1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со сајт

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Dingo, 28 ноември 2012.

 1. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Вака, имам еден проблем. На мојот сајт приметив дека имам скокачки реклами (кои очигледно не ги сакам).
  Се распрашав на еден сајт, ми рекоа дека можеби некој од додатоците ми прави проблем. Ги избришав, и повторно имам скокачки реклами (сега си ги вратив).
  Да не знае некој(а) како можам да ги откријам од каде ми доаѓаат и да ги остранам истите ?
   
 2. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Пах најверојатно има нешто со темата. Или некој плангин веќе инјектирал код па ќе треба да се исчисти тоа. :)
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 4. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Фала. Мислам дека немам нешто со темата, бидејќи порано немав вакви проблеми (барем мислам). А иначе како можам да го исчистам тој инјектиран код ?

  Секако дека може. Мислам дека и порано сум дал, ама тогаш беше зезанциски сајт. Сега прерасна во нешто посериозно. www.mkpredavatel.com
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 6. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Ако може малку да ми пообјасните и да ми помогнете, бидејќи сум скоро нов во оваа работа, и не ги разбирам сите работи околу интернетов и сајтовите.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,200
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кај мене е чисто, да не е од страна на клиентот?
   
 8. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Па незнам, кај мене не ми ги отвара секогаш тие скокачки реклами/прозорци.
  Некое решение ?
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Се појавува кога ќе кликнеш на некој линк, освен ако немаш поп-ап блокер.
  Препоставувам дека некој од но Webstats counter-ите ти е. Избриши ги сите и сај само google analistics
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,200
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не бе нема никаков попап, исклучен е ABP
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мене ми се појави кога стиснав на Designed by DarkAngelMKD
   
 12. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Фала, сега ќе средам со counter-ите, па ќе видам дали ќе имам проблем.

  Чисто информативно, човекот „DarkAngelMKD“ само ми помогна, околу дизајнот, иначе да не дојде до некоја забуна. :)
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Све едно, ја само кажав кога ми се појави рекламта, кога стиснав на линкот.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Сега ги тргнав тие counter-ите, дали сеуште има кај Вас проблеми со тие скокачки реклами ?
   
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,200
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од некаде влече некој код, али поголем проблем ти е што користиш free сајтови за хостирање слики и слично. На пример сликите ти се на Imageshack, ytimg, еден ден ќе ги снема пошто ако им текне ги тргаат.

  Немаш некој свој хост да си го користиш?
   
 16. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Засега сум немал проблем со ImageShack. Иначе можам да си ги закачам на сајтот, но ќе ми одземе многу време.

  ps: фала ви луѓе, успешно изгледа го остранив проблемот со рекламине, сега - засега не ми искачаат.
   
  На prijatel-MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Јас пак со проблем, и пак ќе побарам помош од вас :).
  Дали може како на сликава http://upload.the9day.com/?di=QNNC да направам (или нешто слично). Чисто информативно користам WordPress, се обидов но ми излегуваат обични табели. Дали може некој(а) да ми помогне и мене вака да ми е.
  Благодарам однапред.
  ps: од едно место ми кажаа дека на WP неможело, потребно ми било Џумла, таа подржувала aspx . Може малку појаснување?
  pps: Благодарам однапред уште еднаш.
   
 18. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Сега имам уште нешто да прашам (се надевам не сум досаден :D).
  Сега сакам да ми помогнете доколку можете: сакам водичот (EPG) на мојот сајт да биде сличен како на сајтот на BoomTV (или како на другите сајтови од операторите), или нешто слично на тоа, нешто налик на како на сликата http://upload.the9day.com/?di=ILLA . Изводливо ли е ? Што е потребно за ова чудо ?
  Благодарам однапред.
  ps: се извинувам што пишувам пост по пост, иначе ми помогнаа за тоа горе.
   
 19. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Ifreme Injection дефинитивно е :)
   
  На DeluXe-MkD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Вака (ми треба помош итно), некако ми се избришала темата (NewsPress) која ја користам за мојот сајт од cPanel-от. Како да ја вратам, се обидов но залидно. За посликовите еве слики:
  Сл.1: http://i49.tinypic.com/j6pkpc.jpg и Сл.2: http://i46.tinypic.com/302q70h.jpg
  Благодарам однапред!
   
 21. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Стави ги фајловите од темата пак во cPanel-от.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  А како да ги ставам сите одеднаш, некако не сака.
  ps: ај ако може чекор по чекор да ми помогнеш, бидејќи очигледно некаде грешам чим не ми ги прикачува како што треба :)
  Благодарам однапред
   
 23. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Абе имаш тема во zip е најверојатно. И во wp-content/themes го аплоадираш зипот и стискаш extract. И толку.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Ама сеуште ми пишува: „This directory is empty.“
   
 25. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  И еве што се' ми пишува кога ќе влезам во Работната табла -> Уредувач (Уреди тема):
  „Warning: scandir(/home/mkpredav/public_html/wp-content/themes/newspress) [function.scandir]: failed to open dir: Permission denied in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 980

  Warning: scandir() [function.scandir]: (errno 13): Permission denied in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 980

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 983

  Warning: scandir(/home/***/public_html/wp-content/themes/newspress) [function.scandir]: failed to open dir: Permission denied in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 980

  Warning: scandir() [function.scandir]: (errno 13): Permission denied in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 980

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/***/public_html/wp-includes/class-wp-theme.php on line 983“
   

Сподели

Вчитување...