1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со синхронизација на саатот (time.windows.com)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од GetSchwifty, 22 Февруари 2020.

 1. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Здраво дечки.

  Имам проблем со синхронизацијата на саатот (time.windows.com) на нов компјутер.
  Интернетот ми е од Телекабел, користам Tenda AC5 рутер и Lanberg NC-1200-WI адаптер.

  Најинтересно е тоа што кога ќе го поврзам PC-то на хотспот од телефон (интернет од A1) синхронизацијата е успешна. Кога пробувам преку интернетот на Телекабел дава error. На рутерот немам блокирано порти. Исто така се јавив во Телекабел и ми кажаа дека тие не блокирале никакви порти. Пробував и со други сервери али џабе.

  Има ли чаре дечки? (освен NetTime) ?
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,188
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_1.png

  Одбери друг сервер од овде.
   
 3. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Ги пробав сите и ниту еден од нив не беше successful :cry:

  Update: сега повторно пробав преку хотспот од тел (A1) и си работи инстантно, без никаков проблем o_O

  [​IMG]
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
 4. krema

  krema
  Professor

  10,126
  9,737
  24 Јуни 2009
  Машко
  Која ти е моменталната дата на комјутерот?
  Имам приметено кај постари компјутери кога ќе се направи ресет на биос, датата ја враќа на датумот кога е истиот биос е креиран (пример 12/12/2009) и во овој случај не сака да прави синхронизација. Кога рачно ќе подесам комплет датум, синхронизацијата на било кој сервер работи без проблем.
   
  На GetSchwifty му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Денешниот датум. Истиот е во BIOS.

  Ептен е чудно што успева да синхронизира со хотспотот од мобилен (А1), а никако не сака преку WiFi-то (Телекабел) :offended:
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
 6. krema

  krema
  Professor

  10,126
  9,737
  24 Јуни 2009
  Машко
  А со LAN на телекабел дали синхронизира?
   
 7. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Баш ќе купам кабел и ќе тестирам.
   
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,188
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што оперативен користиш и дали ти е апјдејтуван?
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,091
  1,196
  11 Март 2011
  Кај мене без проблем се синхронизира на Телекабел со Mikrotik рутер.
  Телекабел не филтрира адреси и порти.
  Проблемот е или до оперативниот како што ти пишал Даниел или до Тенда.

  Пробај извади го кабелот од рутерот и стави го директно во компјутерот (од модемот нивен).
   
  На GetSchwifty му/ѝ се допаѓа ова.
 10. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  До оперативниот не е 100% затоа што е пресно инсталиран на нова машина, а и хотспотот од A1 синхронизира без проблем.

  Ќе видам директно со кабел како ќе е.
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Windows 10, 1909, со последни апдејти.
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,188
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Штом е 10 јас се откажувам.
   
  krema, bxxxn и на RoninMK им се допаѓа ова.
 13. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  506
  15 Септември 2014
  bekrija
 14. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Да не имаш дуал бут со некоја дистрибуција на Линукс?
   
 15. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
 16. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Не, само Windows 10.
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,277
  6,373
  21 Јануари 2009
  Ист проблем имал дечково ама не најдоа решение и не пишал. Регистрирај се и пиши му пп дали го баталил проблемот или бил дебил, го решил и не пишал ништо
  Windows 10 time synchronization failed
  Дали имаш друг компјутер/лаптоп да провериш дали е само до твојот?
  Знам дека вака изгледа дека е до рутерот или Телекабел но сепак...
   
  На GetSchwifty му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,091
  1,196
  11 Март 2011
 19. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Глупиов рутер нема опција за port triggering....просто неверојатно....ќе купам друг рутер и крај на приказната.
   
 20. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  549
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ех ќе завршиш работа... земи изнајмена линија од телеком и да те поврзат со NTP серверот на мајкрософт :).
  Пробај преку cmd да укуцаш друг сервер рачно.
  Configuring w32time As NTP Client [Knowledge Base]

  Ова за проверка
  How to force Windows 10 time to synch with a time server?
   
  На GetSchwifty му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,543
  23 oктомври 2012
  Машко
  ...и пак нема да работи...

  Порта 123 и отварање на истата на рутер тотално нема врска, порта се отвора ако треба некој од надвор да иницира конекција до твојот компјутер. Порт тригеринг исто така нема врска, тоа е дел од порт форвард конфигурацијата на рутерот која служи за отвoрaње порта на рутер.

  Пробај во цмд како администратор да го куцнеш ова: w32tm /stripchart /computer:time.windows.com /dataonly /samples:1
  Ако ова не ти враќа нешто како:
  Tracking time.windows.com [51.145.123.29:123].
  Collecting 1 samples.
  The current time is 23/02/2020 00:41:29.
  00:41:29, -02.1916275s


  тогаш значи дека имаш некој проблем со пристап до тиме серверот на њиндоњс, а тоа може да биде проблем со рутирање на телекабел, блокирана адреса или цел поол поради злоупотреба или едноставно... телекабел...

  Чисто за проба, дали пробај да се поврзеш на нтп серверот на гугал:
  w32tm /stripchart /computer:time.google.com /dataonly /samples:1
  Tracking time.google.com [216.239.35.8:123].
  Collecting 1 samples.
  The current time is 23/02/2020 00:49:57.
  00:49:57, -02.1890338s


  Ако ова и враќа резултат, тогаш синкај се со нив, батали ги виндовс секако нема да се убедиш со телекабел да направат нешто.
  Како краен тест, инсталирај некој впн, препорака за windscribe, добар, бесплатен до 5 гига или така нешто и не е интрузивен и нападен. Стартај го ВПН-от, одбеир некоја локација, било каде не е ни битно и пак пробај ги командиве, ако работи и виндовс и гугал нтп серверот тогаш дефинитивно проблемот е во Телекабел. Не пробувај да го решиш.
   
  На Lokvan, GetSchwifty, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  241
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
  Хммм, гледај па кај мене што се случуваЧ
  1. Корисник сум на оптика Телеком, се си е ОК, синхронизира време, командите во ЦМД враќаат исто такво како твоето.
  2. Корисник сум на Телекабел мобилна. Пуштам хотспот на ПЦ, синхронизација неуспешна, но ЦМД командите пак враќаат исто.

  Иди најди што е сега.
   
 24. GetSchwifty

  GetSchwifty
  Intern

  11
  3
  22 Февруари 2020
  Машко
  Пробав и си враќа резултат:

  [​IMG]

  [​IMG]

  После чепкање со саати и плус ова, уверен сум дека проблемот е до Телекабел.

  Дури и го ресетирав рутерот за да се уверам дека не е до него.

  Welcome to my world...истото ми се случува. Со хотспот од моб (А1) прави синхронизација без проблем, а со нетот на Телекабел курац.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,277
  6,373
  21 Јануари 2009
  Нишо и покрај тоа што Октар рече да ги баталиш, ја би ги напињал у техничка поддршка и би барал да пријават таму до некој стручен да среди
   
  На GetSchwifty му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...