• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со пристап на сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1,171
Shutter Island
Здраво дечки, имам креирано сервер на домашна адреса но кога пробувам да пристапам до самиот сервер од НАДВОРЕШНА адреса добивам TIMEOUT.
Имам потешкотии да го лоцирам проблемот па затоа ми треба ваша помош.

- Inbound конекција во firewall до самиот порт е отворена. ( TCP 1666 )

- Port forward во самиот рутер е отворен
Port forward.png

- Пристап од друг компјутер локално до самиот сервер е Успешно.

Е сега кога пробувам да пристапам од надворешна адресаа се соочувам со проблеем.
Прво што пробав беше да ping.
ping локално на 127.0.0.1 и на приватната адреса работи што е логично бидејќи секако можев да пристапам до серверот локално од друг компјутер.
ping на јавната адреса дава request timed out

Ping.png

Наредно што пробав е со tracert но не сум доволно стручен да прочитам каде точно се случува проблемот. Еве го output-от.
trace.png
*Рутерот е првото второт е модемот, обратно сум ги напишална сликата.

- Да напоменам дека имам динаамичка ИП адреса која се менува на одредено време ( според мене ова не би требало да е проблем освен кога ќе се смени адресата )
- Дали е можно Интернет провајдерот да блокира одредени портови да речеме 1666 ( но тогаш ме чуди зошто ping до саамиот сервер е науспешен ).


Би бил благодарен доколку некој постручен ми помогне да детектирам каде да го барам проблемот. Секоја препорака е добредојдена.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,715
2,972
За кој оператор се работи? Ако добро памтам на Телеком и на Телекабел, на пример, нема шанси да добиеш пристап од надвор освен ако не доплатиш за статичка IP адреса.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1,171
Shutter Island
За кој оператор се работи? Ако добро памтам на Телеком и на Телекабел, на пример, нема шанси да добиеш пристап од надвор освен ако не доплатиш за статичка IP адреса.
Станува збор за А1
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
180
290
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
127.0.0.1 ти е loopback адреса на локалниот мрежен интерфејс, со ping на тоа се проверува дали ти е во ред мрежната картичка. За да пристапиш од надвор ти треба да ја пингаш твоата јавна адреса. Е за тоа подобро е да биде статичка јавната адреса, него ли динамичка. Ама па и во таков случај ке треба на рутерот да се исконфугурира port forwarding. А да си земеш некој рутер што подржува VPN и да си го решиш проблемот. На пример јас користам Микротик и многу е лесно да се подеси, плус не битно е ако адресата ти динамичка.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,535
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно