• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со РАМ DDR4

  • Ја почнал/а темата
  • #1

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Се работи за два стикови рам 2х8 Kingston 3200hmz DDR4 рамови. Ги имам веќе 3 години.
Вчера приметив дека 8 usable RAM имам а 8 hardware reserved. Сите цаки ги направив од нет за да го средам проблемов ама не успеав.

Едниот стик рам да го крстиме БОБ
А другиот да го крстиме СОС

БОБ го ставив кај мене на сите слотови на Слот А2 не бутираше, а СОС бутираше на сите. Кога БОБ беше на А2 а СОС беше на Б2 имав 8 usabe i 8 hardware reserved, а ако swap-нев ќе имав 16гб.
Проблемот е ист и на друга матична т.е. друг РИГ. Само што таму на друг слот не се пушташе БОБ, по извесно време и двата не функционираа на слот B1 од другата матична. По повеќе swapovi сега 16 покажува на секое. И двата стикови работаат моментално на сите 4 слотови поединечно кога ќе ги ставам.
Сте се сретнале со ваков сличен проблем?
Мемтест не дава никаков проблем.

Софтверски не е бидејќи се елиминира.
Пробан е на повеќе БИОС верзии.
Никогаш не сум го имал овој проблем. Не настана по апдејт на БИОС, па да е причината Биосот.
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
прати ми го БОБ да напрам муабет со него, да видам да не има нешто внатрешни дилеми... ;)
шала на страна, обично проблемите се решаваат од наједноставна гледна точка...
првично ако се под гаранција врати ги и не се замарај... во спротивно ќе се јави сигурно некој со некоја идеја...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
А како ќе докажам во моментов дека не бутираа, кога сега се опораи проблемот...
Мемтест 0 ерори...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,756
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно