1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Ryzen PC

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од CykaBlyat, 10 Август 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Го прочитав Threadot,овде велат дека проблемот е кога ке намести на XMP ама мене дали било XMP или не пак се гаснат игрите така да нема врска XMPто
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
  Стави го на 299 мхз и користи ги тајминзите од Calculator.
   
 4. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  299Mhz ramot?
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  536
  736
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Јас пак мислам, Да е ПСУ, ке крашне цел систем. Да е рам Исто. Графичка и драјвери можат да предизвикаат крашнување без исклучување, така да мислам дека проблемот ти е софтверски. Претпоставувам немаш лиценциран виндоус, би ти рекол да пробаш со друга верзија.
  Воедно прочитав дека користиш единечен канал на меморија. Воопшто не е препорачливо кај рајзен, може и тооа да ти прави проблем
   
 7. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Знам моментално немам пари за Dual Channel ама ке купам уште еден стик во иднина 100%
  А за проблемот не вервам дека е софтверски оти буквално 3 пати го преинсталиравме windows дури и пробавме linux
   
 8. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  550
  18 Август 2016
  Машко
  Знам дека игрите се гасат, ова беше за да ги поправиш тие "corrupted" фајловите што ти беа на дискот. Сметам дека имаш мака со напојувањето. Пробајте со друго доколку имате на располагање.
   
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  109
  94
  3 Јануари 2019
  Машко
  Со сметка врати го рам стикот (ако си го земал најмногу до пред две недели) и би требало да ти го заменат. Побарај им да ти дадат два стика од по 4ГБ и решен проблем. Но прво види со некој другар нека ти позајми DDR4 рам, па пробај дали е до тоа.
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Вејќе пробав со друг рам и проблемот е уште тука,зедов HyperX Fury од другар и пак истото не вервам да е до рамот
   
 11. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Нема смисла да имам мака со напојувањето бидејќи го користев истото со i7 2600 пред некој месец,и да е напојувањето нема да се гаснат синтетичките стрес тестој исто ко игрите?
   
 12. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  550
  18 Август 2016
  Машко
  Од она што јас сум видел и според твојот опис на проблемиве, аку беше рамот, матичната или графичката немаше ни пола сат да ги уклучите игрите. Аку имате избор пробајте со друго квалитетно напојување. Што користите моментално?
   
 13. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  EVGA 450W BT 80+ колку шо разбирам јас мислам дека е доволно за зен2 и 1060
   
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  146
  105
  21 Мај 2017
  Доволно да ако е исправно, врти ли вентилаторот, пушти гпу стрес и цпу во исто време и глеј ги волтажите, 2 пат го пишувам ова.
   
 15. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Денес пуштив 3 слики од сите стресој шо ги праев цпу и рам и цпу рам и графичка
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  За секој случај еве уште една слика
   

  Прикачени датотеки:

  • eve.png
   eve.png
   Големина:
   458.6 KB
   Прегледи:
   59
  На kirems и itstheigyg им се допаѓа ова.
 17. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  473
  405
  12 ноември 2013
  Пушти 2 стрес теста паралелно (CPU и GPU). Со ова ќе се осигураш дека проблемот не е во напојувањето.
   
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  На AIDA64 можиш да стресоваш GPU CPU и RAM и тоа беше напраено,пак вечер ке го остам оти утре ке треба најверојатно да ја врајкам матичната,
  Иначе се мислам да го вратам рамот оти многу луге имале проблем со HyperX и да порачам Corsair od Aliexpress
   
 19. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Спуштив Prime95 и праев Torture Test за еден сат и изваде error
  Rounding was 0.493435 expected less than 0.4 test stopped
  Читав по форуми викат или нестабилен overclock или нестабилен рам
  Процесорот мие stock а рамот е на 2933mhz без XMP
   
 20. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Исто така коке го извај rounding error престанва тестот и две од јадрата не се нa 100% usage
   
 21. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Го намалив рамот на 2400,пак ова го вади на Prime95
   

  Прикачени датотеки:

 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  712
  793
  2 Март 2011
  Машко
  Интересно

   
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Ојдов во BIOSot и исклучив Core Boost и сега стој на 3.6Ghz и не прај никакви проблеми значи не е до CPU туку нешто Матична или Напојување не му носи доволно струја на CPUто и се намалва usage на јадрата
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  712
  793
  2 Март 2011
  Машко
  Мислам дека не смееш да исклучиш ниту една опција. Може да е и CPU-то фалично.
   
 25. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Оти да не смејам?опција во биосот е за турбото,од ко го исклучив засега нема проблеми мое мислење е дека најверојатно CPU-то не добива доволно струја ништо појќе
   
Слични теми
 1. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,547
 2. zipi123
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,080
 3. ntb91
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  686
 4. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  243
 5. Мино Андревски
  Одговори:
  77
  Прегледи:
  4,650
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...