• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со СД картичка во Андроид 4.4

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Имам проблем со СД картица на постар таблет кој се користи како Медиа уред бидејќи има микроХДМИ и е на Андроид 4.4, СД картичката се појавува во уредот како валидна, но кога ќе пробам да запишам нешто на неа не ми дозволува, освен во апликација која има рут пристап (Астро фајл менаџер), додека во други апликации како Хром или Нетфликс не дозволува запишување или пак воопшто не ја регистрира, мислам дека проблемот е во локацијата каде е моунтната картичката во рут фолдерот. Секоја помош е добродојдена.
Ispričavam se zbog Hrvatskom jeziku.
 

Атачменти

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,542
873
Си требал само таа картичка што ти подржува пример на сликава на адаптерот тип на картичката и таква картичка ти треба што ти работи и за како рут пристап, а вашиот е обичен стар модел. Значи ти треба micro sdxc или sdhc а не обичниот sd


Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,542
873
И јас имам таков ама од таа црвената, а да провериш прво каква е стостојбата на картичката на тест и ако се е во ред тогаш направи му хард формат и форматот на дифолт да ставиш па пак пробај

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
И јас имам таков ама од таа црвената, а да провериш прво каква е стостојбата на картичката на тест и ако се е во ред тогаш направи му хард формат и форматот на дифолт да ставиш па пак пробај

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Добра е картичката работи на Виндоус, Линукс лаптоп, а долго време ја користев во телефон, пред да преминам на телефон кој нема СД слот. Сомневам на таблетот имам некои работи на него, но ќе пробам и со друга картичка (би требало да имам некаде од тие помалите 1-4Гб).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Еве го проблемот го пишува овде, ќе го оставам линкот за тие што ако се соочат со сличен проблем да имаат лесно достапен одговор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно