• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со препознавање на хардвер?

orbital

Intern
7 јануари 2008
15
0
Zal mi e sto otvoriv no ne mozese da se pastira slika od problemot i morav da otvoram nova tema, Sepak gi molam site onie koj znaat do sto e problemot sto samiot kompjuter ne mi go prepoznava DVD-Rom-ot neka mi pishat
url]
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Од моето искуство, прво се работи за неквалитетен ДВД Ром како би можел да го промениш тоа или до што може да настане непрепознавањето: Прво инсталирани игри кои го онеспособиле или пак софтвер за создавање вируелен cd - dvd ром. Второ самата верзија на Виндоус не го подржува истиот. Најверојатно нешто не е соодветно помеѓу комјутерот и ромот. Трето не е поврзан добро или пак ласерот има прашина доколку станува збор за неможност да ги прочита двд дисковите.
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
А проба со Jumper-ите, нешто да не имаш погрешно приклучено, пошто не би требало проблем да прави. Ако ти е на Secondary кабелот, види дали е на Мастер наместен jumper-от, и дали е добро приклучен во матичната.

Или па, може да ти е наместено во BIOS да не го детектира хардверот(не е Autodetect, туку None, и биосот воопшто не се ни обидува да го прочита). Види на уклучување на компјутерот, кога детектира примарни и секундарни дискови и драјвови :), види таму дали ти го пишува ДВД ромот.
 

orbital

Intern
7 јануари 2008
15
0
reng od tvoe licno iskustvo ne znam kakvo iskustvo imash a ustvari ne e bitno.
Nego ne-znam kako mozesh da kazesh ne kvaliteten DVD-ROM koga nitu znaesh koga sum go kupil nitu sto marka e ili e od nadvoresha strana na kukiste-TO.
2-ro - Romot e (ASUS DRW-1814BLATA Device) star eden mesec.
3-to - Kompjuterot e seuste pod-garancija i taka da ne-smeam da ja otvaram mashinata i da burickam vnatre da vidam za kabli ili takvi stvari
4-to ne mi se nosi na serviser bidejki site znaete kako rabotat serviserite za edna prosta rabota ke cekash po 1,2 nedeli, pa zatoa se obidov ovde na forumov da probam da go resham problemot.
Pa sega dokolku sum pogreshil da baram care na drugo mesto!
==================================================================
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Незнам зошто реагираш така кога сум рекол само неквалитетен можеби. Јас се имам сретнато со такви, па и скрос нови. На почеток навидум работат одлично, а потоа настануваат проблеми. Нема потреба да коментираш тоа што сум го напишал не ти реков дека ти си згрешил само сакав да ти помогнам. Асус немаат големо искуство во оптички уреди и негледам зошто не би можеле да нечинат. Друга работа само си пишал дека не го препознава дури сега пишуваш што марка е и не си напишал што имаш инсталирано на комјутерот и од каде си го купил. Дали предходно работел и зошто би можел да настане проблемот.
Си напишал како ете јас нешто погрешив па сега треба да ти се извинам мислам прво размисли па после пишувај квалификации за другите и наместо тука да развиеме дебата што е проблемот ти си ги пишуваш твоите чуства нема потреба.
Има отворено и друга тема со слика за твојот проблем прочитај и таму. „Не препознава DVD-ROM“
 

orbital

Intern
7 јануари 2008
15
0
Reng BATO ne e problem do tebe ne-moj da se ljutish sekoj bi postapil taka koga e nervozen, sepak izvini vaka od moja strana nego si vikam zasho mene mi se desi ali to e sto e!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ајде, ајде, без зла крв....нема потреба од расправање. Си бил нервозен, си се извинил и нека остане на тоа.
Што се однесува до непрепознавањето, покрај сето горе напоменато, провери во БИОС-от дали е вклучен IDE контролерот. Најчесто во Integrated Peripherals подменито (AWARD БИОС), или MAIN (AMI).
Крајно, ако ништо не е од ова, не ти гине сервис, а за ова не би требасло да го тупат компјутерот со денови. Сложи им приказна дека работиш на некој сајт, проект и сл.
Со среќа....па пиши што си направил.:bye1:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Хммм....сега видов дека имаш уште една тема на истава тема :)). Зошто не го препознава под Виста, стварно не би можел многу да ти подобјаснам, освен да нагаѓам, а тоа не е продуктивно.
Обиди се со она што ти го наведов во претходниот пост, а се сетив на уште нешто - да не имаш матична плоча со i965 чипсет, комбиниран со ICH8/ICH8R SouthBridge чипсет?
Првите модели на овие плочи имаа проблем со препознавањето на АТА уредите, така што ниту АТА ДВД режач не можеше да биде препознаен. Тука единствено чаре беше флешување на БИОС-от со понова верзија, со што беше овозможено препознавање на старите, Paralel ATA уреди.
Вакво искуство имав со АБИТ плоча - значи, кај неа проблем беше ICH8 SouthBridge.
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
a od Device Manager, da go uninstaliras, i posle da probas so Add new hardware, mislam deka ke ti gi osvezi registrite i drajverite. Ne znam kako e na vista, ama mene taka na XP zvucnata me zafrkavase, ja UNinstalirav, i posle so add new hardware mi se sredi samoto.
A ako ti e pod garancija uste, znaci ti ne si go mestel. Kazi dali nekogas voopsto ti rabotel, da znaeme sto e kako e...

I ne se karajte ;D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.808
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно