Проблем со PPPOE конекција, помош.

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Cevi, 11 Февруари 2018.

Тагови:
  1. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Здрво дечки. Пред некој ден поставив оптички интернет од ГлобалСат. Мислам дека ја користат инфраструктурата на Неотел. Ми пуштија кабел и ми ставија модем. За рутер ми рекоа ќе морам сам да си инсталирам. Купив нов Tenda AC6 од Анхоч. Сега почнаа проблемите.
    Според нивните инструкции се што треба да направам е да ги внесам усерот и пасвордот во рутерот и толку. Штом го направам ова, добивам конекција и за секунда две ме дисконектира. За да одма после тоа повторно се конектира. Ова го прави постојано. Им се јавив и ми кажаа да си земам друг модел на рутер. Имам едно мало TL WR740n рутерче и со него пробав и целото се углави, ни вифи ни лан има а све му свети напред ко шо треба.
    Пробав директно со кабел од лан от на модемот до компјутер и топ функционираше се до наредниот ден кога прво ме дисконектира и после ми јавои грешни усер и пасс за да наредно ми се замрзна компјутерот и ми даде BSOD.
    Најлесно е да го вратам рутерот и да го заменам за друг модел но муабетот ми е можам ли да го изведам ова со овој рутер некако?
    Позз.

2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,385
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Врати им го и земи си интернет од некаде каде што има техничка поддршка...

На Cevi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stefan

stefan
    Gaining Experience

391
    118
    13 Април 2007
    Машко
    Од кај се тие глобал сат?

4. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Тоа сигурно, ако не најдам начин да го средам, мене ми е дали постои можност да се утврди до кого е проблемот и евентуално да се реши. Имам лог фајлови од самиот рутер можам да ги споделам тука па да ми каже некој што повеќе ги разбира работиве.

5. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Нови се пред Нова Година се појавија, мислам дека моментално се само за Радишани и Бутел. Користат интернет од НеоТел, тоа со сигурност го знам. Даваат првите 6 месеци гратис а после е необврзувачки договор. 500 ден. 50/30 оптички интернет. Пуштаат кабел само и модем даваат, за рутер морам сам да си набавам.

6. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

711
    822
    11 Март 2011
    Ако можеш од некој пријател, позајми саглам рутер и конфигурирај PPPOE и избери под него „keep alive“. Ако е се во ред, купи рутер, доколку не, провери со провајдерот.

На Cevi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Го решив проблемот.
    Го сетирав малото рутерче да прави конекција, пошто тоа ја држи и не се дисконектира.
    Од првиот лан порт пуштив кабел за компјутерот а од вториот лан порт пуштив кабел за Тенда рутерот. Кај него влага во WAN портата и го наместив на Dynamic IP така да автоматски му се доделува IP адреса од главниот рутер. На главниот рутер му го исклучив ВиФи радиотото за да не влече струја и еве го втор ден веќе немам дисконекција.
    Факт е дека Тенда у пракса имаат проблеми, но PPPOE како сам по себе протокол е пипав затоа повеќето провајдери нудат свои сопствени рутери со цел да се избегнат овие проблеми.
    Како и да е фала дечки за времето и советите, дужам.
    Позз. :)

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  8. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,648
    3,463
    4 ноември 2013
    Машко
    Исклучи DHCP на вториот рутер (тој што зрачи WiFi) и кабелот наместо во WAN стави го во LAN1, за да сте во иста мрежа со останатите уреди.

На krema и Cevi им се допаѓа ова.
  9. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Во различен сабдомеин се двата, првиот е 1.1 вториот 0.1 немам конфликт со IP адресите затоа не го сетирав вториот, мада има он и опција за риптер да биде само али немам мислам потреба. Едино што не ќе можам да го гледам во мрежа компјутерот мада можам и него да го уштекам во вториот рутер и да го решам така проблемот.
    EDIT: Ете, го уштекав компјутерот во вториот рутер и сега ми е и он у мрежа. Не ми текна на тој момент фала за советот. :) Топ е сега. Лошо е што сега се ми зависи од рутерчето главно, тоа ако ми отиде чао интернет. :) Имам уште едно исто такво али тоа го брикнав изглеа пошто го флешував неколку пати со DDWRT. Му работи вифи то а на лан портите не може да додели валидна IP адреса. Може да отворам нова тема и да пробаме да го опраиме и него. Чисто за бекап да го имам. :)

Последна промена: 13 Февруари 2018
  10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,385
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Супер. Ај сеа и ти помогни на двајца-тројца... За рамнотежа во вселената.

На HardCorec и Cevi им се допаѓа ова.
  11. Cevi

Cevi
    Intern

333
    32
    5 Февруари 2009
    Машко
    Како и секогаш. :)

12. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,648
    3,463
    4 ноември 2013
    Машко
    Не си ме сватил што ти кажав ама нема врска :D штом ти е се во ред, терај.

Сподели