• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со софтвер на ТВ картица

 • Ја почнал/а темата
 • #1

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Постирав во оваа тема поради тоа што верувам дека е софтверски проблем. Картицата работи со сигурност , има слика ама нема звук, се е поврзано како што треба. Аudio out во LINE IN (со банана кабелче), потоа користам WIN DVR 3 и во сетинзите на програмот не може да се селектира Line IN, a сепак звучната ја препознава еве и слика..

http://i434.photobucket.com/albums/qq70/TheSpeedy_2008/LineINproblem.jpg

Пробав ги реинсталирав драјверите на ТВ картицата и на звучната ама пак ништо .. Please HELP.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Случајно гласот да не ти е исклучен. Провери во Control Panel во Sounds and Audio Devices
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Пуштен е гласот ништо не е на mute , ама финтата е тоа што не можам ни да го селектирам гласот за Line IN. И уште една работа имам два панели за звук едниот е системски со windows а другиот е инсталиран заедно со инсталација на драјверите за звучна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Графичка..?? Не знам зошто ме прашуваш за графикчка, ама графичката ми е MSI GeForce NX8600 OC/DDR3
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Графичка..?? Не знам зошто ме прашуваш за графикчка, ама графичката ми е MSI GeForce NX8600 OC/DDR3
ok............skoro sekogas ima problemi so podesivanjeto na zvukot ako imas ATI Catalyst.........ama posto nemas ati probaj......control panel - sounds and audio devices.......... vo audio i voice ke gi podesis sound playback i voice playback......kako default device da ti bide zvucnata (koja i da ti e ) i snimi.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Звучната е Realtek HD audio, се си беше наместо предтоа ама пак нема звук.. чаре?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Да да се е подесено како што ми кажа ти trakilaki ама нема звук не знам што е финтава едноставно како LINI IN-от да не го детектира, не можам да му ја менувам висината на гласот едноставно како да не постои Line in (затемнет е тој дел и го нема лизгачот за подесување).
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Да да се е подесено како што ми кажа ти trakilaki ама нема звук не знам што е финтава едноставно како LINI IN-от да не го детектира, не можам да му ја менувам висината на гласот едноставно како да не постои Line in (затемнет е тој дел и го нема лизгачот за подесување).
Togas ideme na opcija 2.
Otvori go panelot za opcii na zvucnata i proveri dali ti e sve sto treba stiklirano.....e sega ne znam sto sve treba da ti bide stiklirano posto nemam takva zvucna ama........probuvaj i vooci dali ima promena posle toa........
Ako i so toa nisto ne biva idi vo device manager i vidi dali ke ti pokaze deka imas nekoj problem..... t.e. dali mozda ti falat nekoi drajveri i slicno.......
Isto taka eve ti eden link od realtek i simni si i kodeci za HD Audio............
Pa kazi sto si napravil. Iako ne bi trebalo da imas nekoj golem problem najverojatno imas nekoja opcija na zvucnata propusteno da ja stikliras.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@TheSpeedy

И јас имам звучна Realtec, па ај да пробам да ти помогнам.
Овде нема врска графичката картица туку треба да ја подесиш звучната картица. Ајде да пробаме вака:

1. Кажи ми кој тип на звучна картица имаш, односно колку канална е?
2. Колку звучници користиш? 2,3,4,5....

Доколку звучната е да речеме 6 канална и доколку користиш шест звучници, ги губиш микрофонот и влезот (Line in) на звучната. Во овој случај немаш можност да користиш микрофон нити аудио влез. Еве ти screenshot за да видиш како изгледа.

На првата слика имам селектирано 2.1 звучници и имам Lnie in, Line out и Microfon.На втората слика имам селектирано 5.1 звучници и имам Rear speaker out, Front speaker out i Center/Subwoofer out. Значи во овој случај немам Lnie in и Microfon.Оди во Control panel\Sound effect Manager\Speaker configuration и селектирај 2 channel mode for speaker output и потоа пробај дали ќе добиеш звук и пиши тука за тоа што си направил.
Мислам дека ќе завршиш работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
trakilaki фала многу бато, све штиклирав по ред и открив дека звукот на црниот џек кај што влегува бананата е ставен на mute, Line in во програмата како Source не можам да го селектирам и слајдерот за звук во WinDvr3 не работи ама затоа можам да го подесам преку панелот... добро сепак фала ти уште еднаш и ова го решава проблмот. Tnx,tnx,tnx ... фала ви на сите.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@AMD_fan
zatoa go prasav prvo kakva kartica ima posto ati catalyst stalno prai pod default problemi ako ne go podesis.....cim kaza deka ima Nvidia odma go isfrlivme toa kako moznost........
Kako i da e mu pomognavme na coekot ....go resi on problemot......pa moze da se zatvori temava:nazdravje:
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
263
114
Малку off-topic (се извинувам).

Каква тв картичка имаш и дали си задоволен со квалитетот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Тв картицата е EZTV3XP со тјунер на Philips со FM радион , трае веќе 6 години гајле нема. Па.. би рекол задоволен сум.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно