• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со RAM меморија (Corsair Vengeance RGB Pro 16GB CL16 3200MHz, 2x8GB)

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Веројатно и сам го знам одговорот, ама ајде да прашам тука.
Станува збор за РАМ меморија, склопена тука:

"Qwerty" и неговиот почеток

Од тогаш до сега, нема промени во конфигурација, тој е хардверот.
Последните 1-2 месеци имам проблеми со рандом рестарти, рандом BSOD (Memory_Management и слични грешки), рестарти при играње (CS GO, Warzone и други).
Сега последен симптом е што не можам да инсталирам игри преку она инсталацијата на CODEX, ми вади грешки isdone.dll (како што изглуглав, и ова води кон проблеми со рамот).

- Истестирани се и другите компоненти (CPU, графичка, SSD)
- Го преинсталирав и Windows-от (1О Pro) - проблемите продолжија
- Проблеми со драјвери - немам.

3pzZDPB.jpg


Денес малку се подослободив и решив со Memtest86 преку бутабилно USB да ја пројдам и меморијата.
Пробав со двете стикчиња со комбинации во слот 1/3 и 2/4 - истиот error, не го поминува ни првиот pass.

dWPwIFu.jpg


Пробав со едната плочка, во слот 4 (слотот е добар, проверив)

CmL52Pj.jpg


Потоа проверив со другата плочка, во истиот слот. Нема никаков проблем, само го откажав на вториот pass, нема поента да продолжи.

La6Eki3.jpg


Сите тестирања беа направени со исклучен XMP.
Заклучок би било: првата плочка не ја бива и веројатно ги прави сите проблеми.
Не пробав да го користам компјутерот со „здравата“ плочка, да проверам дали ќе ги дава истите рестартирања и BSOD.
Денес ќе го истестирам тоа, ќе пробам за кратко да инсталирам и игра преку инсталацијата на CODEX.

Меморијата е купена од Солун (VisionStudio), па сега им пишав детален мејл да видам каква е постапка за RMA.
Имам и едно прашање: дали да чекам да се оправам со Грците или да си купам од тука нова меморија (16 или 32GB, ќе размислам)?
 
Последна промена:

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,047
937
Скопје
Веројатно и сам го знам одговорот, ама ајде да прашам тука.
Станува збор за РАМ меморија, склопена тука:

"Qwerty" и неговиот почеток

Од тогаш до сега, нема промени во конфигурација, тој е хардверот.
Последните 1-2 месеци имам проблеми со рандом рестарти, рандом BSOD (Memory_Management и слични грешки), рестарти при играње (CS GO, Warzone и други).
Сега последен симптом е што не можам да инсталирам игри преку она инсталацијата на CODEX, ми вади грешки isdone.dll (како што изглуглав, и ова води кон проблеми со рамот).

- Истестирани се и другите компоненти (CPU, графичка, SSD)
- Го преинсталирав и Windows-от (1О Pro) - проблемите продолжија
- Проблеми со драјвери - немам.

3pzZDPB.jpg


Денес малку се подослободив и решив со Memtest86 преку бутабилно USB да ја пројдам и меморијата.
Пробав со двете стикчиња со комбинации во слот 1/3 и 2/4 - истиот error, не го поминува ни првиот pass.

dWPwIFu.jpg


Пробав со едната плочка, во слот 4 (слотот е добар, проверив)

CmL52Pj.jpg


Потоа проверив со другата плочка, во истиот слот. Нема никаков проблем, само го откажав на вториот pass, нема поента да продолжи.

La6Eki3.jpg


Сите тестирања беа направени со исклучен XMP.
Заклучок би било: првата плочка не ја бива и веројатно ги прави сите проблеми.
Не пробав да го користам компјутерот со „здравата“ плочка, да проверам дали ќе ги дава истите рестартирања и BSOD.
Денес ќе го истестирам тоа, ќе пробам за кратко да инсталирам и игра преку инсталацијата на CODEX.

Меморијата е купена од Солун (VisionStudio), па сега им пишав детален мејл да видам каква е постапка за RMA.
Имам и едно прашање: дали да чекам да се оправам со Грците или да си купам од тука нова меморија (16 или 32GB, ќе размислам)?
Дали исклучи можност слотовите од початата да се расипани ? Тестирај ја меморијата на друг систем да бидеш сисгурен 100%
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Не се слотовите, на 2 слота (2 и 4) ги тестирав една по една плочка.
Истата плочка зеза и на двата слота, другата нема гајле на истите слота. Од ист кит се, нема логика едната да зафркава, а другата не ако е до слотот.

Откако ја отворив темата, ја користам единствено здравата плочка, буквално во истиот слот каде стоеше фаличната уште од старт. Ниеден краш, ниеден рестарт, се инсталираа и пуштија Alan Wake Remastered и Horizon Zero Dawn без проблем...

Е сеа - штуро е со 8GB, мора да се најде чаре. Се мислам да купам нов кит од 16/32GB, па кога ќе го заменат овој - да го продадам.
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Нов кит ама сега барај го по QWL листа од производителот на матична
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Нов кит ама сега барај го по QWL листа од производителот на матична

Нема врска QVL, барем за нас гиковите. Таму ги листаат само оние кои демек производителот ги истестирал и работат со тој модел. Повеќе ми личи на листа за луѓе што не сакаат да се замараат да бараат и гуглаат компатибилен хардвер. Тоа важи за цел хардвер што го листаат таму, не само мемории.

Меморијата си работеше супер до пред 1-2 месеци, значи некаде година и пол откако е купена и се употребува. Ќе им ја однесам за RMA, секако има lifetime гаранција.
Ете го цел ден со едната ОК плочка, ни да зуцне.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Мал апдејт: контактирани VisionStudio.gr

Hello,

We are sorry to hear that about your product. Of course you can be bring the memories to our store to claim your warranty.
You can also try contact direct with Corsair in this link. https://help.corsair.com/hc/en-us/requests/new?ticket_form_id=360000397351
You can start your own RMA procedure with the manufacture.

Best regards,

Пред малку отворив тикет и преку Corsair, да видиме што ќе кажат. Веројатно ќе треба да им ја испратам меморијата директно на нив и да пратат друга.

Сега ги прашав Грциве - дали ако ја однесам до Солун кај нив веднаш ќе ми дадат заменска или и они ќе чекаат од Corsair (што повлекува уште едно одење).
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Еден апдејт - во комуникација со Corsair одобрен ми е Advanced RMA:

Standard RMA exchange

This is a return method in which you will only receive a replacement product once we have received your shipment.

Advanced RMA exchange

With this procedure, an amount equal to the value of the replacement product is first charged to your credit card or PayPal account. The replacement product will then be shipped. As soon as you have received the replacement product, please send us the defective product. Once we have received this, the debited amount will be released again

Денес платив 119$ за да испратат заменска меморија. Овие пари ми се рефундираат откако ќе ја испратам мојата и ќе ја процесираат. Тука има мала зафрканција што најверојатно ќе ја царинат меморијата и плус трошоци за DHL. Рекоа ќе ги рефундираат и тие средства, да им испратам се што ќе плаќам.

Во врска со праќањето до нив - ми испратија про-фактура и платен DHL (prepaid DHL shipping label).
Да стигне прво нивната, па ќе ја испратам мојата.

Многу профи искуство до сега, ќе видиме како ќе заврши процедурава. Ќе има административни работи кога ќе стаса пратката од кај нив, ама ајде...
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Update:

Денес си ја подигнав пратката од DHL. Пратена е на 20.10 од Тајван, стигна во Скопјe вчера. Патувала преку Хонг Конг, Брисел, Лајпциг и Атина.
За DHL (нивни трошоци и увозно ДДВ) платив 1900 денари, пари кои рекоа дека ќе ми ги рефундираат од Corsair (им ја испратив фактурата од DHL).

Останува подоцна да ја истестирам меморијата дали е во ред, а богами и да сликам како изгледаат во куќиште 4 убави RGB плочки (стариот kit и заменскиот).
Сега нареден чекор е да го испратам стариот kit до Холандија и да ме рефундираат и за тоа.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Заборавив да пишам.

Ја пратив расипаната меморија преку DHL, стигна за 3 дена во Амстердам.
Откако им стигна, за 10-тина дена ме рефундираа за новата меморија што ја платив, ме рефундираа и за трошоците за DHL и за ДДВ што ги платив кај нас.

Топ искуство со Corsair.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,070
Мислења
877,132
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно