1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Plex на Samsung Smart TV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од mkextremer, 27 ноември 2016.

 1. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Се работи за Samsung UEKS8000 (2016) на која стримам блу реј филмови (30gb+) од Plex кој работи на конфигурација: i7 4790k, SSD 1TB. Серверот е конектиран со ethernet кабел во рутер а исто така и телевизорот. Проблемот е во тоа што кога ќе пробам да стримам во оригинален квалитет каков што е фајлот (сликата под текстов) после првата минута цело време прави buffering, а со помал бит рејт работи супер.
  Ако има некој со искуство што може да помогне би му бил многу благодарен. :)
  [​IMG]
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vladealfagv

  vladealfagv
  Gaining Experience

  104
  92
  31 Јануари 2016
  Машко
  Apple Certified Mac Technician at iSTYLE Macedonia
  Steam:
  vladealfagv
 3. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Мислам дека телевизорот има проблеми со филмови што се над 20 Mbps преку Plex, таков проблем имав со LG Smart TV, исто со Plex.
  Преку Plex апликацијата, направи им Optimize на фајловите, така ќе средиш, ама ќе намали битрејт...
   
 4. vladealfagv

  vladealfagv
  Gaining Experience

  104
  92
  31 Јануари 2016
  Машко
  Apple Certified Mac Technician at iSTYLE Macedonia
  Steam:
  vladealfagv
 5. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  До плексот е.
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,479
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај со Universal Media Server
  Мрежата е гигабитна или мегабитна?
   
 7. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Телевизорот пушта што ќе му дадат. Не го занима битрејт на видео кое му доаѓа од ХДМИ. Он секако ја прима сликата во ист ХДМИ формат.
   
 9. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Пробано, без успех. А не можам да пробам со усб бидејќи немам поголемо од 32гб во моментов.
  Колкава е шансата да е до рутерот од Телеком?
   
 10. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Има шанси, али ја кај мене дома сменив 3 рутери, цело време истиот проблем со Plex. Али пробај си. Исто, пробај со фајл кој е со AC3 звук, да не е со DTS.
   
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Имам другар што има linksys од cisco 300e некој модел, gladiator go strimal (90gb) највисок бит рејт без проблем..
   
 12. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ако ти е проблемот „чисто“ само ради конекција, тогаш ова ќе ти среди се. Колку Mbps е локалната мрежа преку рутерот од T-Home и дали си преку LAN кабел? Кај мене со гигабитна конекција го имав проблемов.
   
 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Gigabit е локалната мрежа. Серверот е поврзан со лан и тв-то е со лан кабел.
   
 14. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  556
  22 Февруари 2015
  Машко
  Честито. Ти си прв што пушта мрежни пакети преку ХДМИ.

  А да прочиташе прво за што зборат погоре пред да им делиш совети за како работи ХДМИ?

  он-топик - Кај мене Serviio (@enterprise) знае да го прави истиот проблем, но телевизорот ми е поврзан преку Wifi...
   
  На olikomerc и mdeni им се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,479
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Не ми го игнорирајте советот
  Universal Media Server

  Ако гледаш филмови без превод ќе туриш едно don't transcode this file types и ќе подесиш типови.
  Титловите бараат транскодирање во реално време и тоа може да прави проблеми
   
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Само со преводи гледам за жал.. Преферирам плекс и многу сакам да го решам проблемот затоа што работи предобро освен големиот бит рејт што прави проблем..
  И btw ниту еден филм досега ми нема транскодирано... Сите ги прави до direct play, а аудиото го транскодира.
   
 17. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ова оди преку чист DLNA? Ако е така, не се користат можностите на SmartTV, со никаков интерфејс итн...

  Пример, Plex зима вовед, оцени и постери од IMDB, трејлери, ги подредува по жанр, филмови или серии, итн.... Ако е само DLNA ќе се гледаат фајлови ко од USB...
   
  olikomerc, Isak Keyten и на mkextremer им се допаѓа ова.
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,479
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Изборот останува на членот. Сака да брка квалитетна работа или сака eye candy
  Всушност сите DLNA сервери сум ги испитал и овој е најдобар. Дојде на местото од PS3 Media Server
  Подржува resume, знае да препознае кодна страна на титлови без да се подесува, симнува thumbnails од нет, има еден куп плагини, користи GPU итн.
  Јава сервер кој транскодирањето го врши во RAM

  Единствен подобар е Wild media server кој е ужасно комплициран.
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,479
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Само некои од можностите. Ништо не те кошта да пробаш. Не инсталира додатни кодеци, не се меша во системските (кодеци), не шпиунира и не малтретира.
  Единствен услов е да имаш Java
  1.png

  2.png


  3.png
   
  igor_xxxx, mkextremer, Krkac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ќе пробам за 2 дена обавезно, немам повеќе сообраќај..... :D :D :D :D
   

Сподели

Вчитување...