Проблем со прегревање

DarkAssasin

Intern
27 март 2008
23
0
Imam 2 kompjuteri.Edniot e prilichno jaka konfiguracija,dodeka vtoriot e dosta slaba(191MB RAM,integrirana grafichka VIA/SG3 Unichrome Pro,procesor na 2661 mHz i sl.)Problemot mi e so vtoriov kompjuter.
Sekogash koga kje vklucham nekoja igra(pa duri i AoE 2,StarCraft i sl.)ventilatorot pochnuva da buchi kako nenormalen i kompjuterot tolku se pregreva shto mi se chini deka kje pukne.Dali e ova softverski problem(dali mozhe da se sredi bez servis)ili problem so hardverot?
Aman pomagajte,sakam da igram WarCraft 3:TFT vo LAN :plachko2:
ps:Isto taka dali ima barem malku shansi WoW da fakja na kompjuterov.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Ако мислиш на вентилаторот на напојувањето тогаш тешко дека ќе се реши софтверски. Мене така ми бучеше подолго време и ништо не превземав, само ќе го чукнев позади и прекинуваше. Но затоа после 4-5 месеци така чукање му дојде крајот, така да интервенирај си со време. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
DarkAssasin. следен пат одбирај малце подобар наслов за темите.

Ова ти е ако буче вентилаторот на процесорот

Види дали кулерот верте како што треба, да не има многу прашина наталожено па да го успорува или пак ладилникот да е има прашина и да е запушен. И да, смени нова термална паста
 
M

Mr.Alien

Гостин
WOW на оваа конфигурација?
Тешко брале, тешко....
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
за Warcraft e потребно миниум 256 мегабајти РАм за да ти работи... ова го знам од паковањето на оригинална игра... а ти имаш под 200 така да ништо.. а за WoW треба миниум 512 мегабајти.. не можеш ништо да играш освен кантер или нешо друго... за играње користи го појакиот ПЦ. За вентилаторите едноставно замени ги со нови. ама пази да бидат спире или гембирд... Ако уште ти бучат, обрати се повторно на форумов.. :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Problemot mi e so vtoriov kompjuter.
Sekogash koga kje vklucham nekoja igra(pa duri i AoE 2,StarCraft i sl.)ventilatorot pochnuva da buchi kako nenormalen i kompjuterot tolku se pregreva shto mi se chini deka kje pukne.Dali e ova softverski problem(dali mozhe da se sredi bez servis)ili problem so hardverot?

Вентилаторот(процесорот/графичката ) забрзува кога се ставени под стрес со графички/интензивни игри/апликации. Тоа си е сосема нормално.

Треба да си ги најдеш спецификациите за процесор/графичка и да видиш дали прегрејуваат нон стоп. Може да прегрејуваат поради прашина, недоволна "промаја" во кутијата(ако воопошто имаш вентилатори во неа) итн
 

Igor890

Intern
11 април 2007
13
0
Deca i jas imam slicen problem.Procesorot mi e intel 2.6 ghz.Ko ke gu pustam kompjuterot normalno raboti.Ama posle 10 minuti osobeno vo leto ili ako igram nekoja igra pocnuva da ispusta zvuk kako pravosmukalka.Go iscistiv ednas,ama nisto.Dali eventualno napojuvanjeto e problem?Ne znam kolku e jako napojuvanjeto ama znam deka maticnata nudi 24 pinski priklucok a napojuvanjeto kaj mene e povrzano so 20 pina.Dali mozi da e do toa problemot?Ili eventualno ventilatorot da go menuvam?Koristam maticna 915p Neo.
?
 

Ma4e

Intern
25 септември 2008
2
0
Vlezi vo bios odberi PC HEALT i tamu imas se so te interesira za temperaturata na kulerite, ima opcija da go stavis kulerot da ti raboti so pola snaga a koa ke dostigne temperatura pr. 50 stepeni da ti se uklucuva na full speed. Probaj vaka moze ke uspee :bravo:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Значи изначисти се тоа кулерите и вентилаторите во куќиштето, после стај нова паста кај процесорот.
Ако прави вака пак, локализирај го проблемот т.е вентилаторот/ите и купи си нов/и.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,723
Членови
30,377
Најнов член
Alfonso
На врв Дно