• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so pristap vo ubuntu

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ne mozam da vlezam vo linuxot. Koga sakam da vlezam pocnuva da go cita i mi dava crn ekran kade go pisuva ova:

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3-5-5 ubuntu12) Built-in shell (ash))
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)_

i posle ova initramfs ima trepkac.. treba nesto da se pise valjda :ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Кога клинеш на изборот во GRUB менито ти го дава ова или ?

Пред тоа што работеше на Линуксот? Кои програми ги инсталира
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Кога клинеш на изборот во GRUB менито ти го дава ова или ?

Пред тоа што работеше на Линуксот? Кои програми ги инсталира
da koga ke kliknam na grub menito go dava toa.
pred toa nemav instalirano nisto osven nekoi kodeci sto gi downloadirase avtomatski za da mi pusta video i audio. Vcera si rabotese kako sto treba. Neznam sto e sega problemov :(
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... ова малце гледам низ интернет е почест проблем ... дали имаш 64битна архитектура на процесор ?

Пробај да го едитираш /boot/gnub/menu.lst и "quiet splash" да го замениш со "all_generic_ide"
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Хм... ова малце гледам низ интернет е почест проблем ... дали имаш 64битна архитектура на процесор ?

Пробај да го едитираш /boot/gnub/menu.lst и "quiet splash" да го замениш со "all_generic_ide"
64 bitna e
a ova dole ako moze da go prevedes malku :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... бутирај го лајв ЦД то ... и отвори терминал .. и сега влези во инсталациоата директорија на хард дискот на линуксот каде што е инсталиран на пример па во boot и после во grub: cd /media/sdaX/boot/grub/

Х - го замени со партицијата кај што е инсталиран

Потоа nano menu.lst

И во опциите каде што го бутираш линуксот

Треба да изгледа слично на ова

/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash
/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash vga=771
/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash noapic nolapic

И сега замени ги "quiet splash" со "all_generic_ide"

Цтрл + X саве јес јес рестартирај
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Хм... бутирај го лајв ЦД то ... и отвори терминал .. и сега влези во инсталациоата директорија на хард дискот на линуксот каде што е инсталиран на пример па во boot и после во grub: cd /media/sdaX/boot/grub/

Х - го замени со партицијата кај што е инсталиран

Потоа nano menu.lst

И во опциите каде што го бутираш линуксот

Треба да изгледа слично на ова

/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash
/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash vga=771
/boot/vmlinuz-2.6.15-26-k7 root=/dev/hda1 ro quiet splash noapic nolapic


И сега замени ги "quiet splash" со "all_generic_ide"

Цтрл + X саве јес јес рестартирај
stasav do menu.lst no vnatre nema takvo nesto :ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... која убунту верзија ја инсталираше ? Онаа специфично за 64битна архитектура или ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Problemot e resen... ni ja ne znam kako, samo go staviv cedeto od ubuntu i go startirav linuxot i se bese ok posle. Sega raboti normalno.

Fala Aleks. :bravo:
Moze da se zatvori temava
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,674
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно