Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

проблем со принтер

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
141
51
Здраво друштво
Имам проблем со принтер hp 2630. Проблемот е во тоа што неможам да го конектирам со телефонот (iphone). Потребно е да се симне апликацијата hp смарт и во вифи сетинг да се избере принтерот и да се пише пасвордот. Пасвордот го добивам со притискање на две копчиња и се принта лист на кој го пишува.. Тоа значи дека принтерот е исправен.. Ќе влезам во апликацијата и вика дека принтерот е спремен. Бирам документ и стискам принт вика не си конектиран со интернет.
Пробувам во делот add/set up printer. Дава две опции get started, овде не го пронаоѓа принтерот. Друга опција е complete now, овде бара да се пише ip adress, ја пишувам и ми дава unable to conect..
Пробувам преку books да принтам вика contacting printer и никако да го контактира.
Пробувам преку лаптоп macos да го сетирам според youtube tutorial врте до бесконечност.
Малку сомнително ми е за да бидам конектиран со принтерот во вифи сетингот мора да бидам конектиран со вифи од принтерот, а за интернет морам 4г да користам, кога го ставам на рутерот се губи конекција.. Нема можност да се логирам на принтерот, па потоа преку апликацијата да го поврзам вифито со принтерот
Преку кабел немам испробано, бидејќи немам кабел. принтернет е купен на старо. Најдобро би било да се конектира со вифи
Дали некој знае како да го решам проблемот
 

Атачменти

 • IMG_3250.jpeg
  IMG_3250.jpeg
  164,3 KB · Прегледи: 6
 • IMG_3251.png
  IMG_3251.png
  229,3 KB · Прегледи: 5
 • IMG_3252.jpeg
  IMG_3252.jpeg
  115,9 KB · Прегледи: 5

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
141
51
Здраво друштво
Имам проблем со принтер hp 2630. Проблемот е во тоа што неможам да го конектирам со телефонот (iphone). Потребно е да се симне апликацијата hp смарт и во вифи сетинг да се избере принтерот и да се пише пасвордот. Пасвордот го добивам со притискање на две копчиња и се принта лист на кој го пишува.. Тоа значи дека принтерот е исправен.. Ќе влезам во апликацијата и вика дека принтерот е спремен. Бирам документ и стискам принт вика не си конектиран со интернет.
Пробувам во делот add/set up printer. Дава две опции get started, овде не го пронаоѓа принтерот. Друга опција е complete now, овде бара да се пише ip adress, ја пишувам и ми дава unable to conect..
Пробувам преку books да принтам вика contacting printer и никако да го контактира.
Пробувам преку лаптоп macos да го сетирам според youtube tutorial врте до бесконечност.
Малку сомнително ми е за да бидам конектиран со принтерот во вифи сетингот мора да бидам конектиран со вифи од принтерот, а за интернет морам 4г да користам, кога го ставам на рутерот се губи конекција.. Нема можност да се логирам на принтерот, па потоа преку апликацијата да го поврзам вифито со принтерот
Преку кабел немам испробано, бидејќи немам кабел. принтернет е купен на старо. Најдобро би било да се конектира со вифи
Дали некој знае како да го решам проблемот
проблемот е решен! Може клуч
Го рестартирав принтерот по 100 ти пат и ми даде можност да пишам пасворд на домашната вифи мрежа
 
 • Тажно
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.774
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно