1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со претплата за Магента на Телеком

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од bobmkd, 12 Март 2016.

 1. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  187
  18 ноември 2008
  Машко
  Корисник сум на Магента 1 пакетот на услуги на Телеком http://www.telekom.mk/magenta1.nspx и кога ја добив првата фактура приметив дека е со повисока цена од онаа што ми беше пресметана во салон и која ја има и на сајтот на Телеком. Имено на веб сајтот на Телеком како и во нивниот салон ми беше пресметан попуст од 20% на вкупниот износ на месечна претплата со ДДВ (до овој момент сеуште е така на нивниот сјат, проверете) но во фактурата попустот е засметан на износ без ДДВ и месечната фактура ми е повисока од она што ми беше пресметано од агентот во нивниот салон. Денеска бев да дадам приговор и вработената ми вели „попустот е на цената без ДДВ и се одзема од вкупнатапретплата со ДДВ“, кога и посочив дека на флаерот кај нив а и на веб сајтот попустот е на цената со ДДВ ми рече „пуштете приговор, очигледно не се разбираме“ (не се разбираат, тоа ми е јасно). Исто така, во барањето кое го генерираше нивниот агент кога го потпишувава договорот (и кое е составен дел на истиот) си стои дека за пакетот следува попуст од 20% на месечната претплата, не е пишано „без ДДВ“ туку само месечна претплата.
  Инаку пакетот што го имам е составен од:
  1. Магента 1 М за мобилни услуги со цена од 2 х 799денари = 1598
  2. Магента 1 Л за фиксни услуги и интернет со цена од 1199 денари и
  3. Магента 1 М за МаксТВ со цена од 799 денари
  Според податоците на сајтот и во флаерите (а денес вработената во салонот исто така ми пресмета, пред да и кажам зошто сум дојден) цената на цел пакет без попуст е 3596 денари а со 20% попуст е 2876 денари.
  Дека попустот е навкупната цена со ДДВ се гледа од стандардните пакети, на пример:
  Магента 1 М е 4*799=3196 (цената е пречкртана) или со 20% попуст е 2557 денари.
  Доколку има корисници на Магента 1 пакетот тука, нека си ги проверат фактурите и нека споделат, ме интересира дали кај сите е така (а мора да е).
  Во најлош случај за нас, т.е. попустот да се пресметува на цената без ДДВ, сепак излегува дека на нивниот сајт како и во флаерите и рекламите на билборди пресметката им е погрешна и ги доведуваат потрошувачите во заблуда, што мора да е казниво по некој закон кај нас??
   
  Последна промена: 12 Март 2016
  На Bubache и kirev им се допаѓа ова.
 2. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Без разлика дали попустот ти е на цената со ДДВ или без ДДВ, ти треба да плаќаш 2.880 мкд. Ако се смета на цената без ДДВ, ти тогаш би имал помала основица за ДДВ и вкупниот износ би бил повторно ист.
  Јас ја имам баш оваа комбинација и фактурата ми е колку што треба да ми биде.
   
  На bobmkd и Ceco им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Првата фактура е повисока од причина што плаќаш ПРЕТплата за нареден месец плус деновите од изминатиот месец. Клучниот збор е ПРЕТ.
   
  На gocetan и bobmkd им се допаѓа ова.
 4. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  187
  18 ноември 2008
  Машко
  Фала @ekonomist , јасно ми е тоа, но очигледно дека со вработените во салониве не се разбирам баш добро :) што не е моја вина, т.е. вина на клиентот туку е до пристапот на вработениот. Јас видов дека фактурата ми е повисока и само барав објаснување од нив.
  Вработенава ми вика дека износот од 609,49 што претставува пресметан попуст на цената без ДДВ се одзема од цената на претплатата со ддв, за мојот (и твојот) пакет 3596 - 609 = 2987 т.е > 2876 (за само ~110 денари ама па зошто да биде) и тоа ме збуни, затоа и реагирав, а всушност не е така. Најверојатно иам користено некои услуги што не влегуваат во претплатата и затоа ми е малку повисока фактурата, а таа, наместо да извади детална и да види каде е проблемот ме збуни со небулозиве.
  Важно, дилемата е разрешена.
   
  Последна промена: 12 Март 2016
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  2876/31*1,18=109,47 денари т.е. имаш 110 денари за еден ден во месецот. Претпоставувам дека договорот ти е од 31.01.2015 и за тој еден ден од јануари имаш 110 денари, остатокот е за февруари. Или така нешто... од кога ти е договорот, т.е. кога ти ја монтираа опремата и проврви првиот интернет пакет накај тебе?
   
  На goranzoran и bobmkd им се допаѓа ова.
 6. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  187
  18 ноември 2008
  Машко
  Не е тоа, изгледа некоја донација пуштиле жена ми или син ми (кај нив се мобилните), баш сега се потсеќавме по дома што може да е.
  Едит: или паркинг...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  имаш на телеком страната мој телеком можеш да се најавиш и да провериш детална сметка кон секој број од мобилен со се смс колку интернет буквално се не сум сигурен за фиксен
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,262
  2,751
  21 Јануари 2011
  Машко
  Скапа магентава
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Изгор :)
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,564
  27 Март 2014
  Магентава има квалитет, Ексимава бе моја грешка. :D
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dimges

  dimges
  Intern

  17
  11
  14 Мај 2017
  Машко
  бев одамна заинтересиран за Магента, а и ќерката е со мобилен од Телеком скоро 2 години, ама испадна друга работа што ме пишманува, чув дека откажува опремата на Телеком ама не подлегнува на замена; бараат пари иако таа опрема е нивна... некој набавил опрема со смешен гарантен рок а праи договори на 2 години
   
 12. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  356
  239
  24 oктомври 2010
  Машко
  Не те разбирам како откажува а не подлегнува на замена? До сега ми смениле повеќе од 3-4 ресивери и исто толку рутери потполно бесплатно.
   
  Ragnar, olikomerc, kirev и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  Исто и на мене ми имаат заменувано ресивери и рутери, и немаат барано никаква парична накнада +
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,259
  2 Септември 2012
  Машко
  Можеби кај нив има физичко оштетување на опремата штом им бараат пари за замена. :)
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тешко некоја гаранција да покрива физичко оштетување. За било што.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. dimges

  dimges
  Intern

  17
  11
  14 Мај 2017
  Машко
  далечинското откажа.... а и да дадеш 1000ка на новото пак нема гаранција.. а специфично е , не може да се купи на друго место
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ако не е паѓано и испокршено, ќе одиш и ќе ти го заменат.
   
 18. dimges

  dimges
  Intern

  17
  11
  14 Мај 2017
  Машко
  каде тоа конкретно??
  работата е до АЕК , се чека одговор а и на повисоко може ќе оди.... а веќе по 6месеци почна да откажува, а сега на година не функционира
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,650
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нема друже АЕК со твоето даљинско ништо да направи, а и грешна агенција е. ДПИ ти треба, ама и тоа е многу за даљинско.
  Фино лепо јави си се на 080012345 и кажи ресиверот не ми работи, не се разбирам и слично. Речи неможам да го уклучам стискам нема ништо. Ќе отворат налог ќе дојдат со нов ресивер ќе го сменат.

  И треба малце поубаво да објасниш и да си отвориш посебна тема. Ништо не разбрав од првиот пост, многу малце од вториот.
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  У сервис, у продавница, ... Каков АЕК сеа? Скршен е? Ако не е нема што да комплицираат.
   
 21. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,239
  13 Јануари 2014
  Машко
  Колку и да е сочувано, не ги менуваат. Во најдобар случај ќе ти го сменат со некое со помалку фалични копчиња, или со други расипани копчиња.

  Дури и да побараш ново, да си го платиш, добиваш "Немаме на лагер".

  Наводно не биле заедно со ресиверот, и не потпаѓаат под истата гаранција. Ова ми е информација од вработен од Телеком.

  А ако пробаш да ги натераш да ти сменат ресивер (со кој би требало да има и ново), веројатно ќе добиеш користено, затоа што новото сервисерите му го дале на "пријател", зошто ова од пријателов се расипало, па го ставиле тоа во кутија со нов ресивер.
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,650
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од скоро даваат нови ресивери не ми текнува името ама не се циско. Со нив идат нови даљински. Можда од старите ресивери немаат па така прават ама еве од салон вчера земав за кај старите нов ресивер, стариот не им снимаше, дојде со даљинско гланц ново во кутија па дури и батерии во целофан. Нормално и нов хдми кабел и нов адаптер. Тоа е пакет незнам зошто би давале користена опрема.
   
 23. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  534
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Меѓу првите во Скопје добив оптика во мојата зграда и од тогаш ништо не сменето, ниту откажано. Huawei модем имам и maxTV од првите дебелите ресивери (10 саати на ден просек). Гајле немаат после 8+ години. Рутер имаше Cisco коцка мала и го сменив уште пред некоја година од мои лични потреби.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На fikiki и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...