• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Siemens C65

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Го наместив мобилниот да има PhoneCode.
Кога се вкулучува мобилниот пинот го прифаќа а после тоа бидејќи наместив да се внесува и phone code не дава опција да се внеси кодот туку пишува:phone code disabled!или phone code locked.Kако да го решам овој проблем.Неможам да влезам во мобилниот.Ве молам за помош!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
не дава опција да се внеси кодот туку пишува:phone code disabled!или phone code locked
Човекот вели дека телефонот не дава опција да го внесеш кодот, а не дека не го прима кодот.
Да не заминуваме во погрешна насока со советите.
На пример знам дека на Нокиа 3510i иако сте активирале код на телефонот се додека не ја смените СИМ картицата телефонот не бара код, иако сте го исклучиле. Доколку ставите друга СИМ картица е тогаш треба да се внесе кодот на телефонот за да може да влезете и да го работите телефонот. Затоа јас го прашав дали проблемов му се јавува со друга или со истата СИМ картица. :rolleyes:
 

sasko

Intern
22 декември 2007
14
0
На пример знам дека на Нокиа 3510i иако сте активирале код на телефонот се додека не ја смените СИМ картицата телефонот не бара код, иако сте го исклучиле. Доколку ставите друга СИМ картица е тогаш треба да се внесе кодот на телефонот за да може да влезете и да го работите телефонот. Затоа јас го прашав дали проблемов му се јавува со друга или со истата СИМ картица. :rolleyes:
:hmm: Jas imam Siemens C65 i imam staveno phonecode i raboti na ist nacin kako so ima napisano AMD_fan za nokiata. Neznam so e problemot kaj tebe:zbunet2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
барав на интернет и разгледував различни форуми со ваков проблем и велат дека треба да се инсталира соодветен програм за декодирање за сименс и со помош на USB кабел да се поврзи мобилниот на компјутер за да го детектира програмот и само на таков начин се декодирвало.Дали некој знае ваков начин или поинаков на пример со infrared наместо USB кабел или слично?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
барав на интернет и разгледував различни форуми со ваков проблем и велат дека треба да се инсталира соодветен програм за декодирање за сименс и со помош на USB кабел да се поврзи мобилниот на компјутер за да го детектира програмот и само на таков начин се декодирвало.Дали некој знае ваков начин или поинаков на пример со infrared наместо USB кабел или слично?
petar.bt тоа што го кажуваш е ако е телефонот кодиран од мрежата т.е. на пример од Т-Мобиле па сега сакаш ти да го декодираш за употреба за друга мрежа. Не знам дали е исто и за кодот од телефонот.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Јас колку што знам кога вака го зезнав телефонот го однесов во Т-Мобиле (тогашен Мобимак), и ми рекоја дека е 500 денари да го декодираат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
се е ок
го однесев на едно место и ми го напраја
сега е ок
фала многу сепак
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,645
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно