• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со PPPOE конекција, помош.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Здрво дечки. Пред некој ден поставив оптички интернет од ГлобалСат. Мислам дека ја користат инфраструктурата на Неотел. Ми пуштија кабел и ми ставија модем. За рутер ми рекоа ќе морам сам да си инсталирам. Купив нов Tenda AC6 од Анхоч. Сега почнаа проблемите.
Според нивните инструкции се што треба да направам е да ги внесам усерот и пасвордот во рутерот и толку. Штом го направам ова, добивам конекција и за секунда две ме дисконектира. За да одма после тоа повторно се конектира. Ова го прави постојано. Им се јавив и ми кажаа да си земам друг модел на рутер. Имам едно мало TL WR740n рутерче и со него пробав и целото се углави, ни вифи ни лан има а све му свети напред ко шо треба.
Пробав директно со кабел од лан от на модемот до компјутер и топ функционираше се до наредниот ден кога прво ме дисконектира и после ми јавои грешни усер и пасс за да наредно ми се замрзна компјутерот и ми даде BSOD.
Најлесно е да го вратам рутерот и да го заменам за друг модел но муабетот ми е можам ли да го изведам ова со овој рутер некако?
Позз.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Врати им го и земи си интернет од некаде каде што има техничка поддршка...
Тоа сигурно, ако не најдам начин да го средам, мене ми е дали постои можност да се утврди до кого е проблемот и евентуално да се реши. Имам лог фајлови од самиот рутер можам да ги споделам тука па да ми каже некој што повеќе ги разбира работиве.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Од кај се тие глобал сат?
Нови се пред Нова Година се појавија, мислам дека моментално се само за Радишани и Бутел. Користат интернет од НеоТел, тоа со сигурност го знам. Даваат првите 6 месеци гратис а после е необврзувачки договор. 500 ден. 50/30 оптички интернет. Пуштаат кабел само и модем даваат, за рутер морам сам да си набавам.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,304
1,392
Ако можеш од некој пријател, позајми саглам рутер и конфигурирај PPPOE и избери под него „keep alive“. Ако е се во ред, купи рутер, доколку не, провери со провајдерот.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Cevi
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Го решив проблемот.
Го сетирав малото рутерче да прави конекција, пошто тоа ја држи и не се дисконектира.
Од првиот лан порт пуштив кабел за компјутерот а од вториот лан порт пуштив кабел за Тенда рутерот. Кај него влага во WAN портата и го наместив на Dynamic IP така да автоматски му се доделува IP адреса од главниот рутер. На главниот рутер му го исклучив ВиФи радиотото за да не влече струја и еве го втор ден веќе немам дисконекција.
Факт е дека Тенда у пракса имаат проблеми, но PPPOE како сам по себе протокол е пипав затоа повеќето провајдери нудат свои сопствени рутери со цел да се избегнат овие проблеми.
Како и да е фала дечки за времето и советите, дужам.
Позз. :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Исклучи DHCP на вториот рутер (тој што зрачи WiFi) и кабелот наместо во WAN стави го во LAN1, за да сте во иста мрежа со останатите уреди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Исклучи DHCP на вториот рутер (тој што зрачи WiFi) и кабелот наместо во WAN стави го во LAN1, за да сте во иста мрежа со останатите уреди.
Во различен сабдомеин се двата, првиот е 1.1 вториот 0.1 немам конфликт со IP адресите затоа не го сетирав вториот, мада има он и опција за риптер да биде само али немам мислам потреба. Едино што не ќе можам да го гледам во мрежа компјутерот мада можам и него да го уштекам во вториот рутер и да го решам така проблемот.
EDIT: Ете, го уштекав компјутерот во вториот рутер и сега ми е и он у мрежа. Не ми текна на тој момент фала за советот. :) Топ е сега. Лошо е што сега се ми зависи од рутерчето главно, тоа ако ми отиде чао интернет. :) Имам уште едно исто такво али тоа го брикнав изглеа пошто го флешував неколку пати со DDWRT. Му работи вифи то а на лан портите не може да додели валидна IP адреса. Може да отворам нова тема и да пробаме да го опраиме и него. Чисто за бекап да го имам. :)
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Во различен сабдомеин се двата, првиот е 1.1 вториот 0.1 немам конфликт со IP адресите затоа не го сетирав вториот, мада има он и опција за риптер да биде само али немам мислам потреба. Едино што не ќе можам да го гледам во мрежа компјутерот мада можам и него да го уштекам во вториот рутер и да го решам така проблемот.
EDIT: Ете, го уштекав компјутерот во вториот рутер и сега ми е и он у мрежа. Не ми текна на тој момент фала за советот. :) Топ е сега. Лошо е што сега се ми зависи од рутерчето главно, тоа ако ми отиде чао интернет. :) Имам уште едно исто такво али тоа го брикнав изглеа пошто го флешував неколку пати со DDWRT. Му работи вифи то а на лан портите не може да додели валидна IP адреса. Може да отворам нова тема и да пробаме да го опраиме и него. Чисто за бекап да го имам. :)
Не си ме сватил што ти кажав ама нема врска :D штом ти е се во ред, терај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,026
Мислења
854,772
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно