• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со поврзување на два компјутери

17 февруари 2008
19
0
imam eden problem pa ke go zamolam nekoj dokolku znae da mi pomogne.problemot e vo toa sto ne mozeme nikako da dobieme vrska
inaku sme povrzani mrezno so direkten kabel bez switch.otkako go stavivme kabelot se izgubija iksovite na lan karticata i kaj mene i kaj nego.mislam deka do tuka e dobro.potoa vlegov vo internet protokol i gi namestiv setinzite 192.168.0.1 kaj mene i 192.168.0.2 kaj nego i pod toa 255.255.255.0 kaj dvajcata.dali e tuka se vo red ili treba uste nesto.inaku jas sum na vista a komsijata na windows xp.ima li mozebi vrska toa.ve molam za pomos.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Дали кабелот е crossover ? Ако е .. не би требало да имате проблеми, а не верувам дека оперативните системи не се познаваат ... Види дали се пингате еден со друг ?

Отвори cmd и пиши: ping 192.168.0.2

Дали добиваш некој одговор?
 
17 февруари 2008
19
0
но како да отворам кога имам виста

о.к најдов
сега ке ставам и слика
ставив
 
M

Mr.Alien

Гостин
Јас знам уште еден извор на проблеми. Честопати ми се случило, при поврзување на два компјутери со Crossover кабел никако да не "препознаат", макар што и обата имаа исти оперативни системи, па дури и обата XP со SP2 или SP1.
Проблемот го лоцирав во мрежните картички - доколку кај едниот е onboard, а кај другиот PCI LAN картичка, ништо од поврзување. Вадењето на LAN картичката и поврзувањето преку две onboard даде резултат.
Пробав и друга опција - на машината која имаше само onboard додадов PCI картичка, и проблемот ќе беше решен.
Враќањето на старата комбинација, PCI LAN и onboard, го донесе истиот проблем. Исто и менувањето на улогите - на компјутерот со onboard ставив PCI LAN, а на оној што имаше PCI LAN остана со onboard. Ништо.
Криво ми е што не ми текна да ги погледам чиповите, и на PCI картичките и на матичната плоча, да видам дали е во прашање евентуална некомпатибилност.
За истиот проблем прочитав и во некои други списанија, без некој конкретен одговор.
Остана недоразјаснета мистерија.
 
17 февруари 2008
19
0
уф доста интересно.но јас одам преку лап топ а он преку лан картица но која не е на матицната туклу посебно
 

ImmortaLskY

Intern
28 јануари 2008
1
0
Proveri kabelot dali e napraven za PC to PC......

A probaj kaj tebe podesi vaka:

IP Adress: 192.168.1.1
Subnet Mask: 255.255.255.0
=================================
a kaj drugovo dete vaka... :

IP Adress: 192.168.1.2
Subnet Mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 192.168.1.1
Preferred DNS Server: 192.168.1.1

=================================
Kaj mene vaka se povrzani dvata i odlicno rabotat...

PozZ
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Јас се обидував истото да го направам... Неуспешно. Најдалеку шо стигнав беше тоа шо вистата го бајде XP-то ама обратно нема теорија. Дури и во анхоч прашав викаат неможе... И на крај после 3 дена зафркавање го решив проблемот -> Ставив XP на двата и сега е топ...:bravo:
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Koga gi povrzuvavme kaj fuzy dvata kompjuteri so Crossover kabel go imavme istiot problem ne mozevme nikako da dobieme vrska. Problemot bese vo rasporedenosta na boite na kabelot ako kabelot odi direkno od lan karta na lan karta boite od zickite na dvete strani treba da se vo poinakov redosled.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Za toa navistina treba da se napravi crossover kabel. Drugata rabota e da se iskluci "Auto negotiation" i na dvete kartici i da pocne da se eksperimentira od 10Mbps/Half Duplex, ako ima rezultat, togas da se proba na 100Mbps/Full Duplex. Nekoi novi 1000Mbps kartici tesko rabotat so taa opcija, osobeno so crossover kabel, bidejkji se koristat site 8 zicki.
 

parabellum

Intern
2 мај 2007
60
2
Koga gi povrzuvavme kaj fuzy dvata kompjuteri so Crossover kabel go imavme istiot problem ne mozevme nikako da dobieme vrska. Problemot bese vo rasporedenosta na boite na kabelot ako kabelot odi direkno od lan karta na lan karta boite od zickite na dvete strani treba da se vo poinakov redosled.

Pa ako 'rasporedenosta na boite na kabelot' e ista kako obicen kabel togas toj ne e crossover. Pokraj toa, proverete da imate gigabitni lan karticki. Za gigabitna mreza igraat uloga i sinata i kaveavata parica, odnosni i ovie parici se crossoveruvaat.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно