 13. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  Јас ваков ист проблем имав пред 10 месеци, ме префрлуваа во друга централа, менуваа кабли ама ништо, на крај ставивме Томсон рутер и до сега интернетот фантастично ми работи.
  Тој Speedport што го даваат него бива за нашиве стари централи.
   
 14. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко
  Jas sea iam Speedport W503v dali moze da go smenam za thomson ?????
   
 15. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  Мислам дека многу тешко , сега старите рутери ги менуваат, само Speedport W503v даваат.
  Иначе јависе и прашај ги , инсистирај да ти го променат рутерот.
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Јок, јас имав томсон и перфектно си работеше, ама дојдоа и ми бапнаа Спидпорт, ради "новата мултимедијална платформа", т.е. IMS-от.
  Незнам томсонот дали ја имаше таа функција, ама не верувам.
   
 17. Nenad.K

  Nenad.K
  Intern

  25
  0
  17 Јуни 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...