• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so sata kontroler

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vavio

Intern
12 јануари 2008
24
8
jas imam maticna ploca elitegroup 848P-A7 (v5.0)
mi javuva problem vo Device Manager ne mi go prepoznava sata kontrolerot.
a na maticnata ploca imam 2 sata priklucoci koi ne mi gi pojavuva
baram pomos
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Види во биос да не има некои додатни опции за САТА-та.
Бај д веј како не ти го познава сата контролерот? Имаш закачено некој уред на САТА? Хард диск? Оптички уред?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

vavio

Intern
12 јануари 2008
24
8
Види во биос да не има некои додатни опции за САТА-та.
Бај д веј како не ти го познава сата контролерот? Имаш закачено некој уред на САТА? Хард диск? Оптички уред?
да имам закачено хард диск
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ууупсссс....статива.....
Испадна компир гледа месо вади. Ако ти е инсталиран оперативниот систем (Windows, претпоставувам), тогаш оди во БИОС-от и во Integrated Peripherals подменито во On-Chip IDE Device сетирај го On-Chip Serial ATA на Еnabled. E сега, ако постои и нешто како SATA Mode, види кои опции ги дава. Стави на Enhanced, за да користиш и IDE и SATA уреди.
Види што ќе направиш, па кажи.
 
28 ноември 2007
7
0
848-kata nema napredni opcii vo BIOS vo vrska so sata kontrolerot. Ima samo enabled/disabled. Mora da raboti.

Vtoro ne moze da se instalira windows 98 i postar bidejki vo nego nema drajveri za saa kontroleri. Samo windows 2000 i nagore
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во право си за напредните опции. Го симнав упатството, и го видов тоа:bravo:. Значи, On-Chip Serial ATA на Еnabled. И провери дали SATA Mode е на IDE. Ако е, пробај стави го на SATA, или види што други опции дава па кажи ако не помогна ова до сега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,393
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно