• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so ruter [Edimax BR-6204Wg]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Imam Router Edimax BR-6204Wg.Problemot e sleden:
Imam internet od solo paketite na On.net sto idat so nivni modem. Koristam ruter za da imam net na desktopot i na laptopot, no problemot e sto na laptopot ima net i wireless i preku kabel, a na desktopot nesaka da ima net preku ruterot so istiot kabel so koj ima na drugiot kompjuter,sto zanci ne e do kabelot. Od desktopot ne mozam da pristapam nikako do ruterot a mozam da go pingam. Ne bi trebalo da e do mreznata bidejki imam net ako se priklucam preku modem direktno na desktopot. ako namestam avtomatski na bara ip i gateway mi javuva Limited or no connectivity, no ako gi stavam sam ima mreza no nema net, normalno na gateway go stavam ip-to na ruterot a ip adresa onaa sto e vo granica koja ja dava ruterot...sto moze da e problemot???Ve molam za pomos...:molenje2:
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Od desktopot ne mozam da pristapam nikako do ruterot a mozam da go pingam.
Да пингаш, а да неможеш преку web да пристапиш не ми е баш логички. Која адреса ја пингаш?

ako namestam avtomatski na bara ip i gateway mi javuva Limited or no connectivity, no ako gi stavam sam ima mreza no nema net, normalno na gateway go stavam ip-to na ruterot a ip adresa onaa sto e vo granica koja ja dava ruterot...
Limited or no connectivity ти покажува бидејќи компјутерот не комуницира со рутерот и неможе да добие IP, SM, DG. Кои адреси ги поставуваш за да добиеш мрежа?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Да пингаш, а да неможеш преку web да пристапиш не ми е баш логички. Која адреса ја пингаш?Limited or no connectivity ти покажува бидејќи компјутерот не комуницира со рутерот и неможе да добие IP, SM, DG. Кои адреси ги поставуваш за да добиеш мрежа?
vaka:
za1vo prasanje:
pa adresata na ruterot 192.168.2.1 a preku laptopot so taa adresa preku browser vlagam vo setup-ot na ruterot

za2ro prasanje:
Ip: stavam 192.168.2.10? bidejki na ruterot imam podeseno ip-range od 192.168.2.100 - 192.168.2.200
Gateway: 192.168.2.1(toa e ip-to na ruterot)
DNS: standarnite za on.net(gi ima vo brosurata)
i togas ne pokazuva limited or not conectivity ama nema internet
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа како имаш подесено IP range од 100 - 200 а ти ставаш 10 ?
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
И јас прво се зачудив ама кога прочитав подобро сигурно мисли на 192.168.2.10x. Се немам сретнато со ваков проблем, а сум имал доста случаи кога наједноставно се средувале работите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
da, toa ? znacese deka bilo koja cifra ke odgovara....znaci za problemov resenie e krsenje na desktopot i koristenje na dva laptopa :)....kako i da e fala mnogu
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
А освен тие два компјутери имаш пробано и на друг дали има ваков проблем?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
go nosam na servis desktopot, problemot e hardverski. probav se...:zbunet3:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно