Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Проблем со рефреш рејт и блинкање на дисплејот на лаптоп

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.474
1.571
127.0.0.1
petrov.mk
Се работи за овој лаптоп MSI Katana GF76 11UC.
Проблемот е тоа што при конектирање и дисконектирање на полначот, дисплејот ќе се исклучи и ќе се вклучи.
Читав дека ова се дешава при менување на рефреш рејтот на екранот.
Дисплејот има 60 и 144hz рефреш рејт.
Пробав еден куп ствари што ги видов по интернет но секогаш исто.
Лаптопот има Windows 11 Pro.
Пробував во Power Options секаде ставив 60hz исто.
Пробав ставив 144hz и кога ќе го конектирам полначот ќе биде ок, но кога ќе го дисконектирам, пак ќе се исклучи и ќе се врати на 60hz.
Сите дравјери се инсталирани, и интелот и нвидиата од официјални извори.

Ова се дешава
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ај директоре пробај ова, за 10ка е ама имам осеќај дека ке се снајдеш.

 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.618
4.553
Писти Охту
Многу веројатно самиот шитдоус да го прај проблемот. Кај мене на друг лаптоп на пример, со шитдоус 11, наеднаш после апдејт виндоусот одлучи дека нема да пушта хдми сигнал па ако сакаш на гла застани. Се вратив на 10ка к нема никаков проблем
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.799
17.383
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ај пробај со дисејбл на интеловата интегрирана графика во дивајс менаџер
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.474
1.571
127.0.0.1
petrov.mk
Ај директоре пробај ова, за 10ка е ама имам осеќај дека ке се снајдеш.

Ова не постои на 11ката.

Ај пробај со дисејбл на интеловата интегрирана графика во дивајс менаџер
Ова го средува проблемот, но прави поголем :D не работи HDMI излезот, т.е. неможам 2 монитори xD
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ова не постои на 11ката.
Е јебига директоре, сакат оперативен систем...
Ова го средува проблемот, но прави поголем :D не работи HDMI излезот, т.е. неможам 2 монитори xD
Во никој случај не е решение ова, hdmi излезот скоро секогаш (во 95% од лаптопите) оди преку интеловата графичка. Прилично ти ги знам потребите и проблематиките со лиценците и не знам како инаку да ти помогнам освен да го донесеш па да го расчепкам да видиме дали може нешто да се направи. Нес пиеше така? :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.799
17.383
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Во никој случај не е решение ова, hdmi излезот скоро секогаш (во 95% од лаптопите) оди преку интеловата графичка. Прилично ти ги знам потребите и проблематиките со лиценците и не знам како инаку да ти помогнам освен да го донесеш па да го расчепкам да видиме дали може нешто да се направи. Нес пиеше така? :)
Секако не е решение, само сакав да го лоцирамe проблемот дали е софтверски до паур менаџментот на интегрираната графичка картичка/драјвер или е друг проблем.

@Pulse Ако имаш време да си играш пробај со win 10 pro дали ќе биде различно.

Исто така пробај да видиш што ќе се дешава ако ја исклучиш дедицираната графичка картичка, дали ќе се дешава истото.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ма дефинитивно е софтверски и нешто до power management-от, на полнач работи на 144hz, на батерија пребацува на 60hz, фората е како да се натера да биде секогаш фиксно на 144hz било на батерија било на полнач. Глупите мајкрософт и интел и нивните power saving идиотизми прават разно разни проблеми. Можеби и во биос има некои опции да се исклучи power saving или c-states итн итн.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.474
1.571
127.0.0.1
petrov.mk
@gOJDO @Daniel86
Неможам да сменам оперативен, дека лаптопов е на фирма со ОЕМ лиценца.
Инаку биос-ов има милион опции, може некое од овие нешто треба да се смени?
IMG_2854.jpeg IMG_2855.jpeg IMG_2856.jpeg
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
531
1.872
@Pulse ако веќе го немаш видено, еве ти од официјален FAQ на MSI каде што е наведен и твојот модел:

Answer​

Laptops with panels that support multiple refresh rates setup may experience momentary black screens when connecting or disconnecting the power adapter.

This black screen is considered to be a normal phenomenon due to the changing refresh rates that are meant to provide better power efficiency when the AC power is unplugged.

Power efficiency plays an important when it comes to laptops, and the higher the display refresh rate panel has, the more power the system consumes. When the power is disconnected, MSI Display Power Saver will automatically adjust the panel refresh rate down to 60Hz or lower (depending on the panel support) to help prolong the battery life and switched back to the maximum refresh rate when the power is connected back again for the best viewer experience.

To stop the power saving by setup or avoiding the momentary black screen when plugging/unplugging the power adapter, follow the steps below:

Disable Display Power Saving in MSI Center/MSI Center Pro
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.474
1.571
127.0.0.1
petrov.mk
@Pulse ако веќе го немаш видено, еве ти од официјален FAQ на MSI каде што е наведен и твојот модел:

Answer​

Laptops with panels that support multiple refresh rates setup may experience momentary black screens when connecting or disconnecting the power adapter.

This black screen is considered to be a normal phenomenon due to the changing refresh rates that are meant to provide better power efficiency when the AC power is unplugged.

Power efficiency plays an important when it comes to laptops, and the higher the display refresh rate panel has, the more power the system consumes. When the power is disconnected, MSI Display Power Saver will automatically adjust the panel refresh rate down to 60Hz or lower (depending on the panel support) to help prolong the battery life and switched back to the maximum refresh rate when the power is connected back again for the best viewer experience.

To stop the power saving by setup or avoiding the momentary black screen when plugging/unplugging the power adapter, follow the steps below:

Disable Display Power Saving in MSI Center/MSI Center Pro
Ооо господ да ми те поживее.

Не ми се потребни 144hz, гејминг лаптопов ни Г од гејминг нема да види, на 60hz е доволно да се тера.

Решено.
2023-02-06 13_27_27-MSI Center.png
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ете, знаев дека е до некој глуп power management, само сега мислам нонстоп ќе ти биде на 144hz, што и не е некој проблем. Мило ми е што се реши.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.474
1.571
127.0.0.1
petrov.mk
Ете, знаев дека е до некој глуп power management, само сега мислам нонстоп ќе ти биде на 144hz, што и не е некој проблем. Мило ми е што се реши.
Не не, на 60 тера дур не го смениш мануелно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.503
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно