• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со понови верзии на Flash player

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Имам постар PC, користам Google Chrome, и кога ми е подесен овој flash:
Shockwave Flash 11.3 r31 Version:11.3.31.232 (со самиот Google Chrome што доаѓа) имам проблем со звукот. При скролање ми сецка звукот, при скролање на било која страна ми се испрекинува и изобличува звукот.

А кога ќе наместам постара верзија пр. Shockwave Flash 10.3 r183 Version: 10,3,183,2 (а ќе ја тогаш тој проблем го неам, но имам други проблеми, пример знае некои плеери да нејќе да ми ги отвори, или на некои да ми подсецнува сликата.... едноставно ме нервира. И не знам како да го решам проблемот?! Зошто новиот flash едноставно не може да си работи како што треба ? Можен ли е некој проблем со hardwarе-от ?
Имам :
CPU: AMD Athlon 2500+ ;
RAM: 1GB DDR1 ;
GPU: nVidia GeForce FX 5600 256MB;
MB: MSI K7N2 Delta Series

Ако има некој сличен проблем и го решил нека каже чаре :)
Фала однапред ;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,303
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во бровсерот напиши,

chrome: plugins,

исклучи:

C:\Users\XXX\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\PepperFlash\pepflashplayer.dll

C:\Users\OVP\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\gcswf32.dll

Остави вклучено само,

C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash\NPSWF32_11_4_402_265.dll

Ако го немаш третиот плагин, исклучи го само peperflash, ичисти со Ccleaner одкако претходно ќе одштиклираш во options > advanced only delete files older then 24 hours.

Која графичка и кој драјвер исто така?
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
и јас го имам истиот проблем на постара машина, 1.8гхз 1гб рам и 128мб графика ати радеон 9250
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Во бровсерот напиши,

chrome: plugins,

исклучи:

C:\Users\XXX\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\PepperFlash\pepflashplayer.dll

C:\Users\OVP\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\gcswf32.dll

Остави вклучено само,

C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash\NPSWF32_11_4_402_265.dll

Ако го немаш третиот плагин, исклучи го само peperflash, ичисти со Ccleaner одкако претходно ќе одштиклираш во options > advanced only delete files older then 24 hours.

Која графичка и кој драјвер исто така?
Значи тоа и го правам, ги гасам :
C:\Users\XXX\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\PepperFlash\pepflashplayer.dll

C:\Users\OVP\AppData\Local\Google\Chrome\Application\21.0.1180.89\gcswf32.dll

А го оставам само flash-от што го имам симнато, е сеа немам пробано така со сеа најновиот што е да го симнам, можам да пробам.
Инаку графичка : nVidia GeForce FX 5600
а драјвер : version : 6.14.11.7519 (driver date: 16.05.2008)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Пробав и така, џабе, пак сецка при скролање..... и ме нервира.
Сеа пак ќе се вратам на некоја постара верзија, само да видам која највеќе одговара.
Ако има друго чаер кажете.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Која е причината што новиот flash прави проблеми? Како што успеав да видам до сецкање и дисторзија на звукот доаѓа кога глчедам некој видео клип на youtube и кога во некој друг таб скролам или едноставно мрдам со маусот, а во Windows Task Manager гледам дека CPU Usage во тој момент е дури 99%-100% ?!?!? Дали мојот процесор не може да се носи со новиот flash или ?
Како што пишав погоре имам AMD Athlon 2500+
Доколку некој има сличен процесор нека каже која верзија на flash најповеќе одговара. Јас тренутно ја користам Version:11,1,102,62 - со неа нема сецкање ама па видеото со аудиото е малку десинхронизирано и ме нервира.... :mad:
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Значи не е ништо ни до процесор ни ништо. Нешто самиот флеш не е ок, јас имам Core i3 2100 процесор, матична MSI Z77A GD55, и сепак одвреме на време сецка. Сепак јас мислам дека е подобро да појдеш во Control Panel, Add&Remove и од тука да го избришеш Player-от. Потоа користи некој софтвер за детекција односно фиксирање на грешки, или некој фајлови што ги нема во PC(мислам на .dll фајлови), ти го препорачувам CCleaner
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Џабе имам пробано со анинсталирање не е до тоа. Едино остана да проверам со CCleaner да видам тој дали може да помогне нешто.
Да засецка видеото ок, али мене ми сецка звукот тоа нервира итоа константно при скролање или мрдање на маусот...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,303
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кои кодеци ги користиш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
k lite codec мислам дека стаив после последниот формат. Зошто ? Може и до нив да е ?
Препорачај некои
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,303
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Избриши ги, ако си на WIn 7 не ти требаат кодеци.

Уствари со новиве плеери и на XP можеби не треба, незнам....
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Значи, кодеците немаат никаква врска со флешот, пробај со CCleaner, потоа унинстал на флешот и од ново инсталирај и рестарт.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,467
4,651
Кодеците немаат врска со флешот, ама затоа имаат врска при пуштањето на видеа. Затоа беше поставено прашањето.

Инаку, за кодеци јас ги користам K-Lite Full Pack. На 7мица не користам, али подобри се оние од Shark.
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Значи кодеци ти требаа единствено за пуштење на видеа симнати во компјутер. Но, според мене грешка е иако користиш Win7 треба да ги снимеш K-Lite кодеците
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Не знам сеа прејдов на најновата верзија од 10-та flash 10,3,183,29 и не ми сецка звукот, но сеа нешто ко да ми подзасецкува цел PC. Али ќе видам како ќе биде.

А имам и друг проблем на лап-топ со i3 процесор Win 7 следен е проблемот: Гледам видео на youtube на цел екран, чим кликнам esc за да се намали се кочи сликата, а аудиото продолжува. Исто така некој од табовите се укочува и не ми дава да скролам ? Ова во google chrome, немам пробано во друг browser.
Помош!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,532
Мислења
858,822
Членови
29,940
Најнов член
steff12
На врв Дно