• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Problem so pecatenje [crveni sliki]

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Kako sto veke pisav, koristam Epson Stylus DX4050 ( i skener i printer e dve vo edno).Ima nekade otprilika 8 meseci otkako go imam i super funkcionirase do pred nekoe vreme.Mi se javuva problem pri printanje na sliki (jpg)...slikite izleguvaat crveni i pokraj toa sto ima boja vo printerot a kupiv i specijalna hartija (High Glossy Photo Paper).Iztrazuvajki malku doznav deka tatko mi pri promena na kertridzite namesto da kupi original boi za Epson,kupil nekoi duplo poeftini (ne znam kakvi) i sega razmisluvam dali e mozno poradi nekvalitetnosta na bojata da e toa ili mozebi ne namestil nesto dobro pri samata promena?? A isto taka i tatko mi go koristi nekogas printerot za prinatnje dokumenti pa cesto znae da menuva nesto vo "podesuvanjata" na opciite za pecatenje (iako tvrdi deka ne cepkal nisto, ne e za veruvanje :tainstven: )...probav se i sesto i slikite pak izleguvaat crveni.Pomos?:rolleyes:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Доколку мислиш дека е до подесувањата пробај со друга програма или избришија па инсталирај ја програмата за принтерот. Доколку ова настанало откако се заменети боите дефинитивно е до боите. Провери да не има ставено две исти бои црвени. Доколку боите не одговараат би требало да јави грешка самиот принтер и боите би требало во компјутер да ги даде како празни.
Друго може да биде запушени канали или не соодветно инсталирани бои, може да се јави проблем и со главата, доколку не е користен принтерот долго време пред промена на боите. Пробај да ја исчистиш главата со опцијата што ја има принтерот.
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Ja iscistiv glavata so opcijata sto ja ima printerot, isto taka probav i da printam sliki preku drugi programi ( Adobe Photoshop,ACDSee Photo Menager ) no rezultatot povtorno e ist.Printerot ne javuva nikakov defekt niti greska,najverojatno nema da moze da printam sliki dodeka ne se potrosat ovie boi koi sto se staveni sega (a novi se, od pred nekolku dena).Navistina ne znam sto bi mozel da bide problemot... Vo sekoj slucaj blagodaram za sovetite
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.811
84
Printerot sovrseno funkcionira.Problemot e toa sto nekade vo opciite si utnal si namestil se sto ke otpecati vo boja da bide vo crvena nijansa.Zamisli printas nekoja slika na printer so samo crna boja.Rezultat crno-bela slika.Samo kaj tebe e crveno.Ednas mene mi se sluci istoto samo vo plava boja a printerot ne bese moj i samo doznav deka toa bil problemot a kako go resile pojma nemam.Aj ke probam da doznaam a ti rasprasaj se za ovaa moznost
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не сум имал прилика да се сретнам досега со ваков проблем, ниту кај мене ниту кај некој мој. Затоа, ќе "прогуглам" малку да видам има ли некое разумно овоземско решение или тролови се во прашање.
Дотогаш, провери дали другите кертриџи се добро боцнати во лежиштата, да не пипани со прсти тие места, да не се запушени, дали е симната налепницата од нив (од местото кое се боцнува, наедноставно кажано). Засега, ова е прво кое ми текнува.
Поздрав, и се читаме наскоро.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мене ми се случи таков проблем и се згазив од смеење. Пробав со чистење, со каков ли не софтвер и кога гледам на кертриџот не сум ја иставил лепенката за вакумот :)
Кога ја тргнав лепенката све беше во ред. Провери дали е и кај тебе до тоа?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.593
Членови
32.174
Огласи
550
Најнов член
FaithHall
На врв Дно