Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со рутер Tp-Link AX1800 Led Controller INFO [736]

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
485
63
Скопје
Земав нов рутер TP Link AX1800 , наместен ми е во AP Mode со изгасен DHCP како втор рутер после Huawei-то од телеком.
Само приметив дека нешто знае да засецка интернетот и во system log го приметив следново:
2023-01-13 17:44:23 Led Controller INFO [736] Start to run WAN1_ON
2023-01-13 17:44:23 Led Controller INFO [736] Start to run WAN0_OFF
2023-01-13 17:44:23 Led Controller INFO [736] Start to run LAN_ON
2023-01-13 17:44:19 Led Controller INFO [736] Start to run WAN1_ON
2023-01-13 17:44:19 Led Controller INFO [736] Start to run WAN0_OFF
2023-01-13 17:44:19 Led Controller INFO [736] Start to run LAN_OFF
2023-01-13 01:35:16 Led Controller INFO [736] Start to run WAN1_ON
2023-01-13 01:35:16 Led Controller INFO [736] Start to run WAN0_OFF
2023-01-13 01:35:16 Led Controller INFO [736] Start to run LAN_ON
2023-01-13 01:34:46 Led Controller INFO [736] Start to run WAN1_OFF
2023-01-13 01:34:46 Led Controller INFO [736] Start to run WAN0_ON
2023-01-13 01:34:46 Led Controller INFO [736] Start to run LAN_ON

Што значи овој код 736 ?
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
485
63
Скопје
Ова ми се случува при симнување торент. Не ја држи брзината константна на секои неколку секунди паѓа и за дел од секунда се враќа пак и така цело време.
Дали има нешто погрешно да имам наместено во сетинзите зошто е втор рутер? На првиот (од телеком huawei-то) само му изгасив Wi-FI-то. А TP Link-от е во AP mode (со изгасен DHCP)

Screenshot 2023-01-16 180613.png
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.484
2.410
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
џабе ќе шпекулираме до што е, најдобро е да истестираше со кабел директно на Телеком рутерот, па да видиш дали се случува истото.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.966
5.117
Скопје
Ова ми се случува при симнување торент. Не ја држи брзината константна на секои неколку секунди паѓа и за дел од секунда се враќа пак и така цело време.
Дали има нешто погрешно да имам наместено во сетинзите зошто е втор рутер? На првиот (од телеком huawei-то) само му изгасив Wi-FI-то. А TP Link-от е во AP mode (со изгасен DHCP)

Погледнете го атачментот 121282
Ова може и да е до дискот, да се преполнува или нема доволно бафер/кеш. Пробај со кабел и види дали исто ќе имаш падови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.174
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно