Problem so ruter Archer C6 AC1200

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
53
13
Битола
Zdravo decki,
vo posledno zabelezav deka nekoi web strani ne moze da se otvorat odnosno izleguvaat errori od tipot "The connection has timed out", isto taka koga probuvav da gi spustam drajverite od geforce experience ne sakase da se slezat i isto taka novi drajveri od oficijalnata strana ne sakaa da se spustat. Koga kje go povrzam kompjuterot so modemot direktno se si e ok site stranici se otvaraat bez problem i drajverite od geforce se slegoa i se instaliraa bez problem.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,804
14,993
Zdravo decki,
vo posledno zabelezav deka nekoi web strani ne moze da se otvorat odnosno izleguvaat errori od tipot "The connection has timed out", isto taka koga probuvav da gi spustam drajverite od geforce experience ne sakase da se slezat i isto taka novi drajveri od oficijalnata strana ne sakaa da se spustat. Koga kje go povrzam kompjuterot so modemot direktno se si e ok site stranici se otvaraat bez problem i drajverite od geforce se slegoa i se instaliraa bez problem.
Ресетирај го на фабрички или рестартирај го/ извади го од штекер едно 5 минути ако не е одамна рестартиран.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Zdravo decki,
vo posledno zabelezav deka nekoi web strani ne moze da se otvorat odnosno izleguvaat errori od tipot "The connection has timed out", isto taka koga probuvav da gi spustam drajverite od geforce experience ne sakase da se slezat i isto taka novi drajveri od oficijalnata strana ne sakaa da se spustat. Koga kje go povrzam kompjuterot so modemot direktno se si e ok site stranici se otvaraat bez problem i drajverite od geforce se slegoa i se instaliraa bez problem.
На телекабел си? И јас имам исти проблеми на рандом сајтови, најмногу на фејсбук, ако е поврзан компјутерот преку рутер, директно на модем нема проблеми. Исто, на уредите поврзани преку вифи на рутер ги немаат истите проблеми, ама пак имаат на одредени страни. Сѐ ресетирав и рестартирав, нема ефект. Затоа мислам дека е нешто до телекабел, барем кај мене. Инаку имам тенда рутер и томпсон модем.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
DNS од гугл пробано?
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Go resetirav pred nekoj den i pak ist problem, i so DNS od Google probano. I da na Telekabel sum. Sledno kje probam so fabricki reset.
Мислам дека е до телекабел. Сто пати ресетирав, сто пати се јавив и не признаваат дека може да е до нив. Гугл днс е ставен и на пц и на рутерот. И со тој днс и без него проблемот постои. Нешто е до ип адресата, страниците одбиваат да се поврзат со некои ип.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
А да пробате друг модем ??
Не телекабел е модемот, нема да купувам јас, а тие упорно ме убедуваат дека нема проблем од кај нив и од нивниот модем. Можам да инсистирам да се смени, ама не сум бил до толку упорен. Ама штом има и други со ваков проблем, дефинитивно ќе пробам да се смени.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,746
12,025
youtu.be
Барај од кол центар да ти пратат екипа за да проверат и евентуално да ти го заменат модемот.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
181
315
Истото и мене ми се случува на телекабел сум, морам рачно да го ресетирам при секоја промена на ИП адресата.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ми делува како проблем со MTU... ако константно кон одредени сајтови го дава истото преку рутер а директ на модем, не.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Ми делува како проблем со MTU... ако константно кон одредени сајтови го дава истото преку рутер а директ на модем, не.
Mtu е единствена опција која може да се менува на фушарскиов рутер кој го имам. Имам пробано со сите вредности и немаше промена. На пример не отвора фејсбук, ама по три рефреша отвора, после пак не отвора. На некои страни не отвора ич.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Mtu е единствена опција која може да се менува на фушарскиов рутер кој го имам. Имам пробано со сите вредности и немаше промена. На пример не отвора фејсбук, ама по три рефреша отвора, после пак не отвора. На некои страни не отвора ич.
A Chrome да преинсталираш или апдејтираш ?
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
A Chrome да преинсталираш или апдејтираш ?
Не само хром, цел виндоус е преинсталиран два пати. И истиот проблем на два различни компјутери го има и на сите мобилни што ќе се поврзат на вифи, но помалку изразен, односно во рандом време.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај кога ќе се погоди да нејќе да отвара, отвори CMD и пиши tracert -4 facebook.com (или која и да е страна)

Да видиш дали на рутерот неможе да направи нат или на телекабел.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Ај кога ќе се погоди да нејќе да отвара, отвори CMD и пиши tracert -4 facebook.com (или која и да е страна)

Да видиш дали на рутерот неможе да направи нат или на телекабел.
Направив, првите 5 круга оди успешно, 6 request timed out, 7 успешно, од 8 до 30 request timed out.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Го преинсталирав, пробав и со FIrefox и Edge и повторно истиот проблем го прави.
Пробај позајми рутер и види дали Се ќе биде ОК. Толку да прави рутер проблем по дефаулт сетинзи ? Или е до него или Телекабел нешто замутел...
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,443
4,909
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
53
13
Битола
Пробај позајми рутер и види дали Се ќе биде ОК. Толку да прави рутер проблем по дефаулт сетинзи ? Или е до него или Телекабел нешто замутел...
Изгледа до рутерот е нешто, сега го поврзав стариот Tenda рутер и сите страни можам да ги отварам без никаков проблем
Сеуште не :(
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Изгледа до рутерот е нешто, сега го поврзав стариот Tenda рутер и сите страни можам да ги отварам без никаков проблем

Сеуште не :(
Јас да спомнам дека сменив нов модем од телекабел и со друг рутер и сѐ уште има проблем кај одредени страни, најмногу кај фејсбук.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
105
256
Скопје
Види кои сетинзи ти ги дава во ipconfig /all и netsh interface ipv4 show subinterfaces за да видиш дали MTU е исто при двата случаи.
Второ, изгаси DHCP на модемот ако има. Можно е да јавува routing конфликт, но ако ти ги отвара веб страниците пред download не би требало тоа да е фрка.
Прилично сум сигурен дека е до packet size проблемот, бидејќи се јавува при download.

Можеш да пробаш да изгасиш и DHCP на Archer C6, па DHCP да биде оставено на самиот модем (ако има).
Пробај влези во модемот преку ип види што сетинзи има на него (вклучи го директно во пц).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,600
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно