• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Samsung Odyssey G7

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
23
6
Здраво, имам проблем со мониторов не ми излегува да наместам 240hz, макс 144.. Користам HDMI 2.0, кој работеше до сега на 240hz на Alienware aw2518, и тоа на истиов компјутер..
Дали е можно истиот кабел на некои монитори да тера до 240hz на некои не??
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
397
884
Битола
Можно до кабелот да е целата работа,пробај со диспеј порт ( доколку имаш таков кабел ) да пробаш дали ќе ти вади 240hz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
23
6
Можно до кабелот да е целата работа,пробај со диспеј порт ( доколку имаш таков кабел ) да пробаш дали ќе ти вади 240hz
Тоа е работата.. неам таков кабел па пред да купам сакам да бидам посигурен дека е до тоа
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
869
1,922
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Тоа е работата.. неам таков кабел па пред да купам сакам да бидам посигурен дека е до тоа
До тоа е 100%. Не е исто 1080p и 1440p на 240Hz. HDMI 2.0 нема доволно bandwidth за 1440p 240Hz. Ама и DP кабел кога ќе зимаш треба да бараш квалитетен, по можност 1.4 сертифициран, не најевтиниот, инаку и со тој ќе имаш проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
23
6
ми стигна конечко ДП 1.4 кабел и работи без маки сега.. Мониторов е иначе гром, пред овој користев Alienware AW2518HF и ми беше супер и тој ама не верував дека ќе има ваква разлика, барем во csgo.. опцијава adaptive sync прае многу разлика, пресмуут е
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
129
148
ми стигна конечко ДП 1.4 кабел и работи без маки сега.. Мониторов е иначе гром, пред овој користев Alienware AW2518HF и ми беше супер и тој ама не верував дека ќе има ваква разлика, барем во csgo.. опцијава adaptive sync прае многу разлика, пресмуут е
И јас го меркам мониторот. Како ти беше преодот од рамен на заоблен монитор?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
23
6
касно малце ја глеам поракава :D Искрено многу брзо се навикнав, одблиску коа си гејмаш не се осеќа уопште дека е заоблен..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,128
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно