• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со рутер

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
92
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Девојка ми зеде Еdimax BR-6204Wg рутер и имаше интернет од телекабел. Интернетот беше за никаде и дури пред некое време „ја наговорив“ да си земе Max ADSL со 100 гига. Го сетирав рутерот и супер е интернетот. Но, бидејќи овој интернет е каде каде постабилен увидов дека има проблем со рутерот (не дека сега ми е криво што е сменет интернетот :D ). Проблемот е во тоа што по неколку часа (значи не е фиксно туку рандом) рутерот не дава повеќе интернет и се осеќа некој лаг во самата мрежа. Единствено решение е рестартирање на рутерот од струја. Проблемот сигурно не е од компјутер затоа што користиме 2 лаптопи со Виста (едниот е приклучен wireless а другиот со кабел) и плус уште еден десктоп со XP исто така приклучен со кабел. Е сега, модемот е ист како мојот (јас користам интернет од Он.нет) D-Link и мислам дека си е ок. Прво на рутерот имав ставено цело време да ја држи жива конекцијата, а после тоа го сменив и го ставив да се исклучи интернетот на 1 саат idle но пак истиот проблем. Ако има некој идеја што е проблемот-бујрум :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Само да ти кажам дека Т-Home (екс телеком) автоматски ја рестартира интернет конекцијата на секои 6 часа, така да веројатно тоа е проблемот. Е сега што конкретно ... sorry
 

Slider

Intern
7 мај 2007
10
0
Немора да значи дека тоа е проблемот. Те молам пиши дали само нетот паѓа или имаш привремени прекини на мрежата, пример губиш конекција со рутерот.

Поздрав,
Slider
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
92
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Знам дека од телеком го рестартираат интернетот ама мислам дека не е тоа проблемот. Мислам дека проблемот е до самиот рутер. Што се однесува до реконектирањето, на рутерот нема checkbox за таква работа. Не ја губам конекцијата со рутерот, ама чувствувам некаков лаг. На пример, сега ми требаат 10 секунди ако претходно ми требала само 1 секунда за да ја отворам страницата од рутерот. Значи некако глави и не се реконектира на интернет. Ако треба да ви кажам уште нешто слободно прашајте.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
92
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Пратив е-маил на техничката поддршка на Edimax и ми одговорија. Засега е ок :D
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Па ако сакаш сподели го со нас проблемот и кое е неговото решение? :)
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Па било добро да каже, ама нај-веројатно му кажале да си направи апдејт на фирмверот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
182
92
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Си заврши работа и го снема
Му имав направено update на firmware-от претходно али немаше никаков резултат. Финтата била ем да направиш update, ем да му направиш "Reset to default settings". Извинете за чекањето :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,233
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно