1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со пристап до одредена адреса

Дискусија во форумот 'Останато' започната од SaleSk, 18 Јануари 2014.

 1. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Синојка одеднаш изгубив конекција само со една адреса. Односно www.uhost.mk
  Не можам да ја отворам странава никако. Не можам да отворам ништо поврзано со неа. Не можам да проверувам мејл, не можам да пристапам до контролен панел, ништо. Инаку сум на оператор Близу.
  Рестартирав модем, рутер, дури рутерот му направив ристор на фабрички подесувања, па вратив бекап итн итн...И несака...
  Истото го прави и од лаптоп, телефон, таблет, пц....
  Оутлук исто не ми отвара, ми дава проблем со комуникација со серверот. Од други корисници на Близу имам имам пристап до сите работи. Од интернет преку телефон исто така...
  Значи не биле ставани никакви пермисии и слично за да не може да се пристапи. Едноставно одеднаш конекцијата се прекина и нема повратен сигнал, инфо.
  Кога ја пингам адресата немам повратно информации.
  Дали некој има некаква идеја што да пробам и до што би можело да биде. Едноставно не можам да работам.
  Проблемов настана и додека правев сетирање на аутлукот, но...каква е поврзаноста? Некако ми нема логика целата работа.

  Идеја, мислење, нешто да се проба?
  Да не се изглупирал модемот нешто???

  Уште нешто. Ако идам преку нинџа клок тогаш се отвара страната. Да не има некаво прокси убутано некаде???
   
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  845
  1,107
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Видов дека си проверил и со други уреди, но за секој случај провери во host фајлот да не имаш блокирано нешто?
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Значи од дома, од оваа ИП која ми е сега никако не можам да пристапам. Едино да пуштам нет преку мобилен и преку тетеринг да се закачам и да видам...А ништо немало работено, единствено сетиран аутлук и додека се правеше сенд рисив се деси чудото...Можно е ако било повеќе пати пробувано со сенд рисив?
  Па адресата да е ставена како спам и да оневозможи конекција?
   
 4. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Еден странски хостинг со "неограничен" bandwidth ги блокира IP адресите што прават голем сообраќај. Контактирај ги uhost. Можеби тие те блокирале.
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Што да блокираат? Значи само што беше пуштен хоустингот, регистриран доменот и пробано да се сетира мејл...Ако за пробување со тест ти блокираат ип, ондак што останува кога во денот ке треба да се добијат 30 до 40 мејлови?

  Мора да има некаква кочница. Ете сега пристапувам преку мобилен, ама тоа не е решение. Незнам како се случило ова.
  Многу ме чуди...
   
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,353
  9,838
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пробај со tracert барем да утврдиш каде заглавува работата. Јас сум исто на близу и еве ја целата патека чисто како за споредба.

  C:\Users\********>tracert uhost.mk

  Tracing route to uhost.mk [144.76.159.235]
  over a maximum of 30 hops:

  1 <1 ms <1 ms <1 ms TaPaLink [192.168.1.1]
  2 <1 ms <1 ms <1 ms ctel-92-53-28-1.cabletel.com.mk [92.53.28.1]
  3 1 ms 1 ms <1 ms 10.111.14.253
  4 13 ms 10 ms 9 ms EKK-unitrade-voip.ekk.bg [217.18.241.29]
  5 5 ms 5 ms 5 ms 31.210.12.233
  6 22 ms 23 ms 22 ms vix.invitel.net [193.203.0.160]
  7 36 ms 36 ms 37 ms 193.203.0.198
  8 * * * Request timed out.
  9 * * * Request timed out.
  10 38 ms 38 ms 38 ms juniper2.rz20.hetzner.de [213.239.245.174]
  11 41 ms 39 ms 41 ms hos-tr3.ex3k3.rz20.hetzner.de [213.239.248.196]
  12 38 ms 38 ms 38 ms go.uhostmk2.info [144.76.159.235]

  Trace complete.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Tracing route to uhost.mk [1хх.7х.1хх.2хх]
  over a maximum of 30 hops:

  1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
  2 9 ms 8 ms 9 ms 10.113.32.1
  3 12 ms 20 ms 18 ms 10.111.14.253
  4 27 ms 20 ms 38 ms EKK-unitrade-voip.ekk.bg [217.18.241.29]
  5 42 ms 38 ms 38 ms 31.210.12.233
  6 * * * Request timed out.
  7 46 ms 43 ms 41 ms 193.203.0.198
  8 * * * Request timed out.
  9 * 58 ms * core21.hetzner.de [213.239.245.30]
  10 62 ms 81 ms 66 ms juniper1.rz20.hetzner.de [213.239.245.166]
  11 54 ms 73 ms 57 ms hos-tr1.ex3k3.rz20.hetzner.de [213.239.248.132]

  12 * * * Request timed out.
  13 * * * Request timed out.
  14 * * * Request timed out.
  15 * * * Request timed out.
  16 * * * Request timed out.
  17 * * * Request timed out.
  18 * * * Request timed out.
  19 * * * Request timed out.
  20 * * * Request timed out.
  21 * * * Request timed out.
  22 * * * Request timed out.
  23 * * * Request timed out.
  24 * * * Request timed out.
  25 * * * Request timed out.
  26 * * * Request timed out.
  27 * * * Request timed out.
  28 * * * Request timed out.
  29 * * * Request timed out.
  30 * * * Request timed out.

  Trace complete.

  Заглавува изгледа кај УХОСТ?
   
 8. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,353
  9,838
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тогаш контактирај ги и да ти објаснат зашто те блокирале, дефинитивно е до нив.
   
 9. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  169
  106
  14 Декември 2010
  Смени ДНС адреси и пробај, гугл адресите ти се најсигурни за проба 8.8.8.8/8.8.4.4
   
 10. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Каде да ги ставам тие адреси од гугл?
  Инаку се си функционира во поглед на интернет, гугл акаунт сетиран на оутлук, само се што е поврзано со ухост од оваа ИП не сака да функционира...
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,138
  1,436
  5 oктомври 2007
  Машко
  Najverojatno pri setiranje na outlook si zgresil ili slicno pass poveke od 3 pati, i uhost avtomatski te stavaat na blacklist za 1cas. Ako pridolzis i dalje da "dosagas" ides na 24casa ban.
  Kontaktiraj na email/skype so momentalnata problematicna IP i @sumi ke sredi odma.
   
  На SaleSk и Oktar им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,353
  9,838
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е проблемот во ДНС адресите и остали ствари, од трејсот се гледа дека ти го ресолвираш ухост.мк (дури и си го замаскирал со иксови) и ги проаѓаш сите 11 хопови до ухост, мешутоа кога доаѓаш до нив, те блокираат. Тоа најверојатно е некоја полиса на нивниот ОгненЅид да ако некој пробува да праќа мејлови преку нивните сервери односно да прави mail relay (во твојот случај најверојатно поради погрешно подесен оутлук), автоматски да го блокира. Многу едноставно ке го решиш ова со повик во ухост (ако некој работи сега) и да те тргнат од листата и да ти ја кажат точната причина.
   
  На 386ka и SaleSk им се допаѓа ова.
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Веќе им испратив порака, и мислам дека ке средат. Инаку пассот не бил згрешен неколку пати туку сетирањата се малку чудни и не функционираа преку ухост него мораше да се сетираат преку мејл.домен.мк
  По проба од неколку пати се случи ова...Значи едно 7 или 8 пати. И после тоа немаше никаков одговор од серверите...
  Заминувам на пат па се надевам дека до вторник проблемов ке биде решен, и надминат. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Ова е најверојатниот проблем. И јас ќе предложев да пробаш со други DNS адреси погоре, но очигледно според tracert ја добиваш адресата на крајната дестинација, односно хостот кој го пингаш.
  Скоро сигурно е до нив проблемот, односно нивната заштита се активирала соодветно. :)

  Поздрав!
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,411
  25,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сале контактирај ги Ухост. Нека те одбликираат. Со неколку погрешни обиди ти блокираат пристап.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,013
  3,413
  18 Април 2007
  @sumi контактирај го и мислам дека ќе ти среди работа.
   
 17. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Smtp block, firewall te mislel za haker :)
  Ke go sredime
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
 19. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Средено.

  Инаку пошто се развило дискусија со предлози и совети ке одговорам не некој постови чисто да дообјаснам како барем кај нас функционираат некој работи.


  Си се намачил ептен. one phone call ке го решел случајот :)  Запознат сум со такво нешто обично кај unlimited traffic но кај нас може некој да биде блокиран за голем број пробувања да се најави со погрешна лозинка во краток период( ftp, cpanel, webmail, password protected directiry ... ) ова не важи за логирање во wp/joomla односно во самите сајтови, port scan ( пробување да се конектира кон разни порти кој се затворени ) или евентуално ако се повика некое правило од mod_security обично out of date php функции и процеси...
  Има и некој дуги случаеви но се многу ретки....  Примањето на мајлови нема да представува проблем праќањето да, држи се под 200-250 на час чисто ради антиспам заштита. Реално и толкав број на пораки на никој не би ги достигнал со нормална работа. Ако се пуштаат мајлови со реклами ( т.е СПАМ ) да ке е проблем :)

  Неможам да ти кажам точно што те блокирало, пошто не ми ја кажа IP адресата пребарав во black list и најдив 3 IP од Blizoo , две беа блокирани заради POP3/SMTP автентикација и една за cPanel логин. Ги тргнав сите 3 и би требало да може да отвараш/функционираш сега.

  Добар предлог за слична ситуација но кај Сале веќе прави resolve на IP адресата така да не му е до DNS-те

  Сетирањата се прилично стандардни... Освен што штом си преку blizoo за outgoing сервер ке треба да наместиш порта 26 наместо стандардната 25, blizoo ја блокираа порта 25 во минатото а мислам и дека уште ја блокираат и те форсираат да корисниш нивен outgoing mail сервер.
  Да не заборавам исто ке треба да наместиш автентикација за праќање на мајлови со истите логин како и за incoming. Другото е стандард за cPanel сервер. Барај ме кога ке се вратиш ке ја провереме конфигурацијата на outlook каде имаш грешка. А да ми текна и за username целата маил адреса ке треба да ја внесеш со @ и слично, проверу доменот дали ти е активен и насочен кон нашиот сервер и слично. Ако нешто од ова не е како што треба неможеш да се логираш.  Знам дека некогаш нервира firewall-ов но заштита на 1-во место :).
  Листата на блокирани IP од русија, кина, африка е преку 1000 IP адреси од кој имам мануелно бликирано и неколку sub-nets кој се користата за хакирање,спам и слично, секоаш занае да се издутне некоја MK IP кај корисник кој немал лоши намери но ја "погодил добитната комбинација". А да не ви кажувам и колку паметни имаме во МК што пробуваат да погодуваат лозинки...

  Како расти интернетот така растата и проблемите.
   
  На pinky му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Postovanje...koga ke se vratam se slusame...pozdrav od granica :)
   
 21. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,353
  9,838
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мислам дека близу сеуште ја блокираат порта 25 и мораш да одиш преку нивни мејл сервер
   

Сподели

Вчитување...