• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со screensaver во Ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Истиот проблем го имав со стариот Ubuntu 6.04 и еве го пак и во новиот :(
После долга работа на системот без активност нели се уклучува прво скринсејверот, а после и се гаси целосно мониторот. Е сега, кога ќе го активирам - мрднам маус, кликнам тастер на тастатурата се пали мониторот ама целата слика е искривена и боите не се рамномерни. Прошлиот пат кога ми симнуваше и инсталираше пакети (на 6,04) и кога работеше цела ноќ, кога го активирав, сликата се згужва, целосно ја снема сликата и оде јабана мониторот. Го однесов на сервис и сменија кондензатори. Мислев дека зезнати биле конеднзаторите, но е ве пак со новиот ubuntu го имам истиот проблем. Сликата ми беше згужвана. Го изгасив мониторот и пак го уклучив и се беше океј. Стравувам да не ми се случи пак истото - да го заебам скроз. Ваков проблем немам во Windows.

Да не е до резолуцијата на ubuntu-то?
Мониторот е еден од подобрите CRT монитори... CTX EX710F
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Истиот проблем го имав со стариот Ubuntu 6.04 и еве го пак и во новиот :(
После долга работа на системот без активност нели се уклучува прво скринсејверот, а после и се гаси целосно мониторот. Е сега, кога ќе го активирам - мрднам маус, кликнам тастер на тастатурата се пали мониторот ама целата слика е искривена и боите не се рамномерни. Прошлиот пат кога ми симнуваше и инсталираше пакети (на 6,04) и кога работеше цела ноќ, кога го активирав, сликата се згужва, целосно ја снема сликата и оде јабана мониторот. Го однесов на сервис и сменија кондензатори. Мислев дека зезнати биле конеднзаторите, но е ве пак со новиот ubuntu го имам истиот проблем. Сликата ми беше згужвана. Го изгасив мониторот и пак го уклучив и се беше океј. Стравувам да не ми се случи пак истото - да го заебам скроз. Ваков проблем немам во Windows.

Да не е до резолуцијата на ubuntu-то?
Мониторот е еден од подобрите CRT монитори... CTX EX710F
Што графичка картица имаш? Детални спецификации
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Имам Soltek Ati Radeon 9550 со 128MB рам 128 битна. Инаку не ми е инсталирана графичката т.е. немам инсталирано АТI драјвери за линукс
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Мислам дека не е до ОС пошто јас користам унубту, и 6.04 и 7.04 сега и немам проблеми, го имама оставано и по сат два да не работам ништо, уклучен, само еднаш кога го стартував од stand by, во делот каде се најавуваш со username i password не ми работеше тастатурата, т.е не можев ништо да напишав , па го рестартирав, ама таков проблем ми се нема појавено повторно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,810
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно