Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Problem so rx 5700xt

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
Zdravo na site, imam graficka karta sapphire rx5700xt pulse black edition. Resiv da smenam padovi poradi toa sto bece bucna, staviv 1mm padovi na chipovite i 2mm na backplate ja instalirav grafickata i pokrenav stress test sega temperaturite skoknaa za 15 stepeni prethodno vo furmark iimav 75 stepeni a sega ide do 86 a fanovite se na 90 posto, duri i vo gejming vo Red dead redemption odi do 90 stepeni a pred toa ne nadminuvase 78 stepeni. Neznam dali mi e pogresena velicina za pad a i mnogu tesko da najdam velicina gi kontaktirav sapphire i cekam odgovor btw imam procitano deka sapphire koristat 0,75mm padovi dali e mozno toa da pravi problem molam za sovet i za debelina na padovi dokolku nekoj imal iskustvo so vakva kartica. Vo prilog vi prikacuvam slika od karticata
Fala odnapred
 

Атачменти

 • SAPPHIRE-PULSE-RX-5700-XT-BE-8G-GDDR6-2.jpg
  SAPPHIRE-PULSE-RX-5700-XT-BE-8G-GDDR6-2.jpg
  43,9 KB · Прегледи: 48

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
225
215
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5700x3d BQ Dark Rock Pro
Motherboard
ROG STRIX B550-F GAMING
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SAMSUNG 990PRO 2TB, WDC 12TB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3800Mhz
Video card
Sapphire rx5700xt
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 IoT Enterprise LTSC
...BE не е black edition туку е послаба и поевтина варијанта од стандардната pulse, 1мм се точна дебелина ја имам истата графичка, голема разлика во температура прави и брендот на падовите и термалната паста која си ја заменил.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
Мој совет е да ја однесеш картата кај некој со искуство за вакви работи и тој да ти смени падови и паста.
 

Mr.Kocev

Intern
19 март 2016
23
27
Штип
Mr.Kocev's setup  
Processor & Cooler
i5-13600KF DEEP COOL AK620
Motherboard
GIGABYTE B760 GAMING X
PSU
COOLER MASTER 620M SILENT PRO
RAM
32GB DDR5 6000MHz Kingston Fury Beast Kit CL40 (2x16)
Case
DEEPCOOL CL500
Mouse
LOGITECH G PRO WIRELESS
Audio
Scarlet solo
Monitor
lg
OS
WINDOWS 11
На мене ми стое дека не си намачкал правилно паста
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117
Zdravo na site, imam graficka karta sapphire rx5700xt pulse black edition. Resiv da smenam padovi poradi toa sto bece bucna, staviv 1mm padovi na chipovite i 2mm na backplate ja instalirav grafickata i pokrenav stress test sega temperaturite skoknaa za 15 stepeni prethodno vo furmark iimav 75 stepeni a sega ide do 86 a fanovite se na 90 posto, duri i vo gejming vo Red dead redemption odi do 90 stepeni a pred toa ne nadminuvase 78 stepeni. Neznam dali mi e pogresena velicina za pad a i mnogu tesko da najdam velicina gi kontaktirav sapphire i cekam odgovor btw imam procitano deka sapphire koristat 0,75mm padovi dali e mozno toa da pravi problem molam za sovet i za debelina na padovi dokolku nekoj imal iskustvo so vakva kartica. Vo prilog vi prikacuvam slika od karticata
Fala odnapred
Требало да им пишиш на Sapphire првин, кој температури поточно? На меморииските чипови? Edge? Junction?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Мој совет е да ја однесеш картата кај некој со искуство за вакви работи и тој да ти смени падови и паста.
Сакав истово да го кажам. Не знам што точно направил и какви падови и паста користел и дали е се правилно нанесено и монтирано. Во секој случај промена на високо-квалитена паста и падови за таа картичка кај нас во Инсомниа ИТ Сервис чини 1500 денари.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
Сакав истово да го кажам. Не знам што точно направил и какви падови и паста користел и дали е се правилно нанесено и монтирано. Во секој случај промена на високо-квалитена паста и падови за таа картичка кај нас во Инсомниа ИТ Сервис чини 1500 денари.
eve slika kako namestiv padovi i pasta...
 

Атачменти

 • 20231102_173848.jpg
  20231102_173848.jpg
  1,5 MB · Прегледи: 120

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.869
3.831
Скопје
sapphire колку што знам немаат специфични падови кој неможат да се најдат... ја сепак би пробал со 0.5мм
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
sapphire колку што знам немаат специфични падови кој неможат да се најдат... ја сепак би пробал со 0.5мм
okej tomi fala na info ke pocekam iam poracano pa ke vidime :)
Мислењето е автоматски споено:

Не постојат пофуш падови од овие. Претпоставувам од алиекспрес се и се многу полоши од било кои фабрички
da od aliexpress togas nz dali da gi zemam ovie ARCTIC TP-3 PAD THERMAL TC: 7.6 W / mk ACTPD00053A, 100 x 100 x 1.0 mm sto mislis 1mm ili 0.5mm?
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.869
3.831
Скопје
Само чудно ми е на нет сегде вика 1мм дека се.... да не те зезнам со 0.5 провери убаво... сигурен си дека твојте се 1мм ? да не се 0.5 или 1.5 мм ?

само што го најдов ова:
My card is sapphire pulse rx 580 8gb. And I need to replace thermal pads

I contacted sapphire for thermal pad thickness and it's 1mm and 0.75mm.

But, I can't find any 0.75mm thermal pad.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
1mm se moze taka izgledaat ali los kvalitet se toa najverovatno pravi problem jas imav i 0,5 ali mn se tanki
Мислењето е автоматски споено:

Само чудно ми е на нет сегде вика 1мм дека се.... да не те зезнам со 0.5 провери убаво... сигурен си дека твојте се 1мм ? да не се 0.5 или 1.5 мм ?

само што го најдов ова:
My card is sapphire pulse rx 580 8gb. And I need to replace thermal pads

I contacted sapphire for thermal pad thickness and it's 1mm and 0.75mm.

But, I can't find any 0.75mm thermal pad.
toa ti vikam i jas najdov isto i toa za istata kartica btw cekam jas odgovor od sapphire iam ticket otvoreno ..
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.286
4.263
Скопје
hackitfree.github.io
Требало да им пишиш на Sapphire првин, кој температури поточно? На меморииските чипови? Edge? Junction?
Убаво го праша. Само шо Он не одговори.
Имено јас кога ја купив 6700ХТ - хотспот ми дигаше до 110Ц а еџ - 55Ц. Лош термички контакт .
Кога сменив паста хотспот е 92Ц а еџ - 75Ц.
Така да мора да се знае за кои температури се збори - Ај јас сеа да кажам „Порано ми беше ладна картицата на 55Ц спиеше - сменив падови сеа е на 75Ц „ - ќе биде апсолутно вистинито ...
Ама.. Тоа не ја кажува целата приказна...
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.869
3.831
Скопје
They are 0.75 mm originally but i cant find 0.75mm anywhere. A lot of articles i read say 0.5mm will work perfectly for the memory chips on my particular gpu.

ah, you should have gone 1mm. You usally want slightly thicker since they compress down - 0.5mm will only work if you can tighten the cooler on them

On youtube comments i saw alot of people having problems with 1mm, they say gpu die doesnt make contact with heatsink if 1mm is used on memory chips. People say 0.5 mm worked flawlessly for them.


Ја мислам да пробаш со 0.5 ке нема мака затоа што ќе бидат нови и ќе имаат доволно волумен за да пренесуе температура.....
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
Убаво го праша. Само шо Он не одговори.
Имено јас кога ја купив 6700ХТ - хотспот ми дигаше до 110Ц а еџ - 55Ц. Лош термички контакт .
Кога сменив паста хотспот е 92Ц а еџ - 75Ц.
Така да мора да се знае за кои температури се збори - Ај јас сеа да кажам „Порано ми беше ладна картицата на 55Ц спиеше - сменив падови сеа е на 75Ц „ - ќе биде апсолутно вистинито ...
Ама...
nikola im ja opisav jas situacijata na sapphire i cekam odgovor..
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.286
4.263
Скопје
hackitfree.github.io

Andrei

Gaining Experience
22 февруари 2016
56
56
На мојава 580ка од Sapphire фабричките се 0.75мм, секаде на нет викаат да се стават 0.5мм.
Си работи океј со 0.5мм. Веројатно се многу дебели тие од 1мм, пробај со 0.5мм.

Падови
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
На мојава 580ка од Sapphire фабричките се 0.75мм, секаде на нет викаат да се стават 0.5мм.
Си работи океј со 0.5мм. Веројатно се многу дебели тие од 1мм, пробај со 0.5мм.
Andrej probav so obicni padovi do aliexpress od 0.5mm i obicna pasta i temperaturata se spusti na 80 stepeni ali memory temperature e problem taa e 104 stepeni..
Ke moram da cekam od sapphire da mi vratat jas mislam deka se 0.75mm a i naracav 0.75mm od aliexpress
 

Атачменти

 • 50.gif
  50.gif
  15,8 KB · Прегледи: 47

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117
Прво падовите личат на парченца вреќа за ѓубре, а судејќи по фактот дека меморијата ти е 104 степени веројатно тоа и се.
И да е лош контактот очигледно немаат никаква термална кондуктивност чим ги прегреваат чиповите.

Јас им пишав на Sapphire пред некое време за мојава и ми одговорија дека е 1mm, почекај од нив одговор и потоа купи ја соодветната големина и земи нешто поквалитетно, не знам Thermal Grizzly или Arctic падови.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
Прво падовите личат на парченца вреќа за ѓубре, а судејќи по фактот дека меморијата ти е 104 степени веројатно тоа и се.
И да е лош контактот очигледно немаат никаква термална кондуктивност чим ги прегреваат чиповите.

Јас им пишав на Sapphire пред некое време за мојава и ми одговорија дека е 1mm, почекај од нив одговор и потоа купи ја соодветната големина и земи нешто поквалитетно, не знам Thermal Grizzly или Arctic падови.
okej
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Screenshot_4.jpg

Падовите се предебели и веројатно неквалитетни, дури не дозволиле ни добар контакт на графичкиот чип со бакарот, што се гледа по нееднакво раширената паста. Можеш и истава дебелина да ја ставиш само да се некои ултра софт падови, што во превод би значело некои поквалитетни.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
375
369
www.youtube.com
Go najdov originalniot pad i gi sporediv so 0.5mm i 1mm i izgleda vaka .. vo sredina e original
 

Атачменти

 • viber_image_2023-11-04_14-58-22-076.jpg
  viber_image_2023-11-04_14-58-22-076.jpg
  245,7 KB · Прегледи: 92

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.599
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно