• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со SDRAM Меморија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Купив 256MB PC133 SDRAM Меморија. Другата 256ка ми е од истата фирма, се исто. Сега на другиот слот кога ја ставам новата не можам да го подигнам Windows, дава порака дека pci.sys е оштетено, а кога ќе ја извадам новата 256ка, нормално се стартува. Ставив и Ubuntu 7.10 Live CD, но и тоа неќеше да се бутира. :plachko2:

Ако некој знае, би го замолил да каже.

Благодарам однапред.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Apacer е меморијата, има гаранција 3 години, ќе ја сменам ако е тоа проблемот.

Поздрав и фала.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Чим ти ја одчитува, 99% дека меморијата чини. Тоа можеш едноставно да го провериш. Ивади го стариот модул и стави го само новиот.

Ако стариот модул не е на 133MHz, тогаш во BIOS намести ја фреквенцијата рачно според фреквенцијата на стариот модул.
Исто така провери ги тајминзите на двата модули и намести ги рачно во BIOS според оној со повисоки.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
2те се на 133MHz, но проблемот ми е до плочата, што е малку специфична, па не ги фака сите модели. Ќе пробам со друга РАМ меморија, благодарам на помошта.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
0) проба ли само со едниот(новиот) модул?
1) ги намести тајминзите рачно во BIOS?
2) aj пробај стави ги двата модули на 100MHz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Само да кажам, дека најдов една 256ка, работи одлично.

Благодарам до сите што се потрудивте да ми помогнете ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно