1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со "Read More" копче

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од artweb, 14 ноември 2017.

 1. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Само на мобилна верзија не работи "read more" копчето, изгледа све нормално само не се клика, на деск топ си работи нормално. Тоа копче е дел од слајдер видџетот.
  Вебсајтот користи тема Apex.

  Имал некој сличен проблем?
   
 2. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  117
  64
  3 ноември 2008
  Провери дали проблемот се јавува поради следното:
  - ВП темата (дали има посебни сетинзи за десктоп и мобилна верзија)
  - text editor-от
  - слајдерот (дали го поддржува тоа што го сакаш; дали има некои нестандардни сетинзи)
  - cache plugin
   
 3. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  611
  302
  4 oктомври 2011
  Само темата ти е инсталирана друго се ти е по дифолт, и не функционира? Или откако ја стокми темата сега не работи а претходно си работело најнормално?
   
 4. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, темата е инсталирана, а другото се е по дифолт и не функционира.
  Веројтано тоа е CSS/thml проблем, го исклучив CSS фајлот и тогаш работи "read more", изгледа доаѓа до преклопување. Уште да најдам каде е преклопувањето. :D
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,259
  1,282
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Прво на памет што ми падна е вклучување на повеќе jquery верзии, со тоа што се поништуваат и двете и доаѓа до function not defined и слично. Стисни CTRL+SHIFT+I и види во конзола дали јавува грешки.
  Бонус тип: за полесно да најдеш каде ти е преклопувањето, најлесно со inspect element.
  asd.png
   
 6. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, со инспект елемент ги барам преклопувањата, но не наоѓам преклопување, исто во конзолата нема грешки и плус дебагирав со плагин, ми најде PHP грешки, ги средив и пак исто.
  Интересно e што кога во хром, во "emulated devices" кога избирам "mobile no touch" копчињата работат, само "mobile" не работат.
   

  Прикачени датотеки:

  • mobile.jpg
   mobile.jpg
   Големина:
   24.3 KB
   Прегледи:
   12

Сподели

Вчитување...