• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со рам на доста постара плоча

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Имам библија компјутер кој уште го користам со матична Asus P5Q3 Deluxe и CPU Intel Q9400 кој на времето беше врв и работи со 4GB рам и решив да го подновам колку што може да се поднови ваква машина почнувајќи со рамот,вчера купив oд Necromancer два модула по 4GB Corsair Vengance Pro Series DDR3, одкако поседоа еден саат и нешто на собна температура решив да ги уштекам,ги ставив меморииите и не се пали мониторот,чат пат знае да ми прави таков проблем ама ќе мрднам малце каблите и некогаш од прва ми успева да упали некогаш треба повеќе пати, и пред некој ден дека купив ново ќуќиште одкако го склопив открив дека останатите жици од напојувањето кога се допираат прават проблем,и мислев дека е до тоа,се замарав изгаси мрдни уклучи сигурно пола саат се пали компјутерот но не го пали мониторот,и викам дај да ги извадаам Corsair модуливе и во близина имав една плочка со 2GB Kingston и ја ставив неа и упали од прва еј викам супер го изгасив и извадив рамот и ставив само една плочка од Corsair и пак исто нејќеше да запали, ги пробав сите слота пак исто и на крај немав друг избор освен да си ги вратам 4те модули од по 1GB кои ги користев и пак упали од прва, плочата подржува 16GB рам така да не знам схто може да прави проблем, го имам најновиот BIOS кој е искочен пред добри 10 години, дали некој има некоја идеа што може да е проблемот...
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Имам библија компјутер кој уште го користам со матична Asus P5Q3 Deluxe и CPU Intel Q9400 кој на времето беше врв и работи со 4GB рам и решив да го подновам колку што може да се поднови ваква машина почнувајќи со рамот,вчера купив oд Necromancer два модула по 4GB Corsair Vengance Pro Series DDR3, одкако поседоа еден саат и нешто на собна температура решив да ги уштекам,ги ставив меморииите и не се пали мониторот,чат пат знае да ми прави таков проблем ама ќе мрднам малце каблите и некогаш од прва ми успева да упали некогаш треба повеќе пати, и пред некој ден дека купив ново ќуќиште одкако го склопив открив дека останатите жици од напојувањето кога се допираат прават проблем,и мислев дека е до тоа,се замарав изгаси мрдни уклучи сигурно пола саат се пали компјутерот но не го пали мониторот,и викам дај да ги извадаам Corsair модуливе и во близина имав една плочка со 2GB Kingston и ја ставив неа и упали од прва еј викам супер го изгасив и извадив рамот и ставив само една плочка од Corsair и пак исто нејќеше да запали, ги пробав сите слота пак исто и на крај немав друг избор освен да си ги вратам 4те модули од по 1GB кои ги користев и пак упали од прва, плочата подржува 16GB рам така да не знам схто може да прави проблем, го имам најновиот BIOS кој е искочен пред добри 10 години, дали некој има некоја идеа што може да е проблемот...
ги стави во само портокаловите слотови? и само корсаир рамот, не сите
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Да ги ставив само во портокаловите,и не сите...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Процесорот не ти ги поддржува рамовите. ДОколку имаш некој при рака пробај со било кој Core2duo од 8ххх серијата.
Штета немам имав од 7 серија ама го продадов, препорачуваш некој или кој било од 8та серија...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Процесорот не ти ги поддржува рамовите. ДОколку имаш некој при рака пробај со било кој Core2duo од 8ххх серијата.
И зошто Q9400 не го подржува овој рам, нели е појак како процесор од 8xxx та серија?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,530
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно