1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со појавување на насловот при постирање на facebook

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Luxell, 6 Јануари 2013.

 1. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  234
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Проблемот ми е кога ќе постирам некоја тема од мојата веб страна на фејсбук не се појавува насловот на темата,се појавува само името на веб страната (инаку веб страната не е CMS скрипта).
  Пробав проблемот да го решам на следниот начин:
  во header.php во делот <title></title> го внесив следниот код
  за да го зема насловот од дата базата од категоријата "Title" но ништо пак истиот проблем,а доколку напишам некој обичен текст се појавува на фејсбук без проблем.
  Дали ќе може некој да го едитира овај дел
  да може да го зема името од темата од датабазата од категоријата Title,и така по автоматизам и кога ќе се постира линкот на фејсбук ќе се појавува како што треба,со името од темата.
   
 2. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Претпоставувам скриптата од фејсбук ти е додадена ПРЕД title делот. Стави ја во footer-от. BTW не те разбрав добро, ако со <?php echo $rand['title']; ?> не се прикажува насловот на страницата, тогаш си ја утнал конекцијата, нешто со неа не е во ред.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сајтот не е на CMS а е правен во .php?
   
 4. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  234
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Ф
  Фејсбук скриптата не ми е поставена во header делот туку во делот каде што е кодот за самостална (пост) страна т. е не е пред <title> делот, но и да го ископирам линкот од темата и да го постирам на фејсбук пак исто не се појавува насловот на темата,јас си велам да не неможе да се внесе кодот во овај дел <title></title>,пробав различни кодови но пак истиот проблем.
   
 5. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  234
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Не мислев не е Јоомла или Ворпрес тоа сакав да кажам.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  <title><?php echo $title ?></title>

  Ондак само ова може да ти заврши работа.
   
 7. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  234
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Ништо пак исто се појавува линкот.
  Еве вака се појавува:
  а треба да се појавува вака:
  Инаку <title></title> се наоѓа во <head></head> делот,можеби можно е затоа да не работи овај код.
  Затоа ако не дајте некој facebook share код со кој ќе посочам што да се појавува т.е да го посочам насловот.
  Вака нешто:
  Код:
  http://www.facebook.com/sharer.php
  ?u=<?php echo $rand['title']; ?>
  или може и овај твојот код сеедно само да работи
  Код:
  ]http://www.facebook.com/sharer.php
  ?u=<?php echo $title ?>
   
 8. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  234
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Дечки дајте некој предлог нешто стварно морам да го решам ова што побрзо?
   

Сподели

Вчитување...