• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со скенер 'HP ScanJet 6300C'

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Дечки скенирам десетина слики и по некое време скенерот се укочува кога ќе му ја зададам опцијата за скенирање.
Ако го оставам да се одмори десетина минути, го исклучам од струја и го рестартирам компјутерот пак ќе работи некое време.

Дали нешто се загрева или сл. не знам?

Ако знае некој што е чарето нека пише.
Фала и поздрав
 
M

Mr.Alien

Гостин
Прво што ми паѓа на ум е опција за преинсталација, но пред тоа се што е во врска со скенерот (софтвер, драјвери) да се деинсталира и избришат регистрите во Windows-от (ако користиш Windows).
Ако и по ова имаш проблеми, пробај го скенерот на друг компјутер. Крајно, носи го во овластен сервис. Сам немаш многу што да направиш.
И уште една работа - скенираш од пропратниот софтвер или од некоја апликација (Photoshop, на пример)? Можен е и проблем со апликацијата.....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Koristam Windows, i ja koristam standardnata aplikacija a osven toa probav i na drug kompjuter. Po se izgleda deka mi ostanuva samo serfis.
Kako i da e fala
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно